HTZ a choroby układu krążenia

htz-a-choroby-ukladu-krazenia

Media każą nam dbać o serca naszych mężów jako tych wyjątkowo zagrożonych chorobami układu krążenia. Jednak ze statystyk wynika, że panie są równie mocno narażone na ich wystąpienie. Udar oraz zawał to dwie najczęstsze przyczyny zgonów kobiet po 60. roku życia.

Mit o sercu kobiety

Po pięćdziesiątce kobieta ma nawet 50% szans na rozwój choroby wieńcowej, z czego ponad połowa zagrożona jest zgonem bezpośrednio w wyniku tej przypadłości. Udar z kolei to obecnie podstawowa przyczyna inwalidztwa pań. Po części odpowiada za to mniejsza ilość estrogenów po przejściu menopauzy. Hormony te odpowiadają między innymi za czynność śródnabłonka, wyściełającego naczynia krwionośne oraz wiele czynników krzepnięcia krwi. Powoduje też rozkurcz naczyń, co polepsza przepływ krwi i ukrwienie tkanek. W czasie przekwitania może dochodzić do przerostu ścian serca, który to proces może zostać odwrócony poprzez leczenie estrogenami.

Anna P

5 KOMENTARZE

  1. Artykuł bardzo dobry,przypominający nam jaką ważną role odgrywa układ krążenia w życiu każdego z nas. Coraz więcej osób cierpi na zły stan układu krążenia.Moja mama choruje na układ krążenia.Jest jej niesamowicie zimno,mimo że jest ubrana odpowiednio.Ma też duże żylaki na obu nogach,ja chyba dziedziczę po Niej żylaki.Z układem krążenia zaczęły się problemy, jak zachorowała na zastawki serca.Teraz ma 76 lat i zastawki ma bardzo chore,jest taka słaba, że parę metrów nie może przejść. Ciśnienie tętnicze ma takie niskie, że nieraz nie mogę określić parametrów.Przy krążeniu nieprawidłowym ma niesamowicie sine wargi.Mimo leków zażywanych, problem z układem krążenia pogłębia się z każdym dniem.Basia

  2. Bardzo potrzebny artykuł. Sama do niedawna myślałam, że choroby serca dotyczą przeważnie mężczyzn, a nas dotyka to bardzo rzadko. Ten artykuł też potwierdza, jak bardzo się myliłam. Swoją drogą cieszę się, że nie muszę brać HTZ. Niestety, nie ma chyba leków, które nie przynoszą żadnych skutków ubocznych.

  3. Z zainteresowaniem przeczytałam ten artykuł gdyż sama stosuję HTZ.Dowiedziałam się o pozytywnych skutkach HTZ.Zaniepokoił mnie fakt,że „może powodować podwyższenie czynników krzepnięcia, wzmagając ryzyko udaru.”.Na szczęście żadnych problemów ani chorób układu krążenia nie mam

  4. HTZ mogą stosować osoby mające nadciśnienie.Cytuję Wam krótki artykuł na ten temat,który znalazłam w piśmie kobiecym „Istnieją dowody,że naturalne estrogeny,a tylko takie występują w HTZ, nie tylko nie zwiększają cisnienia tętniczego,ale mogą je nwet obniżac.Dotyczy to przede wszystkim preparatow w plastrachczyli tzw. systemow transdermalnych”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ