hormonalna terapia zastępcza

Wiele pań w okresie przekwitania cierpi z powodu przykrych dolegliwości. Nierzadko pojawiają się u nich uderzenia gorąca, nocne poty czy zaburzenia snu. Na szczęście na te objawy może pomóc hormonalna terapia zastępcza. Niestety, może wiązać się z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych.

Hormonalna terapia zastępcza jest wyjątkowo skuteczna w łagodzeniu objawów przekwitania. Może jednak powodować niepożądane skutki, tj. choroby żył czy zaburzenia gospodarki węglowodanowej i lipidowej. Nie jesteśmy jednak na nie skazane. Części z nich możemy zapobiec, stosując odpowiedni suplement diety taki jak Harmonella®.

Dolegliwości okresu przekwitania

Dolegliwości w okresie przekwitania związane są ze zmianami w gospodarce hormonalnej organizmu kobiety. Spadek poziomu estrogenów staje się przyczyną wielu przykrych objawów. Panie borykają się z uderzeniami gorąca i zlewnymi potami. Pojawiają się też wahania nastroju, spadek libido czy kołatanie serca. Zmienia się także wygląd. Skóra staje się mniej elastyczna, a włosy i paznokcie – łamliwe.

Dlaczego hormonalna terapia zastępcza jest skuteczna?

Hormonalna terapia zastępcza polega na przyjmowaniu przez pacjentki preparatów z estrogenami i progestagenem. Należy rozpocząć ją w momencie, gdy pojawiają się pierwsze objawy przekwitania. Odpowiednio niskie dawki hormonów płciowych stopniowo przyzwyczajają organizm do naturalnego zmniejszenia ich ilości. Lekarz dostosowuje terapię do konkretnej pacjentki, co pozwala na jej efektywne działanie.

Choroby naczyń i serca jako skutek uboczny HTZ

Częstym skutkiem ubocznym hormonalnej terapii zastępczej są schorzenia tętnic i żył. Pojawić się może też żylna choroba zakrzepowo-zatorowa lub choroba niedokrwienna serca. Naczynia krwionośne i serce mogą być jednak chronione. Warto przyjmować suplementy bogate w oleuropeinę, witaminy  B1 i B6, kwas foliowy oraz cholinę. Związki te wpływają korzystnie na funkcjonowanie układu krążenia.

Otyłość i symptomy żołądkowo-jelitowe

Podczas stosowania HTZ pojawić się mogą zaburzenia gospodarki węglowodanowej i lipidowej. Prowadzą nawet do otyłości brzusznej. Doustne przyjmowanie preparatów hormonalnych skutkuje symptomami żołądkowo-jelitowymi. Należą do nich wzdęcia, mdłości czy wymioty. Objawy te zniwelują takie minerały jak chrom i cynk. Wpływają one na prawidłowy metabolizm węglowodanów, białek i tłuszczów.

Choroby wątroby u przekwitających kobiet

Po 50. roku życia wzrasta ryzyko rozwoju chorób wątroby. Szczególnie u pań z nadwagą pojawić może się niealkoholowe stłuszczenie tego narządu. Czasami prowadzi ono do zwłóknienia i marskości wątroby. Aby zapobiec schorzeniu, warto zadbać o zdrowy styl życia. Istotne jest też uzupełnienie niedoborów składników mineralnych i witamin. W szczególności zadbajmy o suplementację choliny i chromu.

Jak zadbać o urodę w okresie menopauzy? harmonella

Przekwitające panie często zmagają się z niekorzystnymi zmianami w wyglądzie. Zaradzi im odpowiedni suplement, taki jak Harmonella®. Pozytywnie wpływa na metabolizm, dlatego dzięki niemu nie wzrośnie nasza waga. Sprawia też, że czujemy się pełne energii. Preparat zwiera cynk i selen, które zapewniają zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci. Dodatkowo obecna w nim witamina D chroni przed osteoporozą.

Stosujesz HTZ? Wybierz suplement diety Harmonella®!

To ważne, by w okresie menopauzy utrzymać naturalną równowagę organizmu. Pozwolą na to preparaty bogate w cholinę, kwas foliowy, chrom, cynk, selen i oleuropeinę. Istotne są także witaminy B1, B6 i D. Wszystkie te składniki obecne są w suplemencie Harmonella®. Jest ona przeznaczona dla tych pań, które chcą żyć nowocześnie w harmonii ze zdrowiem i urodą. Rewelacyjnie działa także na poprawę naszego samopoczucia.