Ikony stylu Moda
Historia damskich szpilek

Szpilki są nieodzownym atrybutem kobiecości. Dodają kobiecie gracji, elegancji oraz pewności siebie. Trudno dziś sobie wyobrazić nasze życie bez szpilek. Jaka jest ich historia? Kiedy powstały i kto je wymyślił?
Mężczyźni i szpilki
Nazwa szpilek wywodzi się włoskiego słowa stiletto, czyli sztylet. Ich historia sięga zamierzchłej starożytności. Wymyślono wówczas buty z przytwierdzonymi obcasami, a ich użytkownikami byli wyłącznie… mężczyźni z wyższych sfer! Buty na obcasie pomagały utrzymywać stopę w strzemionach i ułatwiały jazdę konną.
Królowa w szpilkach
Po raz pierwszy szpilki założyła w 1533 r. czternastoletnia Katarzyna Medycejska na swój ślub z Henrykiem de Valois, księciem Orleanu, późniejszym królem Francji Henrykiem II. Katarzyna była kobietą mało atrakcyjną, poza tym była niskiego wzrostu i szpilki miały dodać jej kilka centymetrów. Z Katarzyny brały przykład inne arystokratki, a but na obcasie stał się wyznacznikiem bogactwa. Szpilki wyglądały wówczas zupełnie inaczej, niż te dzisiejsze. Obcas umiejscowiono na środku podeszwy, a jego wysokość była uzależniona od statusu społecznego kobiety. Im wyżej urodzona pani, tym wyższe szpilki nosiła. Modę na obcasy ucięła Rewolucja Francuska.
Fizyka w służbie szpilek
Obcasy powróciły do łask pod koniec dziewiętnastego wieku. Powstała wówczas pierwsza fabryka obuwia na obcasach w Stanach Zjednoczonych. W tym samym czasie patent na nowoczesne szpilki wynalazł fizyk Olbrecht Kliczka. Stworzył buty na cieniutkim obcasie w takim kształcie, jaki znamy dziś. W nowym projekcie szpilek było jeszcze sporo mankamentów i ciężko było w nich utrzymać równowagę. Niestety, szpilki wówczas kojarzyły się nie z wyższymi sferami, ale z kobietami lekkich obyczajów.
Monika Witczak
Szpiki są nieodzownym atrybutem kobiecości. Dodają kobiecie gracji, elegancji oraz pewności siebie. Trudno dziś sobie wyobrazić nasze życie bez szpilek. Jaka jest ich historia? Kiedy powstały i kto je wymyślił?
Sławne kobiety i szpilki
Prawdziwa moda na szpilki przyszła dopiero w latach 50-tych. Roger Vivier opracował model butów na smukłym obcasie. Nowoczesne szpilki pozwalały utrzymać stabilność przy chodzeniu i nie obciążały stopy. Viver zaprezentował je na jednym z pokazów mody Christiana Diora. Szpilki upowszechniły się dzięki gwiazdom, takim jak Marilyn Monroe, która powiedziała: „Szpilki dają kobiecie 25% więcej mocy, 50% więcej pewności i 100% więcej seksapilu!”.
Kobiety pokochały chodzenie na wysokich obcasach. Nic dziwnego – nogi w szpilkach wyglądają zgrabniej, kształty bardziej się zaokrąglają, a ruchy nabierają seksownego wyglądu.
Monika Witczak
« Domowe sposoby na żylaki
Emilly27k
9 lat temu
Rozbawił mnie początek artykułu na temat szpilek.Urocze:) :)))
pati25
9 lat temu
Zawsze nosiłam buty na płaskim obcasie.Raz tylko naa studniówkę założyłam szpilki.Nie był to wysoki obcas,tylko taki średni..
filodendron
9 lat temu
Całe dorosłe życie chodzę w butach na wysokich obcasach i chciałabym jeszcze długo mieć taką możliwość.:)
drobina
9 lat temu
Moje problemy zdrowotne z nogami znacznie się zmniejszyły i wreszcie znowu mogę zakładać szpilki:P:-)
Tess
10 lat temu
Piękny i seksowny atrybut kobiecości. Niestety nie nachodziłam się w nich ze względu na problemy zdrowotne z nogami i samymi stopami 🙁
pati25
10 lat temu
Ciekwa historia szpilek.Te butki nie są już dawno moimi ulubionymi
drobina
10 lat temu
Okazuje się, że nawet historia damskich szpilek może być interesująca:P
dulcynea
10 lat temu
Z ciekawością przeczytałam ten artykuł.
Kiedyś już gdzieś o tym czytałam.
Cóż, szpilki to sama kwinesencja kobiecości.
Uwielbiam:-X
Mindi
10 lat temu
Bardzo ciekawy artykuł, nie zastanawiałam się wcześniej nad pochodzeniem szpilek. Gdybym miała wymienić atrybuty kobiecości to sukienka, szminka i szpilki byłyby na pierwszym miejscu 🙂