jak-wyleczyc-bolace-stawy

Istnieje wiele różnych przyczyn, które prowadzą do bólu stawów. To dolegliwość powszechna, która dotyka bardzo wiele osób niezależnie od wieku. Jak sobie radzić z bólem stawów? Czy istnieje skuteczna metoda leczenia tej dolegliwości?

Leczenie bolących stawów

Leczenie dolegliwości bólowych stawów jest uzależnione od rodzaju zdiagnozowanej choroby. Inaczej podchodzi się do chorób o podłożu reumatycznym, a inaczej do mechanicznych uszkodzeń stawów. Możliwe jest także nagłe pojawienie się bólu w stawach, który nie ma żadnej konkretnej przyczyny i występuje samoistnie.

REKLAMA

Leki na bolące stawy

Najbardziej popularną grupą leków na dolegliwości związane ze stawami są leki przeciwbólowe, zwłaszcza dostępne bez recepty niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), np. paracetamol, aspiryna czy naproksen. Należy jednak stosować te leki ostrożnie, gdyż nadużywanie ich może powodować skutki uboczne. Lekarz może także wypisać odpowiednie leki na receptę, np. tramadol lub NLPZ w zwiększonych dawkach. Skuteczne mogą się także okazać leki steroidowe w formie zastrzyków podawanych bezpośrednio do stawu.

Zabiegi na bolące stawy

Jako uzupełnienie farmakoterapii stosuje się tradycyjną fizykoterapię. Zabiegi ruchowe polegają przede wszystkim na rozruszaniu chorego stawu w taki sposób, aby go nie przeciążyć i nie przeforsować, a jednocześnie wzmocnić mięśnie wokół niego i poprawić jego ruchliwość. W ramach fizykoterapii stosuje się najczęściej wybrane przez lekarza ćwiczenia ruchowe, ultradźwięki, leczenie ciepłem lub zimnem, czy elektrostymulację.

M. Witczak

6 KOMENTARZE

  1. Ćwiczyć, żeby nie zaśniedzieć, ale też bez gwałtownych przeciążeń. Doraźnie jakiś dip rilif, czy coś innego z mentolem, żeby schłodzić poza normalnym działaniem przeciwbólowym. Lepsze to niż tabletki na pewno, bo działa na miejscu. No w skrajnych przypadkach oczywiście lekarz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ