HTZ przeciwskazania

htz-przeciwskazania

Hormonalna terapia zastępcza, mimo wielu zalet, nie może być stosowana u wszystkich kobiet. Sprawdź jakie są przeciwwskazania do przyjmowania HTZ?

Nowotwory estrogenozależne

Głównym przeciwwskazaniem do przyjmowania terapii hormonalnej jest choroba nowotworowa o podłożu estrogenozależnym. Do tego typu nowotworów należą:

W nowoczesnych badaniach podkreśla się, że nie ma dowodów na to, iż estrogen powoduje powstawanie nowych komórek rakowych przy istniejącej chorobie nowotworowej. Mimo wszystko lekarze są w tej kwestii ostrożni i zalecają kobietom z tej grupy ryzyka inną formę leczenia.

Choroby układu krążenia

Hormonalna terapia zastępcza zwiększa krzepliwość krwi. Kobiety obciążone chorobą zakrzepowo-zatorową nie powinny stosować hormonów, ponieważ zwiększają ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych. HTZ może także obniżać ciśnienie krwi, dlatego nie można go stosować u pań z chorobą niedokrwienną serca.

Objawy ze strony dróg rodnych

Przed zastosowaniem kuracji hormonalnej należy dokładnie zdiagnozować wszystkie dolegliwości związane z układem rodnym, m.in. nieregularne krwawienia i plamienia między cyklami, które mogą być oznaką nowotworu lub mięśniaka macicy. Trzeba także zdiagnozować zanik miesiączki i wykluczyć możliwość zajścia w ciążę.

M. Witczak

4 KOMENTARZE

  1. Włąśnie z powodu choroby ukł. krążenia i małego mięśniaka , nie mogę stosować HTZ , ale czytałam artykuł amerykańskich lekarzy, którzy przeprowadzili odpowiednie testy i badania i twierdzą,że odpowiednio dobrana terapia , czyli stosowna dawka hormonu, może być stosowana w chorobach układu krążenie! Jeszcze nie są to wyniki końcowe, ale ponoć w niedługim czasie zostaną potwierdzone! ?No cóż nauka idzie do przodu, być może w przyszłości nie będzie przeciwwskazań?

  2. Terapia HTZ jak każde leczenie ma dobry i zły wpływ na organizm. Trzeba przemyśleć konieczność stosowania, wydaje mi się, że skoro organizm sam sobie nieźle radzi to można zrezygnować z HTZ. Ale jeśli dolegliwości są dokuczliwe to lepiej się zdecydować na hormony aby stan zdrowia nie pogorszył się w znacznym stopniu. Wolałabym sobie poradzić sama, ale jestem przygotowana na każą ewentualność jaką poleci mi moja pani ginekolog.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ