HTZ Przeciwwskazania

HTZ a nadwaga

htz-a-nadwaga

Jedną z niedogodności okresu menopauzy, na którą uskarżają się kobiety jest wzrost wagi. Jest on związany z zachodzącymi w organizmie zmianami hormonalnymi – ale nie tylko. Spowolniony metabolizm to także część układanki.

Skąd nadwaga w trakcie menopauzy?

Winne bywają złe nawyki żywieniowe, a także wzmożony apetyt na słodycze w tym okresie. Tymczasem kobieta podczas menopauzy powinna dostarczać organizmowi przede wszystkim pokarmów ubogich w tłuszcze i cukry, a bogatych w mikroelementy i witaminy.

W diecie powinny dominować chudy nabiał, owoce, warzywa, ryby i chude mięso a także pełnoziarniste produkty… niestety, bardzo często tak nie jest. Rozdrażnione, zmęczone i złe, sięgamy po czekoladkę na osłodę, trudno nam zmienić nawyki żywieniowe, folgujemy sobie na różne sposoby. Nie mówiąc o tym, że większość kobiet realizuje się poprzez doskonalenie swojego warsztatu kuchennego, który jest powodem do dumy. Z czegoś takiego nie jest łatwo zrezygnować!

Dodatkowy czynnik sprzyjający powstawaniu nadwagi to większa męczliwość, bóle mięśni i stawów, a w ich wyniku malejąca aktywność fizyczna. W końcu nikomu nie chce się ćwiczyć, kiedy jest zmęczony, spocony, zły. Jednak najczęściej po prostu szukamy kolejnej przekonywującej wymówki.

Jedną z nich jest panujące powszechnie przekonanie, że za naszą nadwagę odpowiedzialne są hormony, a dokładnie – hormonalna terapia zastępcza i tak właściwie nic na to nie możemy poradzić.

Redakcja

Jedną z niedogodności okresu menopauzy, na którą uskarżają się kobiety jest wzrost wagi. Jest on związany z zachodzącymi w organizmie zmianami hormonalnymi – ale nie tylko. Spowolniony metabolizm to także część układanki.

HTZ a nadwaga

Panuje pogląd, że tycie w okresie menopauzy jest spowodowane stosowaniem kuracji hormonalnej… Cóż, można by uznać to za zgrabne usprawiedliwienie, gdyby nie fakt, że nie potwierdziły go żadne badania. Wręcz przeciwnie.

Hormonalna terapia zastępcza, podawana w odpowiedniej dawce oraz formie nie tylko nie powoduje przyrostu wagi, ale wręcz może ułatwić odchudzanie. Poprzez zrównoważenie poziomu hormonów w organizmie HTZ pozytywnie wpływa nie tylko na kondycję fizyczną ale i psychiczną.

Poprawia stan kości (co umożliwia powrót do aktywności fizycznej), obniża poziom złego cholesterolu we krwi.

Waga pacjentki ma znaczenie także przy wyborze sposobu podawania hormonów. Jeżeli chodzi o kobiety, które przed rozpoczęciem terapii mają nadwagę, to konieczny jest szczególnie rozważny dobór terapii. Plastry z HTZ w ich wypadku mogą nie zadziałać – w wyniku zbyt dużej masy ciała przenikanie estrogenów może być upośledzone.

Może więc zamiast narzekać, że przybyło kilogramów i unikać HTZ w obawie przed nadwagą, warto skonsultować się z lekarzem i zacząć dbać o siebie już dziś!

Redakcja

Komentarze (6)

pati25

8 lat temu

Sami sobie jesteśmy winne,że tyjemy.To nasze ciągłe podjadanie,brak ruchu.Często wymówką jest właśnie też to,że stosujemy hormony,stosujemy HTZ.;) Sama stosuję HTZ i zgadzam się z tym stwierdzeniem,że „HTZ pozytywnie wpływa nie tylko na kondycję fizyczną ale i psychiczną” :-X:-X:-X

Tess

8 lat temu

Ten problem odczuwam zwłaszcza w porze jesienno-zimowej. Te długie ochłodzenie w tym roku trudno będzie odpracować a przecież nie można dopuścić żeby przytyć do wagi, z którą można sobie nie poradzić. Tak mamy, że łatwiej się tyje ale dlatego musimy być czujne i pilnować wagi w mądrych granicach.

drobina

8 lat temu

Od lat walczyłam z nadwagą. Co ja gadam! Powinnam wręcz powiedzieć z otyłością! Nigdy nie brałam HTZ, ale zawsze pocieszałam się, że w pewnym wieku to normalne, że „trochę” przytyłam. Chociaż małym usprawiedliwieniem może być niedoczynność tarczycy, na którą leczę się od kilku lat.
Pewnego dnia powiedziałam sobie – dość! Wzięłam się za siebie. Zmieniłam nawyki żywieniowe, wsiadłam na rower, wróciłam do pływania i do…życia! Łatwo nie było, ale wreszcie „na stare” lata jestem z siebie dumna:-);)

mejgosia

8 lat temu

No ja też tak mam! Jestem wolniejsza i leniwsza i bardziej głodna! Uwielbiam zagryzać paluszki, albo popcorn, no i boczki rosną! Ale idzie wiosna i praca w ogródku ograniczy to siedzenie przed tv i zagrychy!:P

filodendron

8 lat temu

Nadwaga bierze się z niezadowolenia i ze zmęczenia ,jemy żeby polepszyć sobie nastrój i dodać energii poprzez jedzenie.A przemiana materii jest za wolna ,tyje się i znowu niezadowolenie. Moja przyjaciółka miała tę terapie i dzięki niej wyglądała młodo i czuła się znakomicie w trakcie jej trwania.Przez 8 lat brała hormony ,przeszła menopauzę bardzo łagodnie ,a teraz żyje sobie dalej i nic jej nie dolega.

Mindi

8 lat temu

Wszystko się zgadza, ubolewam nad tym ^_^. Zrobiłam się wolniejsza i nie potrafię bronić się przed przekąskami. Sukcesem jest gdy waga stoi w miejscu. Na tym etapie została mi tylko gimnastyka i ogólnie więcej ruchu.

Zostaw komentarz