fitohormony

Ze zmianami hormonalnymi okresu menopauzy wiążą się różnego rodzaju dolegliwości, a także wzmożone ryzyko występowania pewnych chorób. Można sobie jednak radzić, zarówno z problemami doraźnymi, jak i niwelować zagrożenie, m.in. osteoporozą (ryzyko wzrasta w wyniku niedoboru estrogenów).

Dla części pacjentek zalecana jest hormonalna terapia zastępcza. Jednak istnieją dla niej alternatywy, niemniej skuteczne, a wywołujące zdecydowanie mniejsze obawy. HTZ posiada oprócz tego szereg przeciwwskazań do stosowania.

Tymczasem – można wybierać spośród dużej ilości leków i suplementów powstałych na bazie fitohormonów. Są dostępne w aptekach bez recepty. Fitoestrogeny są substancjami pochodzenia roślinnego. Można je znaleźć nie tylko w suplementach, ale także w żywności.

Fitohormony możemy podzielić na trzy grupy: izoflawony (najpopularniejsze składniki preparatów), lignany i kumestany. Wykazują one działanie podobne do naturalnych estrogenów, mogą znacząco łagodzić objawy menopauzy takie jak uderzenia gorąca, potliwość, ale też zapobiegać dolegliwościom zdrowotnym.

Korzystnie wpływają bowiem na pracę serca, układ krwionośny oraz wzmacniają kości (zapobiegając tym samym osteoporozie). Odpowiednio dobrany preparat z fitohormonami zdecydowanie poprawia więc jakość życia kobiet w menopauzie, a dodatkowo – nie powoduje skutków ubocznych. Warto przed wyborem leku skonsultować się z lekarzem oraz wykonać niezbędne badania.

Przy stosowaniu fitohormonów dobrze jest także pomyśleć o wprowadzeniu zmian w diecie oraz większej dawki aktywności fizycznej. Dzięki temu efekty terapii będą bardziej optymalne. Choć stosowanie preparatów z fitohormonami nie daje tak szybkich efektów jak HTZ, to zdecydowanie jest to bezpieczniejsza metoda, nie dająca skutków ubocznych.

Redakcja