jak rozpoznać nadżerkę

Nadżerka szyjki macicy wzbudza u kobiet strach. Występujący na szyjce macicy ubytek nabłonka nie musi od razu oznaczać poważnej choroby. Nie zmienia to faktu, że najlepiej szybko ją zdiagnozować. Jak rozpoznać nadżerkę?

Co to jest nadżerka i skąd się bierze?

Kobiety przerażają różne dolegliwości związane ze zdrowiem intymnym. Boją się usłyszeć wyrok. Jenak nie wszystkie objawy muszą oznaczać raka. Nadżerka jest ubytkiem nabłonka, który tworzy się na szyjce macicy. To nieregularny czerwony obszar, który można zaobserwować na szyjce macicy. Występują dwa rodzaje tej dolegliwości intymnej – nadżerka rzekoma i nadżerka prawdziwa. Nadżerkę prawdziwą może wywołać otarcie w wyniku stosunku czy użycia tamponu. Niektóre środki chemiczne także przyczyniają się do rozwoju nadżerki. Postać rzekoma to efekt kuracji hormonalnej lub uszkodzenia szyjki macicy podczas porodu. Ale nadżerka rzekoma może równie dobrze powstać bez konkretnej przyczyny. Częściej występuje u kobiet w młodym wieku.

Jak rozpoznać nadżerkę?

Nadżerka nie musi wywoływać żadnych dolegliwości. Można wykryć ją podczas kontrolnego badania ginekologicznego, które kobiety powinny wykonywać regularnie. Istnieją charakterystyczne objawy, które pozwalają rozpoznać nadżerkę. Należą do nich upławy, dyskomfort w podbrzuszu, plamienia po stosunku a nawet bóle krzyża. Aby dokładnie rozpoznać postać nadżerki, lekarz może skierować pacjentkę na badania cytologiczne i kolposkopowe. Oprócz badań ważny jest szczegółowy wywiad lekarski i określenie pojawiających się objawów. Po tych czynnościach lekarz może rozpoznać nadżerkę i zdecydować o formie jej leczenia. Kobiety mogą skarżyć nie na pieczenie czy swędzenie miejsc intymnych. Obserwuje się także krwawienia podczas stosunku. Objawy są podobne do innych chorób intymnych, więc tylko lekarz jest w stanie dokładnie rozpoznać nadżerkę. Nie należy więc bagatelizować pojawiających się objawów, tylko zgłosić się do lekarza, który zleci nam właściwe leczenie.

nadżerka szyjki macicyNadżerka może przekształcić się w raka szyjki macicy. Leczenie zmian przednowotworowych jest formą profilaktyki, szczególnie u pań, znajdujących się w grupie ryzyka. W niektórych przypadkach wystarczy wyleczyć stan zapalny, by pozbyć się problemu w postaci nadżerki. Kobiety nie mogą zapominać o regularnych wizytach u ginekologa. Badania kontrolne pomagają zniwelować liczbę zachorowań na różne dolegliwości intymne. Gdy wcześnie rozpoznamy nadżerkę, mamy większe szanse na jej szybkie wyleczenie i pozbycie się problemu.

Katarzyna Antos