jak-usunac-kamien-nazebny

Każdy z nas pragnie, aby jego zęby były zdrowe i piękne. Przeszkodą może być kamień, który tworzy się na ich powierzchni. Jak usunąć kamień nazębny?

Kamień nazębny

Kamień nazębny powstaje nad i pod naszymi dziąsłami. Kamień powstaje, gdy płytka nazębna staje się twarda. Podatność na występowanie kamienia nazębnego zależy od wielu czynników. Jego rozwojowi sprzyjają nałogi takie jak picie kawy czy palenie papierosów. Kamień jest także idealnym środowiskiem dla szkodliwych bakterii. Może przyczynić się do rozwoju parodontozy czy próchnicy.

Jak usunąć kamień nazębny?

Złogi powstałe na zębach mogą być na tyle stwardniałe i mocno przylegające do ich powierzchni, że trudno usunąć je samemu. Regularne mycie zębów i dbanie o higienę jamy ustnej pozwala uniknąć nadmiernej ilości kamienia. W wielu przypadkach, kamień jest na tyle uciążliwy, że wymaga usuwania dentystycznego. Łatwo rozpoznać zalegający kamień, ponieważ ma zwykle kolor żółty czy brązowy. Kamień nazębny można usunąć za pomocą ultradźwięków,czyli metody zwanej skalingiem. Każdy ząb jest czyszczony osobno, co pozwala na dokładność i precyzję. Zabieg jest bezbolesny i może go wykonać higienistka bądź dentysta. Po skalingu powinno się wygładzić zęby za pomocą piaskowania i zastosować fluoryzację, która zapewni jamie ustnej właściwą ochronę. Usuwanie kamienia nazębnego jest refundowane przez służbę zdrowia. Pacjentowi przysługuje jeden taki zabieg bezpłatny rocznie. W każdym gabinecie dentystycznym wykonamy zabieg usuwania kamienia nazębnego. Ceny prywatnej usługi są dość zróżnicowane. Sięgają nawet ok. 150 zł. Stomatolodzy oferują także badania laserowe, które pozwalają zaraz po usunięciu kamienia, wykryć zmiany świadczące o próchnicy, których nie dostrzeżemy sami. Aby utrzymać prawidłowy stan uzębienia, powinno się usuwać kamień raz na pół roku. Oprócz tego ważne jest dokładne szczotkowanie zębów i płukanie jamy ustnej płynami.

Ochrona naszych zębów jest niezwykle ważna. Kamień nazębny nie tylko pogarsza wygląd naszych zębów i uśmiechu, ale przede wszystkim zagraża zdrowi. Pamiętajmy więc o regularnym usuwaniu zalegającej płytki nazębnej i dbajmy o zęby każdego dnia.

Katarzyna Antos