Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia

HTZ - plastry

03.09.2012

Komentarzy: 6

HTZ - plastry
Wiele kobiet stosuje hormonalną terapię zastępczą w postaci tabletek. Czy jest jakieś alternatywne wyjście? Jakie korzyści niesie ze sobą stosowanie hormonów w postaci plastrów?

Jak działają hormony w plastrach?

Doustna HTZ to obecnie najczęściej przyjmowana forma terapii hormonalnej. Niestety, czasami tabletki nie są zbyt dobrze tolerowane przez organizm kobiet i wywołują wiele skutków ubocznych. Alternatywą dla nich stają się plastry. Lekarze coraz częściej decydują się na przepisanie pacjentkom hormonów w formie przezskórnej, ponieważ są dużo lepiej przyswajane przez organizm i dają o wiele lepsze skutki.

Hormony zawarte w plastrach rozpuszczają się od razu we krwi, pomijając układ pokarmowy i wątrobę. Dlatego ich dawka może być nawet o 40 razy niższa, niż w tabletkach! Plastry zapewniają też utrzymanie stałego poziomu substancji czynnych w organizmie i utrzymują swoje działanie nawet, jeśli pacjentka zapomni zmienić plaster na nowy.

Zalety przezskórnej terapii hormonalnej

Zastosowanie terapii hormonalnej w postaci plastrów może mieć bardzo korzystny wpływ nie tylko na dolegliwości menopauzalne, ale również na ogólne zdrowie kobiety. Plastry powodują obniżenie ciśnienia tętniczego oraz zmniejszają ryzyko rozwoju miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca. Przezskórna HTZ powinna być zalecana kobietom, które mają problemy z układem sercowo-naczyniowym. Także panie obarczone ryzykiem żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej powinny wybrać plastry, ponieważ dużo lepiej wpływają na układ żylny.

Hormony podawane drogą przezskórną nie wywołują objawów ubocznych ze strony żołądka i jelit, nie mają wpływu na wątrobę i nie powodują rozwoju kamicy żółciowej. Stosowanie plastrów ma także korzystniejszy wpływ na BMI (współczynnik masy ciała).

Monika Witczak

Przeczytaj też:
 • drobina avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Póki co, mam to szczęście, że nie muszę stosować HTZ, ani innych hormonów.
 • filodendron avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Nie stosuję HTZ ,ale wiem ,że dolegliwości potrafią być tak straszne ,że jeżeli nie będę ich mogła wytrzymać -to zastosuję.A tak nawiasem mówiąc to mam dziwną tą menopauzę ,bez uderzeń goraca, może to jeszcze nie to(?)
  Ten komentarz był edytowany 1 raz(y)
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Ja stosuję już dwa lata HTZ w postaci plastrów.Wybrałam ten sposób przyjmowania hormonów ze względu na to,że nie obciążają żołądka i wątroby.Oczywiście po konsultacji z ginem.Czuję się wyśmienicie
 • aga335 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Jezeli mialabym sie zdecydowac sie na terapie hormonalna , to mysle ze bylyby to wlasnie plastry . Co do stosowania hormonow jest zbyt duza rozbieznosc czy bardziej pomagaja niz szkodzi , moze doczekam jakiegos zlotego srodka na menopauze . Poki co musze radzic sobie inaczej .
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Wczoraj byłam u gina.Rozmawiałam o plastrach.Zapytałam czy teraz po 2 latach zmienić dawkę hormonów i brać połowę plastra.Powiedział,że cały plasterek mogę stosować przez 5 lat
 • sirena46 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Z tego artykułu widać, że plastry są naprawdę o wiele lepsze dla całego organizmu niż tabletki. Mają niewiele skutków ubocznych, a mogą usunąć okropne objawy menopauzy. Może warto spróbować niż się męczyć parę lat?
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
FacebookTab