jak-wrocic-do-pracy-po-dlugiej-przerwie

Urlop macierzyński, długa choroba, zwolnienie lub dobrowolna rezygnacja z pracy – jest wiele powodów, dla których kobiety mają długą przerwę w CV. Czy po długiej nieobecności możliwy jest jeszcze powrót na rynek pracy?

Trudne powroty

Powrót na rynek pracy po kilkudziesięciu, a nawet kilku latach nieobecności, to prawdziwe wyzwanie. Nie ukrywajmy – pracodawcy nie lubią, kiedy w zawodowym życiorysie kandydata znajduje się zbyt dużo białych plam.

Nie lubią także przerw spowodowanych długotrwałymi chorobami, choć to przecież z reguły nie jest wina pracownika, tylko wypadek losowy. Mimo wszystko powrót do pracy nie jest niemożliwy. Wymaga jedynie więcej czasu i poświęcenia.

Nastawienie na pracę

Najważniejsze w powrocie do pracy jest pozytywne nastawienie. Czasami pomimo szczerych chęci pracodawcy nie odzywają się nawet miesiącami. Wiele osób szukających pracy po prostu poddaje się i przestaje wysyłać kolejne CV. Długotrwale bezrobotni czują się mniej wartościowi, niepotrzebni lub po prostu uważają, że ich działania są bezcelowe.

Mimo wszystko nie wolno się poddawać. Jest wiele dróg poszukiwania pracy: internet, gazety, urzędy pracy. Każde wysłane CV i każda odbyta rozmowa kwalifikacyjna to kolejne cenne doświadczenie.

Co możesz zrobić, aby zwiększyć swoje szanse u pracodawcy?

M. Witczak