histerektomia

Wbrew nazwie, histerektomia nie ma nic wspólnego z histerią. To jeden z zabiegów ginekologicznych wykonywanych u kobiet. Co kryje się pod tajemniczą nazwą i jakie są wskazania do zabiegu?

Histerektomia – chirurgiczne usunięcie macicy

Histerektomia to zabieg usunięcia macicy. Chirurgiczna ingerencja jest trudna dla kobiety, która musi pozbyć się wyznacznika kobiecości. Efektem zabiegu jest zaprzestanie miesiączkowania. Przy równoczesnym usunięciu jajników wywołany zostaje stan menopauzy. Wtedy mowa o histerektomii całkowitej. Całkowite usunięcie macicy czyli histerektomia radykalna jest stosowna przy nowotworach, gdzie następuje konieczność wycięcia macicy, górnej części pochwy oraz węzłów chłonnych. Istnieją różne techniki przeprowadzania zabiegu. Najczęściej preferowaną formą jest laparoskopia, która cechuje się mniejszą liczną powikłań i szybszym powrotem do pełni sił.

Przyczyny zabiegu

Najczęstszą przyczyną podjęcia decyzji o usunięciu macicy są mięśniaki. Uciążliwe guzy mogą mieć różną wielkość, stanowiąc tym samym zagrożenie dla zdrowia. Zmiany złośliwe takie jak nowotwory, to także jeden z powodów histerektomii. W takim przypadku kobiety same decydują o zabiegu. Jednak często zdarza się tak, że to jedyna forma leczenia, dająca szansę na wygraną walkę z rakiem, także nowotworem szyjki macicy. Kobietom, u których zdiagnozowano schorzenie takie jak  adenomiosa, czyli obecność błony śluzowej macicy w błonie mięśniowej, także zaleca się wykonanie tego rodzaju zabiegu. Choroba może powodować bolesne krwawienia, ból napadowy oraz dyskomfort. Usunięcie macicy to poważny zabieg, który wymaga pobytu w szpitalu i okresu rekonwalescencji. Kobiety, u których zdiagnozowano mięśniaki, powinny zasięgnąć porady, zanim zdecydują się na operację histerektomii. Schorzenie można bowiem leczyć innymi, mniej inwazyjnymi metodami.

Histerektomia a życie seksualne

usunięcie macicy

Utrata kobiecości to dla kobiety trudne i bolesne przeżycie. Po usunięciu macicy kobieta może odczuwać ból. Skutkami ubocznymi zabiegu jest również brak popędu seksualnego czy przyjemności z seksu. Jednak w większości przypadków, kobiety nie odczuwają żadnych zmian we współżyciu seksualnym. Nie ma znaczenia jaki rodzaj histerektomii został zastosowany. Prawidłowo wykonane usunięcie macicy nie powinno wpłynąć na jakość współżycia.

Histerektomia jest zabiegiem, którego obawiają się kobiety. Nie bezpodstawnie, ponieważ to ingerencja chirurgiczna. Jednak zabieg może uratować życie, nie pogarszając jego komfortu. Decyzja zawsze należy do kobiety. Powinna być przede wszystkim poparta solidnymi argumentami medycznymi, dlatego warto skonsultować się z odpowiednim lekarzem.

Katarzyna Antos