probiotyk ginekologiczny

Szacuje się, że ponad połowa kobiet przynajmniej raz w życiu doświadczy infekcji intymnej, niepożądane dolegliwości mogą mieć różne podłoże – bakteryjne, grzybicze, wirusowe lub być efektem zakażenia pierwotniakami. Aby uniknąć dokuczliwych objawów towarzyszących stanom zapalnym pochwy, panie powinny utrzymywać mikroflorę okolic intymnych w stanie równowagi.  Dla kobiet, które prowadzą aktywny tryb życia nie jest to zadanie łatwe, gdyż  bielizna wykonana z syntetycznych włókien, niedobór witamin czy kąpiel w chlorowanej wodzie może doprowadzić do zaburzeń ilościowych  i jakościowych w składzie flory bakteryjnej pochwy. Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia infekcji intymnej i wspomóc leczenie, gdy dojdzie już do zakażenia?

Infekcje intymne to problem, który dotyka zarówno nastolatki, jak i dojrzałe kobiety. Do ich wystąpienia przyczyniają się różne czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, w tym przebyte choroby, stosowanie antykoncepcji hormonalnej, stres, aktywny tryb życia i korzystanie z niewłaściwych kosmetyków do higieny intymnej.  Prowadzą  one do zachwiania równowagi mikrobiologicznej miejsc intymnych, czyli naturalnej bariery ochronnej, która ogranicza namnażanie mikroorganizmów chorobotwórczych. Wiele drobnoustrojów powodujących stan zapalny naturalnie występuje w pochwie, jednak ich liczebność za sprawą kwasu mlekowego produkowanego przez bakterie z rodzaju Lactobacillus jest na tyle niska, iż nie powodują one dokuczliwych dolegliwości.  Gdy populacja bakterii kwasu mlekowego gwałtownie się zmniejsza, wzrasta pH pochwy, co sprzyja namnażaniu mikroorganizmów chorobotwórczych, w tym drożdży z gatunku Candida albicans odpowiedzialnych za kandydozę pochwy.

Jak zapobiec infekcjom intymnym?

W przypadku infekcji intymnych kluczową rolę odgrywa profilaktyka – przestrzeganie podstawowych zasad higieny intymnej, noszenie bielizny wykonanej z naturalnych materiałów, zbilansowana dieta itp.  Kobiety coraz częściej próbują zapobiegać stanom zapalnym pochwy, stosując dostępne bez recepty kapsułki dopochwowe. Stanowią one nieocenione wsparcie zarówno w działaniach profilaktycznych, jak i po przebytej infekcji intymnej czy zakończonej antybiotykoterapii.  Wśród zalet kapsułek dopochwowych wymienia się łatwość stosowania i szybkie wchłanianie.  Niestety, poszczególne produkty różnią się składem, co ma ogromne znaczenie dla kobiety, która pragnie przywrócić równowagę flory bakteryjnej.  Wiele kapsułek dopochwowych dostępnych na rynku nie zawiera bakterii kwasu mlekowego, czyli najważniejszego składnika, który odgrywa bezpośrednią rolę w odbudowie mikroflory miejsc intymnych.  Z przeprowadzonych badań wynika, iż bakterie kwasu mlekowego stanowią 96% wszystkich mikroorganizmów zasiedlających środowisko pochwy.  Tak znaczna przewaga zapewnia nam skuteczną ochronę przed stanami zapalnymi okolic intymnych.


Czym jest probiotyk ginekologiczny?

Probiotyk ginekologiczny to produkt, który warto stosować profilaktycznie, jak również wspomagająco w leczeniu infekcji intymnych.  Zawiera on żywe, starannie wyselekcjonowane mikroorganizmy, które podawane w odpowiednich dawkach wykazują działanie prozdrowotne na organizm człowieka.  Szacuje się, że minimalna ilość wywierająca korzystny wpływ na organizm gospodarza to 109 CFU (CFU to jednostka formująca kolonię) . Zanim dany szczep bakterii zostanie dopuszczony do obrotu w postaci preparatów probiotycznych musi przejść szczegółowe badania potwierdzające jego skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Szczep powinien być wyizolowany z populacji, w której planuje się jego stosowanie. Reasumując, probiotyki ginekologiczne przeznaczone na polski rynek muszą zawierać szczepy bakterii wyizolowane z populacji polskiej.

Producenci preparatów probiotycznych najczęściej wykorzystują bakterie kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus, które mają podłużny kształt przypominający pałeczki.  Szacuje, że w skład ekosystemu pochwy zdrowej kobiety wchodzi około 100 różnych gatunków bakterii z rodzaju Lactobacillus.  Probiotyki ginekologiczne oddziałują korzystnie na organizm gospodarza na kilku poziomach. Zawarte w nich bakterie wytwarzają kwas mlekowy, który zakwasza środowisko pochwy i tym samym hamuje rozwój mikroorganizmów chorobotwórczych. Ponadto niektóre metabolity bakterii kwasu mlekowego wykazują właściwości przeciwdrobnoustrojowe, taką aktywność posiadają między innymi bakteriocyny oraz nadtlenek wodoru.  Jednocześnie „dobre” szczepy bakterii rywalizują z patogenami o miejsce na powierzchni  komórek gospodarza i tym samym ograniczają kolonizację nabłonka pochwy. Ponadto nieustannie toczy się też walka o ograniczone zasoby substancji odżywczych.

infekcje intymne

Jak działają probiotyki?

W zależności od drogi podania wyróżniamy probiotyki doustne i ginekologiczne. Z preparatów stosowanych doustnie w przewodzie pokarmowym uwalniają się żywe szczepy bakterii probiotycznych, które zasiedlają jelita, a dopiero w miarę upływu czasu kolonizują środowisko okolic intymnych.  Probiotyki ginekologiczne mają postać kapsułek, które umieszcza się w pochwie.  Ich największy atut stanowi natychmiastowy efekt – bakterie nie muszą przemieszczać się przez przewód pokarmowy, by zasiedlić okolice intymne, zostają dostarczone bezpośrednio do miejsca, na którego kolonizacji nam zależy. Uwolnione szczepy bakterii kwasu mlekowego aktywnie metabolizują substancje znajdujące się w pochwie, wskutek fermentacji powstaje kwas mlekowy, który zakwasza środowisko i tym samym ogranicza rozwój patogenów.

Jak wybrać dobry probiotyk ginekologiczny?

W aptekach można znaleźć różne kapsułki dopochwowe, które mają za zadanie wspomóc nas  w walce z infekcjami intymnymi. Jak spośród wielu produktów wybrać ten właściwy, który przyniesie nam pożądany efekt? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na  to, jak długo  dany preparat jest dostępny w sprzedaży. Probiotyki ginekologiczne, które trafiły do aptek kilka lat temu, muszą być naprawdę skuteczne,  skoro udało im się przetrwać pomimo silnej konkurencji na rynku.   Podejmując decyzję o zakupie, należy także zwrócić uwagę na status produktu. Probiotyki ginekologiczne, które zostały dopuszczone do obrotu jako leki, musiały wcześniej przejść szereg badań klinicznych. Mamy zatem pewność, że produkt, który stosujemy, jest nie tylko skuteczny, ale przede wszystkim bezpieczny.   Warto też zwrócić uwagę na to, czy producent zamieścił na opakowaniu informację o ilości bakterii kwasu mlekowego wchodzących w skład probiotyku – nie powinna być ona mniejsza niż 109 CFU (CFU – jednostki tworzące kolonię).

Jak przechowywać probiotyk ginekologiczny?

Apteki coraz częściej przyciągają klientów, kusząc ich atrakcyjnymi promocjami.  Widząc, że dany produkt jest tańszy o kilkadziesiąt procent, nierzadko kupujemy kilka opakowań naraz. W przypadku probiotyku ginekologicznego też możemy skorzystać z promocji, przy czym powinnyśmy pamiętać, że tego typu preparaty wymagają przechowywania w lodówce. Niestety, bakterie kwasu mlekowego potrafią przetrwać w temperaturze pokojowej tylko  4 tygodnie, później giną, a tym samym produkt traci swoje właściwości.

Kiedy należy sięgnąć po probiotyk?

W związku z tym, iż probiotyki zawierają żywe, starannie wyselekcjonowane szczepy bakterii o udokumentowanym działaniu prozdrowotnym, można stosować je profilaktycznie bez obaw o bezpieczeństwo.  Czasem jednak zdarzają się sytuacje, kiedy podawanie produktu probiotycznego jest konieczne.  Kiedy zwalczamy infekcję przy pomocy antybiotyków, pozbywamy się nie tylko patogenów, ale też „dobrych” bakterii kwasu mlekowego. Prowadzi to do zachwiania równowagi mikrobiologicznej w środowisku pochwy, a tym samym stwarza dogodne warunki do rozwoju mikroorganizmów potencjalnie chorobotwórczych.  W związku z tym po zakończeniu antybiotykoterapii należy stosować probiotyki ginekologiczne, które zasiedlą miejsca intymne „dobrymi” bakteriami. Na populację bakterii kwasu mlekowego negatywny wpływ ma również stres, menopauza, stosowanie antykoncepcji hormonalnej, korzystanie z basenu czy kąpiel w morzu. Wspomniane czynniki sprawiają, że w organizmie maleje ilość „dobrych” bakterii, a to z kolei pozbawia nas naturalnej bariery ochronnej.  Należy ją jak najszybciej odbudować, stosując probiotyki doustne i ginekologiczne – te ostatnie dają natychmiastowy efekt.

W przypadku pojawienia się upławów o nieprzyjemnym rybim zapachu, należy zgłosić się do specjalisty. Ustali on przyczynę infekcji i dobierze właściwe leki. Podczas wizyty u ginekologa warto zapytać też lekarza o probiotyk ginekologiczny. Specjalista może zalecić jego stosowanie zarówno podczas kuracji, jak i po jej zakończeniu.

Lactovaginal

Właściwie dobrany i przechowywany probiotyk ginekologiczny może okazać się nieocenionym wsparciem  przy zwalczaniu drobnych dolegliwości intymnych i zapobieganiu nawrotom infekcji.  Spośród produktów dostępnych na rynku wybieraj bezpieczne i dokładnie przebadane preparaty probiotyczne takie jak Lactovaginal®, który ma status leku dostępnego bez recepty.  Substancję czynną leku Lactovaginal® stanowią bakterie kwasu mlekowego Lactobacillus rhamnosus 573, rozkładają one obecny w pochwie glikogen do glukozy, którą następnie wykorzystują w procesie fermentacji  – jej produktem jest kwas mlekowy zakwaszający  miejsca intymne.  Kwaśny odczyn pochwy (pH 4.0 – 4.7) hamuje wzrost bakterii chorobotwórczych.

Skuteczność działania leku Lactovaginal® potwierdzają badania, które wykazały, iż jego stosowanie po uprzednim  leczeniu  stanów zapalnych pochwy środkami przeciwbakteryjnymi, przeciwrzęsistkowymi oraz przeciwgrzybiczymi powoduje zmniejszenie liczby mikroorganizmów chorobotwórczych, przywrócenie naturalnej równowagi mikrobiologicznej w pochwie oraz normalizację wydzieliny z pochwy.  W celu uzyskania efektu terapeutycznego zaleca się stosowanie od 1 do 2 kapsułek dziennie przez okres tygodnia. W razie potrzeby kurację można powtórzyć po wcześniejszej konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.  Lek Lactovaginal® ma postać kapsułek, które należy umieścić głęboko w pochwie, zachowując przy tym zasady higieny osobistej. Niezależnie od przyczyn i objawów infekcji nie można jej lekceważyć, warto wybierać skuteczne i sprawdzone rozwiązania, kierując się opinią ekspertów.

Więcej informacji nt.  probiotyków ginekologicznych dostępnych bez recepty znajdziesz w artykule.

Pamiętaj, aby przed użyciem probiotyku ginekologicznego zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża twojemu życiu lub zdrowiu.

Tekst sponsorowany