htz-przy-silnych-migrenach

W okresie menopauzy u wielu kobiet występują dokuczliwe dolegliwości związane z migreną. Czasami jednak mogą one być spowodowane nie tylko okresem przekwitania, lecz innymi czynnikami.

Migrena jest charakteryzowana jako choroba przewlekła, która objawia się uciążliwymi bólami głowy. Schorzenie to posiada niezwykle złożone podłoże i charakteryzuje się napadowymi, bardzo silnymi i nawracającymi bólami głowy, które podczas ataku mogą utrzymywać się nawet kilka godzin.

Przekwitanie i silne bóle głowy

W szczególności w okresie klimakterium panie doświadczają tej utrudniającej codzienne funkcjonowanie przypadłości. Jest ona spowodowana najczęściej ubytkiem hormonów w organizmie bądź zaburzeniami ze strony układu nerwowego. Okres przekwitania jest naturalnym etapem życia każdej kobiety. Stopniowy zanik miesiączkowania rozpoczyna się już po 45 roku życia. Bardzo ważna jest wtedy regulacja poziomu stężenia hormonów. Dzięki temu możliwe staje się zapobieganie przykrym dolegliwościom związanym z zaburzeniami gospodarki hormonalnej organizmu.
Menopauza a częstotliwość bólów głowy
Badania dotyczące związku pomiędzy bólami głowy i menopauzą niestety nie prowadzą do uzyskania jednoznacznych wniosków. Przyjęło się jednak, że menopauza może powodować silne bóle głowy, które przeobrazić się mogą w migrenę.

HTZ a migrena

Paniom cierpiącym z powodu ciągłych i napadowych bóli głowy o charakterze migrenowym zaleca się ogromną ostrożność w stosowaniu hormonalnej terapii zastępczej. Nie jest ona całkowitym przeciwskazaniem, jednak nie znane są jeszcze wszystkie konsekwencja terapii HTZ prowadzonej w przypadku migreny. Najpopularniejsze formy HTZ, stosowane w formie plasterków lub pigułek z odpowiednim stężeniem hormonów wpływają na pacjentki bardzo różnie. U jednych obniża się częstotliwość dolegliwości bólowych, zaś u innych nasila.

Dlatego warto, aby każda kobieta konsultowała swoje obawy z doświadczonym i kompetentnym lekarzem. Dzięki wnikliwej obserwacji swojej pacjentki będzie on w stanie odpowiednio dopasować właściwą dawkę leku.

Natalia Herzog