Kobieta i mężczyzna Psychologia

Czy istnieje przyjaźń damsko-męska?

przyjaźń damsko-męska

Przyjaźń to jedna z najważniejszych wartości w naszym życiu. Każdy z nas potrzebuje drugiego człowieka, na którego może liczyć niezależnie od okoliczności i przeciwności losu. Prawdziwy przyjaciel nigdy nas nie opuści i zawsze wesprze nas w trudnej sytuacji. Niestety, w dzisiejszych czasach coraz trudniej o nawiązywanie bliskich relacji międzyludzkich. Żyjemy  w ciągłym niedoczasie, po pracy pędzimy do domu, żeby przygotować obiad, a potem oglądamy telewizję i kładziemy się spać. Tymczasem prawdziwa przyjaźń stanowi źródło szczęścia i samych pozytywnych emocji. W obiegowej opinii pokutuje przekonanie, że tego typu relacje powinniśmy nawiązywać w obrębie tej samej płci. Kobieta nie powinna przyjaźnić się z mężczyzną, ponieważ prędzej czy później jedna ze stron się zakocha. Jak jest naprawdę? Czy istnieje przyjaźń damsko-męska?

Przyjaźń damsko-męska to temat, który zawsze budzi ogromne emocje.  Jedni twierdzą, że jest jak yeti, czyli wszyscy o niej słyszeli, ale nikt jej nie widział. Drudzy uważają, że tylko od dwojga ludzi zależy, jak zakończy się ich znajomość.  Jeśli pomiędzy kobietą a mężczyzną nie ma chemii, ale jest wzajemna sympatia niepodszyta erotyzmem, taka przyjaźń jest jak najbardziej możliwa.

Jak zbudować trwałą przyjaźń?

Przyjaźń damsko-męska potrafi być piękna i silna. Oczywiście, pod warunkiem, że poświęcimy trochę czasu na jej zbudowanie. Przyjaźń niezależnie od konfiguracji przypomina roślinę, o którą trzeba dbać każdego dnia, podlewając ją i osłaniając przed silnym słońcem. Jeśli chcesz mieć prawdziwych przyjaciół, musisz wygospodarować dla nich czas, nawet jeśli żyjesz w ciągłym biegu. Pamiętaj, że żadna relacja międzyludzka nie nabierze głębi, jeśli rozgrywa się głównie w przestrzeni wirtualnej. Nie wystarczy polubić czyjeś zdjęcie na Facebooku i raz w tygodniu zagadać do kogoś na Gadu-Gadu.  Musisz być blisko tej osoby, spotkać się z nią na herbatę, pojechać z jej psem do weterynarza, gdy zwierzak zachoruje. Na tym właśnie polega prawdziwa przyjaźń. Na wspólnym spędzaniu czasu,  wspólnej zabawie i współdzieleniu smutków. Jeśli spotykasz się z kimś tylko dlatego, że obydwoje lubicie chodzić na imprezy do klubu, to trudno waszą relację określić mianem przyjaźni. To właśnie trudne wydarzenia, śmierć kogoś bliskiego, rozwód, utrata ukochanego zwierzaka są tym, co najbardziej zbliżają ludzi do siebie. Bez współcierpienia nie nawiążesz głębokiej relacji międzyludzkiej, a tym samym nie zdobędziesz prawdziwych przyjaciół.

Czy istnieje przyjaźń damsko-męska?

Przyjaźń damsko-męska niczym nie różni się od przyjaźni dwóch kobiet czy dwóch mężczyzn. O każdą trzeba tak samo dbać i poświęcać sporo uwagi. Jeśli potrafisz zostawić wszystko, by pojechać do przyjaciela płci męskiej na drugi koniec miasta w środku nocy tylko dlatego, że zachorował jego kot, to macie spore szanse na stworzenie udanej relacji. Oczywiście, przyjaźń damsko-męska czasem napotyka na pewne przeszkody. Te jednak można zawczasu dojrzeć, wystarczy tylko chcieć. Nie nawiążesz udanej przyjaźni damsko-męskiej z kimś, kogo kiedyś kochałaś lub kto ciebie darzył gorącym uczuciem. Z ekspartnerem można utrzymywać poprawne relacje, ale nigdy bliskie. Zawsze istnieje bowiem ryzyko, że jedna ze stron nadal coś czuje i będzie cierpiała. Aby tego uniknąć, nie należy przyjaźnić się z ekspartnerami. Zdrowy rozsądek każe tej zweryfikować relacje z kolegami ze studiów czy pracy. Jeśli widzisz, że ktoś w przeszłości wiele dla ciebie  poświęcał, choć wówczas nie byliście jeszcze przyjaciółmi, to zastanów się, czy czegoś do ciebie nie czuje.  Być może kolega przyjaźniąc się z tobą, pragnie być blisko i liczy na to, że niewinna znajomość z czasem przekształci się w coś więcej. Obserwuj zachowanie swojego przyjaciela, jeśli ogarnie go zazdrość po spotkaniu z twoim ukochanym, to znak, że coś nie działa, jak należy.

Przyjaźń między kobietą a mężczyzną wolna od podtekstów erotycznych

Przyjaźń damsko-męska, aby przetrwała i dawała satysfakcję dwóm osobom, powinna być wolna od podtekstów erotycznych. Rzucanie dwuznacznych żartów, zbyt częste muskanie ciała czy  propozycje spędzenia wspólnej nocy to coś, co może was od siebie  oddalić. Ba, istnieje ryzyko, że relacja nigdy nie była prawdziwą przyjaźnią. Jeśli ktoś nawiązując relację, od początku ukrywa swoje prawdziwe motywy – seks, miłość, to jest ona z góry skazana na niepowodzenie. W związku z tym warto zwrócić uwagę osobie, w której widzimy przyjaciela, że jej zachowanie postrzegamy jako niestosowne. Zwłaszcza jeśli same mamy partnera, męża czy zależy nam wyłącznie na czystej przyjaźni.

Jakie przeszkody napotyka przyjaźń damsko-męska?

Przyjaźń damsko-męska istnieje, chociaż jest ona narażona na liczne niebezpieczeństwa. Przede wszystkim czasem można zupełnie nieświadomie zakochać się w przyjacielu. Nie wszystko możemy kontrolować, czasem dochodzi do sytuacji, których się nie spodziewaliśmy. Z dnia na dzień odkrywamy, że przyjaciel jest dla nas kimś więcej. Wówczas warto o tym szczerze porozmawiać, ponieważ nic z tym nie robiąc, nie tylko narażamy się na cierpienie, ale też zakończenie przyjaźni.

Gdy partner nie lubi naszego przyjaciela

Po drugie, w przyjaźń damsko-męską wciąż wierzy niewiele osób. W rezultacie nasz partner może być niezadowolony z relacji, która wiąże nas z innym mężczyzną. Jego złość i zazdrość mogą doprowadzić do nieustannego kontrolowania twojej osoby, a nawet jasnych i klarownych przyjaźń między kobietą a mężczyznązakazów. Co zrobić w takiej sytuacji? Na pewno należy sobie zadać pytanie, czy mamy do czynienia z czystą przyjaźnią damsko-męską niepodszytą erotyzmem. Po drugie, zwrócić uwagę na wspólny sposób spędzania czasu. Może warto przed wyjściem z przyjacielem do kina zapytać partnera, czy nie chciałby dołączyć. Warto stworzyć sytuację, która pozwoli dwóm ważnym mężczyznom w naszym życiu lepiej się poznać.  Kto wie, może panowie nawet się polubią. Największe obiekcje wobec przyjaźni damsko-męskiej mają te osoby, które dobrze nie znają męskich przyjaciół swojej partnerki. Niewiedza potęguje w nich strach i poczucie zagrożenia. Tymczasem wystarczy szczera rozmowa, by przekonać się, że przyjaciel jest i zawsze był tylko przyjacielem.

Przyjaźń damsko-męską trudniej pielęgnować, zwłaszcza gdy jest się już po ślubie. W takiej sytuacji w grę nie wchodzą wspólne wypady do spa czy na zakupy. Z przyjaciółką możesz spać w jednym łóżku, aby zaoszczędzić na wczasach w Zakopanem. Z przyjacielem byłoby to niestosowne i z pewnością nie spodobałoby się mężowi.

Choć przyjaźń damsko-męska nie jest łatwa, to istnieje naprawdę. Przykładów nie trzeba szukać daleko. Dorota Wellman od lat przyjaźni się z autorem bestsellerowej powieści  pt.  Samotność w sieci. Janusz L. Wiśniewski jest kimś ważnym w jej życiu, chociaż od lat ma męża.  Przyjaźń damsko-męska wymaga siły i uczciwości. Jeśli  kogoś kochasz, nie udawaj jego przyjaciela.  Jeśli z kimś się przyjaźnisz, nie zrywaj z nim kontaktu z dnia na dzień, tylko dlatego że twój partner nie lubi twojego przyjaciela. Lepiej będzie jeśli poznasz panów ze sobą i pozwolisz im swobodnie porozmawiać. Bardzo często bowiem okazuje się, że strach ma tylko wielkie oczy i  w rzeczywistości nie ma żadnych powodów do niepokoju.

Irmina Cieślik

Dodaj komentarz