Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia

HTZ a nadciśnienie

17.05.2013

Komentarzy: 5

HTZ a nadciśnienie
Z biegiem lat zmieniają się nie tylko sposoby prowadzenia hormonalnej terapii zastępczej, ale także opinie o niej. HTZ jest stosowana u kobiet jako sposób na walkę z dolegliwościami menopauzy już od ponad pół wieku.

I choć wszystkich przeciwwskazań do jej stosowania, ani zagrożeń jakie może powodować, nie udało się jak dotąd wyeliminować, to jednak – badania nad HTZ wciąż zmierzają do jej udoskonalenia.

Dawniej na przykład stosowano estrogeny samodzielnie – wtedy występowało większe ryzyko występowania raka endometrium czy gwałtownego wzrostu ciśnienia. Współcześnie zmieniono skład preparatów (na estrogeny z progestagenami).

Do niedawna sądzono, że nadciśnienie tętnicze może być jednym z przeciwwskazań do stosowania HTZ. Tymczasem zawarte obecnie w preparatach hormonalnych estrogeny są pochodzenia naturalnego, i nie tylko nie powodują wzrostu ciśnienia, ale nawet mogą przyczyniać się do jego obniżania.

Kobiety z nadciśnieniem przechodzące menopauzę mają możliwość jednoczesnego korzystania z leków hormonalnych oraz leków hipotensyjnych. Powinny jednak prowadzić systematyczną kontrolę ciśnienia krwi. Bardzo istotny jest również wybór właściwej dawki estrogenów oraz sposobu ich zastosowania.

O ile pacjentka nie charakteryzuje się dużą nadwagą, to najlepszą metodą podawania HTZ przy nadciśnieniu pozostaje podanie przezskórne, w formie plastrów. Preparaty doustne mogą bowiem wywoływać nieznaczny wzrost ciśnienia.

Redakcja

Przeczytaj też:
 • Tess avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  HTZ jak wszystkie leki mają skutki uboczne. Mnie się udało przejść bez tej terapii hormonalnej, było dość trudno ale kilka lat wcześniej mało się mówiło na ten temat.
 • Mindi avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Wydaje mi się, że teraz mamy tak duży wybór w lekach hormonalnych, że można dobrać odpowiednie, które nie będą powodowały niebezpiecznych skutków ubocznych. Tylko trzeba kontaktować się z lekarzem i mówić mu o dolegliwościach czy pogorszonych wynikach.
 • filodendron avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Czasem kobieta tak strasznie czuje się w czasie menopauzy ,że nie może obejść się bez leczenia hormonalnego. Nie mam HTZ, lecz moją ochroną przed endometriozą i krwotokami są właśnie hormony i bardzo się cieszę,że można się tak leczyć,bo w innym przypadku nie wiem co by ze mną było.
 • drobina avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Cieszę się, że nie muszę stosować HTZ, bo mimo wszystko widzę w tym preparacie więcej minusów niż plusów.
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Mogę potwierdzićm,że HTZ w plasterkach nie ma wpływu na wzrost ciśnienia.Oczywiście stoosuję plasterki już przeszło 2 lata i nic niepokojącego nie zauważyłam
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
Banner Higienaosobista
Banner konkursy na DK
FacebookTab