Objawy osteoporozy Osteoporoza

Jak wykryć objawy osteoporozy?

jak-wykryc-objawy-osteoporozy

Chociaż osteoporoza drastycznie osłabia nasze kości, ta choroba nie boli i przez to jej rozwój długo może pozostać utajniony. Bardzo często rozpoznajemy ją u siebie dopiero, gdy doświadczymy bolesnego złamania. Czy nie ma innego sposobu jej wykrycia?

Ostatnio pisałam o cechach osób, które szczególnie są podatne na osteoporozę. Dzięki krótkiemu testowi można łatwo określić, czy samemu znajduje się w tej grupie. Pamiętajmy jednak, że choroba, o której mówimy, chętnie objawia się u kobiet właśnie w okresie menopauzy, jeśli ich gospodarka hormonalna została mocno zachwiana. Jeśli więc chcemy mieć pewność, że u nas schorzenie to się nie rozwija, warto wykonać badania profilaktyczne.

Istnieje wiele metod pomocnych w diagnozie osteoporozy. Głównie są to badania biochemiczne, odzwierciedlające stan i skład kości lub badania obrazowe, wizualizujące strukturę kości.

Badania biochemiczne objawów osteoporozy

By poznać przyczynę niskiej masy kostnej i rozpoznać osteoporozę, wystarczy zrobić następujące badania:

 • wykaz poziomu wapnia we krwi
 • wykaz poziomu fosforu we krwi
 • wykaz poziomu wapnia w moczu
 • wykaz poziomu fosfatazy zasadowej we krwi

Badania obrazowe objawów osteoporozy

Badanie obrazowe, czyli wykonywanie zdjęć przeglądowych kości (popularny rentgen – RTG), staje się coraz popularniejsze, gdyż nie jest drogie, a pacjent sam może zobaczyć, co dzieje się w jego ciele. Wiedzieć jednak należy, że w przypadku diagnozowania osteoporozy, wykonanie takiego badania jest niewystarczające i należy dodatkowo przeprowadzić któryś z tekstów biochemicznych.

A. Złotkowska

Chociaż osteoporoza drastycznie osłabia nasze kości, ta choroba nie boli i przez to jej rozwój długo może pozostać utajniony. Bardzo często rozpoznajemy ją u siebie dopiero, gdy doświadczymy bolesnego złamania. Czy nie ma innego sposobu jej wykrycia?

Inne badania objawów osteoporozy

Po zrobieniu testu biochemicznego i wykryciu osteoporozy, lekarz może zlecić nam wykonanie innych badań. Celem ich jest poznanie naszego indywidualnego przypadku, by określić precyzyjnie sposób leczenia lub zgłębić wiedzę naukową o chorobie.
Przykładowe badania specjalistyczne:

 • izoenzym kostny fosfatazy alkalicznej
 • osteokalcyna osoczowa
 • propeptyd kolagenu typu I
 • hydroksyprolina we krwi i moczu
 • N – końcowy telopeptyd kolagenu
 • C – końcowy telopeptyd kolagenu
 • pirydynolidyna
 • parathormon we krwi (PTH)
 • 25-hydroksy kalciferol we krwi (pochodna witaminy D-3)

Tak naprawdę, by wykryć osteoporozę nie potrzeba wiele zachodu, wystarczy przy badaniach kontrolnym moczu czy krwi zażyczyć sobie, aby wykonano któryś z testów biochemicznych przez nas wyszczególnionych, a następnie poprosić lekarza o interpretację. To niewielki koszt i wysiłek zważywszy, że może nas ocalić przed uszkodzeniem struktury naszego kośćca.

A. Złotkowska

Komentarze (5)

elle@elle

9 lat temu

Mnie wyszlo na RTG zmiany zwyrodnieniowe z cechami osteoporozy,ale dalsza diagnostyka tego nie potwierdzila i nawet osteopenii nie mam,mam profilaktycznie brać calcium vitrum i D3 ,schudnąc i nie wolno palić.Teraz mam kontrolne badanie,musze sie zapisac do poradni osteoporozy ,chodzimy razem z mama.

pati25

10 lat temu

Nie miałam nigdy badania na osteoporozę.Mam jednk nadzieję ,że jej nie mam bo dbam aby w mojej diecie nie brakowało wapnia.A to bardzo ważne

filodendron

11 lat temu

Miałam parę lat temu badanie na osteoroporozę, wykonano je specjalną maszyną.Na szczęście nic złego nie wykryto- na razie. Moja mama nie ma osteoroporozy Słyszałam ,że kobietom z tym schorzeniem nie można dać protezy stawu biodrowego.

pati25

11 lat temu

Szczęscie,że istnieje możliwość wykrycia osteoporozy.Że istnieją takie badania.Staramy się zapobiegać osteoporozie a badani pozwolą nam na wczesne wykrycie tej choroby.Dbajmy o dostarczanie naszym kościom odpowiedniej dawki wapnia czy to w diecie czy w postaci suplementów

ell@

12 lat temu

Na szczęście w mojej rodzinie kobiety nie cierpią na osteoporozę. A wiecie, że regularne ćwiczenia z jakąkolwiek formą podskoków/naskoków bardzo dobrze wpływają na wzmocnienie kości ?

Zostaw komentarz