hormonalna terapia zastepcza

Aby złagodzić objawy męskiego klimakterium, najczęściej stosuje się HTZ, czyli hormonalną terapię zastępczą. Polega ona na zastosowaniu preparatów farmakologicznych w celu podwyższenia poziomu testosteronu.

Hormonalna Terapia Zastępcza

Zanim jednak podejmie się terapię HTZ, należy wykonać serię badań podstawowych (morfologia, OB, analiza moczu) i zmierzyć poziom testosteronu we krwi. Konieczne jest również zbadanie per rectum (przez odbyt) gruczołu krokowego oraz pomiar stężenia PSA (prostaty). Czasami zaleca się również biopsję, w celu wykluczenia obecności komórek nowotworowych. Wszystkie te badania są niezbędne, ponieważ zastosowanie terapii hormonalnej może wywołać raka prostaty. Jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań i podejmie się HTZ, należy co pół roku zgłaszać się na badania kontrolne do urologa, endokrynologa i androloga.

Terapia przeciwdziałająca objawom andropauzy, poza zastosowaniem środków farmakologicznych, powinna uwzględniać również dodatkowe zajęcia ruchowe połączone z odpowiednią dietą.

Wraz z wiekiem, spada zdolność organizmu do pełnego wykorzystania składników odżywczych dostarczanych wraz z posiłkiem. Dodatkowo, w okresie klimakterium, mężczyźni są bardziej narażeni na wzrost masy ciała. Zaleca się zatem odejście od obfitych, tłustych posiłków, na rzecz spożywania 4-5 małych posiłków w odstępach około 3-4 godzin. Warto również ustalić stałe pory jedzenia.

W okresie andropauzy bardzo ważna jest zawartość tłuszczu w diecie. Jego nadmiar może spowodować nadmierny przyrost tkanki tłuszczowej. Zaleca się zatem ograniczenie jego spożycia (dzienna dawka powinna wynosić około 30% ogółu energii). Warto zatem ograniczyć spożycie takich produktów jak masło, smalec, oleje roślinne i margaryny. Należy również zwrócić uwagę na zawartość tłuszczu w mięsie, rybach, mleku czy przetworach mlecznych.

Anna Ś