Gdy pojawia się problem... Seks

Gdy mój partner nie patrzy na mnie jak dawniej

gdy-moj-partner-nie-patrzy-na-mnie-jak-dawniej

Szczególnie w związkach o długim stażu pożycia zdarza się, że z czasem mężczyźni przestają spostrzegać swoje partnerki jako atrakcyjne, seksowne, pociągające, zmysłowe (i choć temu nie będę poświęcać więcej czasu – my kobiety postępujemy dokładnie tak samo).

Psycholog, zajmujący się zagadnieniem psychologii miłości- R. I. Sternberg zaproponował model opisujący zachodzące w związkach na przestrzeni czasu jego trwania zmiany.

  • Uznał, że trwałe związki można scharakteryzować za pomocą 3 składowych:
  • namiętności
  • zaangażowania
  • intymności

Intymność rośnie wraz z czasem trwania związku- wzajemne zrozumienie, szacunek, dbanie o wzajemne dobro i wsparcie wymaga, aby partnera dobrze znać, stąd właśnie ta zależność.

Zaangażowanie szybko rośnie na początku związku, po pewnym czasie stabilizuje się i na tym poziomie pozostaje zazwyczaj przez resztę czasu trwania związku.

Zupełnie inaczej jest w przypadku namiętności. Ta gwałtownie rośnie, doświadczamy pożądania, tęsknoty, podniecenia, zazdrości najgwałtowniej w początkowych fazach trwania związku. Namiętność równie szybko wzrasta, jak opada. I to właśnie stanowi główną przyczynę, iż on nie patrzy na Ciebie tak, jak kiedyś.

Często mylnie utożsamiamy namiętność z miłością i dlatego tak obawiamy się jej utraty. Tymczasem należy podkreślić, iż w pewnym wieku wygaśnięcie namiętności jest naturalne (psychologia nazywa to wejściem w fazę związku przyjacielskiego) i nie oznacza końca miłości.Może to nie być dla Ciebie satysfakcjonujące i dlatego o tę namiętność warto się postarać, aby znów ujrzeć pamiętne iskry w oczach swojego mężczyzny.

Gdy się starasz, a on tego nie widzi

Głównym wrogiem namiętności jest rutyna, nuda, przyzwyczajenie. Znacie się już bardzo dobrze i on jest przekonany, iż doskonale wie, czego w jakiej sytuacji może się po Tobie spodziewać. Tym co możesz zrobić jest zaskoczenie partnera, być może wspólny wyjazd sam na sam, być może zainwestowanie w siebie. Kobieta tajemnicza, a przynajmniej nie do końca poznana jest kobietą pociągającą, pożądaną.

Nie możesz też zapomnieć, iż on też może obecnie przeżywać andropauzę, lub kryzys wieku średniego – może więc obniżenie popędu płciowego, czy problemy w sferze seksualnej nie mają podłoża w Tobie, tylko w psychologii i fizjologii Twojego partnera. Jeśli podejrzewasz, że właśnie to jest przyczyną, że on nie patrzy jak kiedyś, postaraj się o szczerą rozmowę z partnerem, być może przydatna będzie także zewnętrzna ingerencja specjalistyczna (lekarza, terapeuty).

Najważniejsze, aby podjąć jakiekolwiek działania, a nie biernie poddawać się i żyć w rozczarowaniu i frustracji. Jeśli Twoja kobiecość domaga się prawa głosu- postaraj się jej wysłuchać.

J. Przeźmińska

Komentarze (7)

nicolle_26@o2.pl

10 lat temu

Czytam ten artykul po raz pierwszy , jednak to co w nim zawarte to tak jakbym była w nim opisywana jednak troche inaczej . Jestem po histerektomii i mój mąż już teraz patrzy na mnie inaczej, chociaż jesteśmy dopiero 3,5 roku po ślubie. Wiem , że mnie kocha jednak nie daje mi tego tak odczuć jak kiedyś. Nawet sex jest inny. Boję się , że w końcu powie , iż jestem juz bezpłodna a jemu marzy sie jeszcze jedno dziecko(mamy czwórkę dzieci). Upewnia mnie , że nie będzie juz chciał ale nie wiem co mu w glowie sziedzi. A tak szczerze mówiąc boję się zmian w naszym życiu intymnym , a co do niespodzianek to niestety chociaz bym chciała wyjechać z nim na weekend to ciężko nam zostawiać dzieci:(

pati25

10 lat temu

Każda z kobiet pragnie aby te trzy składowe związku trwały przez cały czas.Aby mężczyzna „patrzył”na nas jak dawniej.Jednak w związku dochodzi do zmian tych trzech składowych

Chilli

11 lat temu

Wydaje mi się, że wszystko zależy od ludzi. Czasami rozłąka sprzyja podtrzymaniu płomienia namiętności w związku, a czasami doprowadza do rozłąki. Moim zdaniem bardzo ważne jest abyśmy my – kobiety czuły się dobrze ze swoim ciałem, seksualnością. Nasz partner z pewnością zauważy, że my akceptujemy siebie. Poza tym czasami warto zaproponować naszemu partnerowi jakąś odmianę, może warto czasami powrócić do czasów młodości?

ell@

11 lat temu

Wyobrażam sobie, że między partnerami widującymi się ze względu na pracę tylko w weekendy, albo co jakiś czas – jak w przypadku męża marynarza – no więc: wyobrażam sobie, że w takich związkach namiętność nie gaśnie nigdy. Jak sądzicie ?

Emilly27k

11 lat temu

Tak niestety wszystko co piękne moja i przemijają chwile przeżyte z naszymi parterami.Należy zadać sobie pytanie :”Czy jestem lub byłam szczęśliwa w każdym etapie mojego życia z moim partnerem”?

Iva.

11 lat temu

Ta namietnosc na poczatku zwiazku, to zauroczenie, te motyle, te wszystkie emocje temu towarzyszace, to wszystko razem wziete jest po prostu piekne i warte przezycia, tylko my mlode i naiwne wierzymy, ze tak juz bedzie na wieki wiekow amen. Szkoda, ze ten etap mija dosc szybko.

Martyna34

11 lat temu

Bardzo ciekawy artykuł, zmiany w związku są wielkim przeżyciem dla każdej kobiety.
Każda z nas chce podobać się swojemu partnerowi, chce być przytulana , chce aby dostrzegał jej zmiany. Gdy” On nie patrzy tak jak dawniej” to możną się poczuć odtrąconą. Ciekawi mnie tylko to, czy działa to w dwie strony- czy oni też tak to przezywają gdy ONA tak na niego nie” patrzy”, w sumie z tego co obserwuje w życiu codziennym to kobietą bardziej zależy na wyglądzie i postrzeganiu jej wizerunku. Trudno odpowiedzieć na to pytanie, chyba każdy człowiek w tym względzie jest inny

Zostaw komentarz