wskazania

Wraz z nadejściem menopauzy spada produkcja hormonów w organizmie kobiety. Hormonalna terapia zastępcza powala uzupełnić braki. Jakie są wskazania do kuracji?

Hormonalna terapia zastępcza

Już przed menopauzą, kobietom zaleca się rozpoczęcie kuracji hormonalnej. Przekwitaniu mogą towarzyszyć dokuczliwe objawy takie jak uderzenia gorąca, zaburzenia nastroju czy nocne poty. Objawy menopauzy są związane ze zmniejszoną produkcją hormonów i wygasaniem aktywności jajników. Niedostateczna ilość hormonów powoduje zmiany w pracy organizmu, czego efektem bywają różne dolegliwości. Na tego typu problemy są metody a wśród nich hormonalna terapia zastępcza. Leczenie hormonalna to dla kobiety szansa na życie bez zmartwień, związanych z menopauzą. Wskazania do kuracji to zbiór wszelkich informacji, które lekarz uzna za kwalifikujące się do podjęcia leczenia. Co do nich należy?

Obniżone libido

Spadek libido, czyli popędu płciowego to jedne z objawów związany z przekwitaniem. Kobiety mogą odczuwać brak ochoty na seks. Zmiany zachodzące w ich organizmie, poczucie ciągłego zmęczenia i rozdrażnienia mogą niekorzystnie wpływać na życie seksualne i relacje z partnerem. Problem pomogą rozwiązać hormony. Unormowana praca organizmu przywróci dawny rytm życia i ochotę również na seks, który jest ważnym aspektem związku.

Atrofia pochwy

Atrofia pochwy to zanikowe zapalenie, które skutecznie odznacza się w życiu seksualnym kobiety. Brak poczucia kobiecości znacząco wpływa nie tylko na psychikę kobiety w okresie menopauzy, ale także na jej życie seksualne, a co za tym idzie, poczucie szczęścia i spełnienia. Zmiany powstałe na skutek zaburzeń hormonalnych można leczyć hormonalną terapią zastępczą. Leczenie może przywrócić komfort życia kobiety.

Jakość snu

Przy menopauzie, panie często narzekają na problemy ze snem. Zaburzenia snu, bezsenność, problemy z zasypianiem – to także objawy menopauzy, którym można zaradzić. Kłopoty ze snem znikną, jeśli na czas rozpoczniemy kurację hormonalną. Wyregulowana gospodarka hormonalna sprawi, że będziemy mogły spokojnie zasnąć i przespać całą noc.

Działania profilaktyczne

Na liście wskazań do hormonalnej terapii zastępczej u kobiet, znajdziemy także zmniejszenie ryzyka rozwoju wielu chorób. Osteoporoza, Alzheimer, rak jelita grubego czy choroba niedokrwienna serca to schorzenia, które mogą pojawić się u pań w okresie menopauzy, czy po przekwitaniu. Ryzyko jest duże, a hormony pozwalają na jego zmniejszenie. Tego typu działania profilaktyczne są podkreślane przez lekarzy jako forma zabezpieczenia przed rozwojem chorób, szczególnie u kobiet w grupie ryzyka, gdzie w rodzinie występowały wcześniej te choroby.

wskazania do kuracjiOkazuje się, że jest wiele wskazań do podjęcia hormonalnej terapii zastępczej. Wymienione wyżej przypadki to tylko niektóre z nich. Współczesna medycyna pozwala na leczenie wszelkich problemów zdrowotnych, a nam pozostaje korzystanie z tych możliwości.

Katarzyna Antos