jak-walczyc-z-haluksami-porady-specjalisty

Stopy to część ciała, którą nierzadko traktujemy po macoszemu, zakładając, że niewiele osób zwraca na nią uwagę. Gdy je zaniedbujemy, pojawiają się zniekształcenia, które nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale przede wszystkim bolą. Czym są haluksy i jak im zapobiec?

Haluksy uchodzą za chorobę cywilizacyjną, która z roku na rok dotyka coraz większej liczby osób. Z tą przypadłością zmagają się głównie kobiety, ale paluch koślawy pojawia się również u mężczyzn. Wbrew pozorom na haluksy nie cierpią tylko dojrzałe panie, z deformacją dużego palucha borykają się również ludzie poniżej 20. roku życia.

Haluksy a trudności ze znalezieniem wygodnego obuwia

W przypadku haluksów mamy do czynienia z chorobą zwyrodnieniową, która wiąże się z deformacją stawu śródstopno-paliczkowego palucha. W rezultacie dochodzi do bocznego odchylenia dużego palca u stopy. Zniekształcenie sprawia, iż osoby, które zmagają się z haluksami, mają problem ze znalezieniem wygodnego obuwia. Większość butów dostępnych na rynku nie uwzględnia deformacji, w rezultacie uciskają one na paluch i powodują ból.

Buty na wysokim obcasie przyczyną deformacji?

Haluksy obrosły wieloma mitami i niedomówieniami. W obiegowej opinii pokutuje przekonanie, iż paluch koślawy pojawia się u kobiet, które zbyt często noszą wysokie obcasy. Udowodniono jednak, iż w rozwoju haluksów kluczową rolę odgrywają czynniki genetyczne. Jeśli nasza matka cierpiała na tę przypadłość, prawdopodobieństwo, iż u nas również dojdzie do deformacji stawu śródstopno-paliczkowego, jest wyższe, niż u osób, których bliscy nie borykali się z tym schorzeniem.

Skoro to nie buty na wysokich obcasach przyczyniają się do powstawania haluksów, to dlaczego z tą chorobą zmagają się głównie kobiety? Tę prawidłowość można wytłumaczyć różnicami w funkcjonowaniu aparatu mięśniowo-więzadłowego u obu płci. Mieszkańcy krajów wysoko rozwiniętych są bardziej narażeni na deformację stawu śródstopno-paliczkowego niż obywatele państw Trzeciego Świata. W ubogich rejonach Afryki i Azji ludzie nie zawsze mogą sobie pozwolić na zakup kilku par butów, toteż korzystają z nich okazjonalnie, podczas gdy Europejczycy praktycznie nie chodzą boso.

Przekonanie, iż jedynym czynnikiem odpowiedzialnym za deformację stawu śródstopno-paliczkowego są buty na wysokim obcasie, jest błędne. Ryzyko pojawienia się palucha koślawego wzrasta u osób, które borykają się z otyłością, płaskostopiem poprzecznym i/lub chorobami reumatycznymi. Najczęściej za haluksy odpowiadają jednak geny.

Haluksy to choroba społeczna, szacuje się, że problem ten dotyka nawet co czwartej kobiety powyżej 40. r.ż. Nie jest to jednak przypadłość, z którą borykają się wyłącznie osoby dojrzałe. Zauważono, iż każdego roku problem ten dotyka coraz młodsze osoby.

Dr. Sapporo