jak-zaskoczyc-meza

Czy po wielu latach małżeństwa można jeszcze nawzajem siebie zadziwić? Oczywiście! I w dodatku jest to warunek konieczny do utrzymania ciekawego i inspirującego Was obydwoje związku.

Naturalnym biegiem rzeczy w długoletnich relacjach jest opadanie i stopniowe wygasanie emocji takich jak namiętność, ciekawość, tęsknota, pragnienie osiągania coraz to większej bliskości i jedności z obiektem miłości. Emocje te znamy z początkowej fazy trwania związku – zakochania, czyli fazie romantycznych początków.

REKLAMA

Dla wielu wygaśnięcie tych emocji tożsame jest z końcem uczucia, stąd często mówi się o kryzysie czwartego roku w związkach. Dla tych zaś, którzy pomimo że nie odczuwają już „motyli w brzuchu” decydują się być razem – konieczna jest właśnie lekcja zadziwiania partnera. Nie chodzi jednak o to, by go szokować poprzez wprowadzanie drastycznych zmian w stabilnych dotychczas obszarach waszego wspólnego życia. Duże zmiany budzą lęk i wymuszają konieczność adaptacji do nowej sytuacji.

Chodzi wyłącznie o wprowadzenie powiewu świeżości, nowych inspirację, które wywołają w partnerze zachwyt i błysk w jego oczach. Ponieważ każdy długoletni nawet związek przechodzi różne fazy i jest sumą różnorodnych emocji – trudno dawać Wam jednoznaczne rady. Warto jednak, byś szukając dostępnych źródeł zadziwienia, przemyślała i ustosunkowała się do następujących kwestii:

 • czy każdy wasz dzień wygląda podobnie. Nie ma w nim miejsca na zdarzenia, których nie dałoby się przewidzieć?
 • czy znacie siebie tak dobrze, że z powodzeniem możecie odgadnąć jak zareaguje partner na daną sytuację?
 • czy znacie swoje ograniczenia, tzn. czy partner wie, czego się obawiasz i jakich aktywności nie zdecydujesz się podjąć?
 • czy od lat przebywacie w tym samym otoczeniu społecznym, w którym rzadko pojawiają się nowe osoby?

Joanna P

12 KOMENTARZE

 1. Życie rodzinne i uczuciowe w 80 procentach zależy od kobiety, dbamy o czystość, zdrową kuchnię, opiekujemy się chorymi, dbamy o siebie, żeby być dla mężczyzn atrakcyjnymi… czy to nie wystarczy? Podoba mi się pomysł wprowadzenia zmian, jakiegoś urozmaicenia nawet w sypialni. Tylko żeby po takim zachowaniu pani, pan też pomyślał, że za jakiś czas może on czymś urozmaici życie kobiecie, udowodni, że warto ją ciągle zdobywać. Wydaje mi się, że brak jakiegokolwiek artykułu skierowanego do panów jak powinni urozmaicić sferę intymną, zmienić schemat codzienności.

 2. Moja koleżanka w odpowiedzi na moje pytanie ;”jaki chcialaby prezent?”Odpowiedziała:” Daj mi innego ,nowego chłopa”.
  I wiem ,że w tym niby żarcie było dużo prawdy. Powiedziała ,że 30 lat z jednym mężczyzną ,gdy jesteś w stanie przewidzieć wszystko ,znasz jego wszystkie wady -to zdecydowanie za dużo i to bez nadziei na lepsze jutro. Małżeństwo musi być wyjatkowo dopasowane jeśli wytrzymuje próbę czasu i małżonkowie nie doszli jeszcze do tego ,że patrzą na siebie obojętnie lub wrogo. Ja jestem dopiero 15 lat po ślubie i nie wiem jak bym się czuła po 30 latach. Ale w większości przypadków nie jest wcale tak cudownie ,a swoją drogą,ile razy można odgrzewać tego samego kotleta.

 3. Ja jestem z mężem od 30 lat i nie zamieniłabym go na lepszy model. Wiem jaki jest, a nie wiem jaki by był przyszły partner. Teraz, gdy prawie wszystkie dzieci wyfrunęły z gniazda mamy więcej czasu dla siebie. Staramy się też urozmaicić sobie czas czas, dokładnie tak jak w artykule. Chociaż są sytuacje, że nie zawsze jest cudownie, jak w każdym związku 🙂

 4. Mam udany związek i też nie zmieniłabym męża ale jak w każdym długoletnim związku wkrada się rutyna… choć przy mnie to w sumie trudno… 😉 Czy jesteście zdania, że to my powinnyśmy zabiegać o panów, urozmaicać i „dogrzewać” związek? Ja chcę być zdobywana a w wyjątkowe dni mogę trochę ubarwić tę sferę 🙂

 5. Ja również jak każda kobieta lubię jak mąż kupuje kwiaty bez okazji, robi różne niespodzianki itd. Ale jest bardzo zadowolony jak ja mu sprawiam różne przyjemności. Myślę , że mężczyźni są zadowoleni jak się o nich myśli, sprawia niespodzianki i o nich zabiega 🙂

 6. Moim zdaniem po ponad 30 latach małżeństwa jesteśmy inni niż 5,10 czy 20 lat temu. Zmieniamy się my i nasi mężowie. Zawsze jestem zdania , że w małżeństwie najważniejsza jest przyjażń. Jak wszędzie są lepsze i gorsze momenty ale dajemy sobie sporo swobody , mamy więcej czasu dla siebie. Mój mąż często wyjeżdża za granicę służbowo a ja organizuję „babskie wieczory”. Często ja też sama wyjeżdżam , mąż do mnie przyjeżdża. Oczywiście razem też urlopujemy. Nie trzymamy się na „smyczy”. Mamy do siebie zaufanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ