Menopauza Menopauza a choroba

Infekcje układu moczowego w okresie menopauzy

infekcje-ukladu-moczowego-w-okresie-menopauzy

Choroby układu moczowego należą do najczęściej pojawiających się infekcji u kobiet. Szczególnie często dotyczą kobiet, które przechodzą menopauzę. Skąd się biorą infekcje układu moczowego? Jak sobie z nimi radzić?

Przyczyny infekcji układu moczowego w okresie menopauzy

W organizmie kobiet, które przechodzą menopauzę, dokonuje się wiele zmian, m.in. błony śluzowej i flory bakteryjnej pochwy oraz cewki moczowej. Sprzyja to powstawaniu zakażeń układu moczowego. W czasie menopauzy czynnikami ryzyka, które zwiększają możliwość zachorowania są: zmniejszone stężenie estrogenów w organizmie, nietrzymanie moczu, zaleganie moczu w pęcherzu, przepuklina pęcherzowa czy leczenie chirurgiczne w obrębie układu moczowo-płciowego. Jedną z głównych przyczyn powstawania infekcji układu moczowego, niezależnie od wieku pacjentek, jest bakteria Escherichia coli.

Objawy zakażenia układu moczowego

Kobiety, które cierpią na infekcje układu moczowego, skarżą się na pieczenie i ból w trakcie oddawania moczu, bóle w podbrzuszu, uczucie parcia na mocz oraz częste oddawanie moczu. Dodatkowo chorobie towarzyszy ogólne zmęczenie i złe samopoczucie. Niestety infekcje układu moczowego w czasie menopauzy mogą często powracać – nawet co kilka miesięcy.

Leczenie i zapobieganie infekcjom układu moczowego

Infekcje układu moczowego są najczęściej leczone antybiotykami. Antybiotykoterapia przynosi najlepsze rezultaty, choć w przypadku powracających często zakażeń antybiotyki muszą być cyklicznie zmieniane.

M. Witczak

Choroby układu moczowego należą do najczęściej pojawiających się infekcji u kobiet. Szczególnie często dotyczą kobiet, które przechodzą menopauzę. Skąd się biorą infekcje układu moczowego? Jak sobie z nimi radzić?

Aby nie dopuścić do nawrotów choroby warto stosować odpowiednią profilaktykę: utrzymywać higienę narządów płciowych, regularnie oddawać mocz (także zaraz po stosunku płciowym) i pić przynajmniej 2 litry płynów dziennie oraz sok z żurawiny, który pomaga oczyszczać z bakterii układ moczowy.
Warto wiedzieć, że hormonalna terapia zastępcza niestety nie jest skuteczną metodą chroniącą przeciwko infekcjom. Według badań nawet uzupełnienie poziomu hormonów nie sprzyja profilaktyce układu moczowego.

Infekcje układu moczowego to bardzo nieprzyjemna choroba, która dotyka przynajmniej raz w życiu każdą kobietę. To ważne aby wiedzieć, jak się przed nią ochronić.

M. Witczak

Komentarze (7)

sirena46

9 lat temu

Ja bardzo częsta zapadam na infekcje układu moczowego.
Jem żurawinę, pije z niej sok, ale niewiele to pomaga. Staram się unikać zażywania antybiotyków, ale niestety przy silnej infekcji bez niego nie da rady. Z wiekiem się to nasiliło, właściwie nie ma miesiąca żeby mnie pęcherz nie bolał (devil)

pati25

9 lat temu

Temat bardzo ważny dla kobiet.Bo to częsty problem.Od wczoraj u mnie coś się dzieje.(devil):(Przypuszczam,że będzie to jakaś infekcja.CHcę zrobić badanie moczu

Mindi

9 lat temu

Ostatnio mam mniej kłopotów z infekcjami układu moczowego, pewnie ze względu na to, że dawno nie stosowałam antybiotyków a na co dzień przegryzam suszoną żurawinę i jem jogurty. Gdy czuję jakiś niepokój to łykam zioła Urosept.

dulcynea

9 lat temu

Częsty problem zdrowotny kobiet, również miewam te problemy. Więc rady jak najbardziej przydatne i pomocne w zmaganiu się z nimi(police)

drobina

9 lat temu

Infekcje układu moczowego to problem, z którym zmaga się wiele kobiet. Dobrze, że Redakcja porusza takie tematy
– można skorzystać z wielu cennych rad, które mogą nam się przydać.

Zostaw komentarz