jak-rozmawiac-z-dzieckiem-o-smierci

Pewnego dnia wnuczek zapyta Cię „Co to jest śmierć?” lub „Co to znaczy, że ktoś umarł?” W takich sytuacjach musimy wiedzieć, jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci. Warto przygotować się do tematu wcześniej. Ważne jest wszak, aby dostosować informacje do wieku i rozwoju emocjonalnego dziecka.

Dzieci do 3. roku życia

Dzieci do trzeciego roku życia nie rozumieją istnienia śmierci. Odbierają nastroje i uczucia dorosłych, dlatego mogą byś smutne, płaczliwe lub niespokojne podczas snu. Mogą także bać się rozstań z rodzicami.

Uroczystość pogrzebowa dla takiego malucha nie jest wskazana. Powinniśmy pamiętać, aby podczas przeżywania przez nas żałoby przytulać nasze dziecko jak najczęściej, przez co będzie czuło naszą miłość, a także bardzo ważne dla niego poczucie bezpieczeństwa.

Dzieci w wieku 3-5 lat

Dla dzieci starszych, w wieku 3-5 lat śmierć jest czymś odwracalnym. Dzieci w tym wieku często błędnie interpretują dostarczane im informacje. Nie potrafią pojąć, że śmierć jest procesem nieodwracalnym. Człowiek, który umiera, nie ma kolejnego życia jak ulubiony bohater z jego kreskówki.

Często na pytania dziecka „Gdzie jest ciocia?” odpowiadamy „Poszła do nieba”. Powinniśmy być jednak przygotowani na dalsze pytania dziecka: „- Kiedy, wróci? Czy ma tam swój domek?”. Dla tak małego człowieka śmierć bowiem jest czymś konkretnym.

W tym wieku może również pojawić się u dziecka obawa, że jego mama lub babcia umrze. Powinniśmy pamiętać, że to nie jest odpowiedni czas, abyśmy zabierali dziecko na pogrzeb. Jest zdecydowanie za małe na taką uroczystość, która może spowodować u niego lęki. Pamiętajmy, aby rozmawiać z wnuczkiem. Nie unikajmy odpowiedzi na zadawane przez niego pytania. Nie ukrywajmy przed nim swoich emocji. Mówmy o swoim smutku otwarcie. Przy okazji będzie to dla niego doskonała lekcja zachowania określonej postawy. Przytulaj wnuczka jak najczęściej, aby czuł twoją obecność i miłość!

Dominika Radecka