HTZ Zalety HTZ

HTZ – plastry

htz

Wiele kobiet stosuje hormonalną terapię zastępczą w postaci tabletek. Czy jest jakieś alternatywne wyjście? Jakie korzyści niesie ze sobą stosowanie hormonów w postaci plastrów?

Jak działają hormony w plastrach?

Doustna HTZ to obecnie najczęściej przyjmowana forma terapii hormonalnej. Niestety, czasami tabletki nie są zbyt dobrze tolerowane przez organizm kobiet i wywołują wiele skutków ubocznych. Alternatywą dla nich stają się plastry. Lekarze coraz częściej decydują się na przepisanie pacjentkom hormonów w formie przezskórnej, ponieważ są dużo lepiej przyswajane przez organizm i dają o wiele lepsze skutki.

Hormony zawarte w plastrach rozpuszczają się od razu we krwi, pomijając układ pokarmowy i wątrobę. Dlatego ich dawka może być nawet o 40 razy niższa, niż w tabletkach! Plastry zapewniają też utrzymanie stałego poziomu substancji czynnych w organizmie i utrzymują swoje działanie nawet, jeśli pacjentka zapomni zmienić plaster na nowy.

Zalety przezskórnej terapii hormonalnej

Zastosowanie terapii hormonalnej w postaci plastrów może mieć bardzo korzystny wpływ nie tylko na dolegliwości menopauzalne, ale również na ogólne zdrowie kobiety. Plastry powodują obniżenie ciśnienia tętniczego oraz zmniejszają ryzyko rozwoju miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca. Przezskórna HTZ powinna być zalecana kobietom, które mają problemy z układem sercowo-naczyniowym. Także panie obarczone ryzykiem żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej powinny wybrać plastry, ponieważ dużo lepiej wpływają na układ żylny.

Hormony podawane drogą przezskórną nie wywołują objawów ubocznych ze strony żołądka i jelit, nie mają wpływu na wątrobę i nie powodują rozwoju kamicy żółciowej. Stosowanie plastrów ma także korzystniejszy wpływ na BMI (współczynnik masy ciała).

Monika Witczak

Wiele kobiet stosuje hormonalną terapię zastępczą w postaci tabletek. Czy jest jakieś alternatywne wyjście? Jakie korzyści niesie ze sobą stosowanie hormonów w postaci plastrów?

Plastry – terapia przyszłości

Hormonalna terapia zastępcza w postaci plastrów jest coraz chętniej przepisywana przez lekarzy. Rozwój tej metody podawania hormonów ma przed sobą świetlaną przyszłość.

Plastry są tym chętniej wybierane, ponieważ mogą je stosować również kobiety palące papierosy – choć ogólnie jest to bardzo szkodliwy nałóg, panie które nie mogą (lub nie chcą) rzucić palenia, nie muszą tego robić, aby przyjmować leki bez konsekwencji.

Z wielu przeprowadzonych do tej pory badań wynika, że przezskórna terapia hormonalna jest bezpieczniejsza i przynosi znacznie więcej korzyści, niż tradycyjne tabletki.

Monika Witczak

Komentarze (7)

sirena46

8 lat temu

Z tego artykułu widać, że plastry są naprawdę o wiele lepsze dla całego organizmu niż tabletki. Mają niewiele skutków ubocznych, a mogą usunąć okropne objawy menopauzy. Może warto spróbować niż się męczyć parę lat?

pati25

8 lat temu

Wczoraj byłam u gina.Rozmawiałam o plastrach.Zapytałam czy teraz po 2 latach zmienić dawkę hormonów i brać połowę plastra.Powiedział,że cały plasterek mogę stosować przez 5 lat

aga335

8 lat temu

Jezeli mialabym sie zdecydowac sie na terapie hormonalna , to mysle ze bylyby to wlasnie plastry . Co do stosowania hormonow jest zbyt duza rozbieznosc czy bardziej pomagaja niz szkodzi , moze doczekam jakiegos zlotego srodka na menopauze . Poki co musze radzic sobie inaczej .

pati25

8 lat temu

Ja stosuję już dwa lata HTZ w postaci plastrów.Wybrałam ten sposób przyjmowania hormonów ze względu na to,że nie obciążają żołądka i wątroby.Oczywiście po konsultacji z ginem.Czuję się wyśmienicie

filodendron

8 lat temu

Nie stosuję HTZ ,ale wiem ,że dolegliwości potrafią być tak straszne ,że jeżeli nie będę ich mogła wytrzymać -to zastosuję.A tak nawiasem mówiąc to mam dziwną tą menopauzę ,bez uderzeń goraca, może to jeszcze nie to(?)

Zostaw komentarz