Rozpoznaj chorobę Zdrowie

Grzybica pachwin

grzybica-pachwin

Grzybica to jedna z najczęściej występujących chorób skórnych. Kiedy pojawia się w pachwinach, może mieć bardzo nieprzyjemny przebieg. Warto wiedzieć jakie są objawy tej choroby i jak się przed nią ustrzec?

Wstydliwa grzybica

Choć to choroba taka sama, jak każda inna i może zdarzyć się każdemu, na słowo „grzybica” większość osób reaguje zażenowaniem i wstydem. Najgorsze, co można zrobić w przypadku zaobserwowania objawów choroby, to leczenie na własną rękę. Niektórzy boją się, że grzybica jest równoznaczna z brakiem higieny. Tymczasem można się nią zarazić w każdym miejscu publicznym – na basenie, na siłowni, w saunie, a nawet w solarium.

Zachowanie ostrożności i wysokiej higieny pomoże uniknąć kłopotów, ale nigdy nie można mieć całkowitej pewności, że grzyby nie pojawią się na naszej skórze. Chorobą można się też zarazić od innej osoby. Warto dbać o siebie, uważać w miejscach publicznych (używać ręcznika w saunie, nosić klapki na basenie i brać prysznic przed wejściem do wody) i nie używać wspólnych ręczników.

Skąd się bierze grzybica pachwin?

Grzybica pachwin lubi wysoką temperaturę, wilgotność, pot, nieprzewiewną, obcisłą bieliznę. Idealnie rozwija się w fałdach skóry, zwłaszcza jeśli w pachwinach pojawiają się otarcia i niewielkie urazy. Dotyka częściej mężczyzn niż kobiety, ale tak naprawdę każdy jest nią zagrożony, nawet dzieci. Grzybicę pachwin powodują najczęściej dwa rodzaje grzyba: Epidermophyton floccosum oraz Trichophyton rubrum. Do zakażenia może dojść również na skutek przeniesienia zmian chorobowych z innych miejsc (np. stóp) przez kontakt z ręcznikiem, gąbką lub rękami.

M. Witczak

Grzybica to jedna z najczęściej występujących chorób skórnych. Kiedy pojawia się w pachwinach, może mieć bardzo nieprzyjemny przebieg. Warto wiedzieć jakie są objawy tej choroby i jak się przed nią ustrzec?

Typowe objawy grzybicy

Grzybica pachwin zazwyczaj rozpoczyna się od świądu i zaczerwienienia okolic pachwin. Następnie pojawiają się zmiany zapalne i rumień. Kolejny etap to pojawienie się grudek i pęcherzyków. Skóra w miejscu zmienionym chorobowo jest ciemnoczerwona, czasami brązowa, może się łuszczyć. Zmiany grzybicze mogą być bardzo rozległe i wybiegać daleko poza pachwiny. Nieleczone ognisko zapalne rozszerza się na uda, pośladki, plecy i podbrzusze. U mężczyzn grzybica atakuje penisa, rzadziej mosznę.

Grzybica w okolicach pachwin to choroba przewlekła i zakaźna. Nieleczona grzybica szybko się rozprzestrzenia i prowadzi do poważnych powikłań. Nie warto ryzykować – lepiej odwiedzić dermatologa.

M. Witczak

Komentarze (5)

pati25

7 lat temu

Grzybica to wstydliwa choroba.O tym,że może być grzybiica pachwin nie wiedziałam.Ja nie chodzę na basen a także się nie pocę więc małe prawdopodobieństwo,że się zarażę.
Dbam o higienę

Mindi

7 lat temu

Jest wiele typów grzybic i czasem bardzo trudno się uchronić. Są takie miejsca jak solarium czy basen i czasami kontakt gołego ciała jest równoznaczny z zarażeniem. Nie jesteśmy świadomi do póki nie zaczynają się przykre objawy. Jestem ostrożna ale nie wiem czy to wystarczy.

Emilly27k

7 lat temu

Ciekawy artykuł. Nie wiedziałam,że osoba mająca grzybicę pachwin może narazić się na tyle negatywnych niebezpieczeństw.

mejgosia

7 lat temu

łał! Straszna ta grzybica! Czytając o warunkach jakie lubi , strasznie się przestraszyłam! Szczególnie,że lubi ciepło i pot! Jestem potencjalną ofiarą, bo w okresie meno, strasznie się pocę i jest mi gorąco! Musze uważać, aby nie zetknąć się z tym paskudztwem! 🙂

drobina

7 lat temu

Artykuł poszerzył moje wiadomości na temat grzybicy.
Staram się jak najlepiej dbać o higienę, a już szczególnie podczas wizyty na pływalni. Przede wszystkim zawsze używam klapek. Przed wejściem do wody i po wyjściu z basenu biorę prysznic. Bardzo starannie się wycieram, szczególnie ważne są stopy – nie mogą być mokre, bo to sprzyja powstawaniu grzybicy.

Zostaw komentarz