Natura i eko Naturalne piękno

Fitohormony – sposób na młodość

fitohormony-sposob-na-mlodosc

Matce naturze zawdzięczamy wiele dobrodziejstw mających wpływ na nasze zdrowie oraz wygląd. Czy słyszałaś o hormonach roślinnych? Dzięki fitohormonom możesz opóźnić proces starzenia skóry i dłużej cieszyć się młodym wyglądem.

Fitohormony – zapamiętaj to słowo

Podczas badań prowadzonych na Dalekim Wschodzie zwrócono uwagę na to, że u kobiet spożywających regularnie pokarmy, takie jak tofu, kudzu, granaty, daktyle czy siemię lniane nie występują niektóre przykre objawy towarzyszące okresowi menopauzy. Stwierdzono, że związkami odpowiedzialnymi za działanie wymienionych produktów są zawarte w nich fitohormony. Podobnie jak hormony ludzkie są to związki o charakterze sygnałów chemicznych, produkowane przez określone tkanki i transportowane, za pomocą soku roślinnego, do obszarów rośliny, w których inicjują procesy wzrostowe i rozwojowe.

Hormony roślinne regulują główne procesy wzrostu i rozwoju roślin, stymulują podziały komórek, wpływając na różnorodne procesy fizjologiczne w nich zachodzące, m.in.: kiełkowanie nasion, rozwój pączków, kwitnienie, wzrost owoców itp. Do prawidłowego funkcjonowania całej roślinny niezbędne są one w bardzo małych ilościach. Do fitohormonów zalicza się m.in. auksyny, gibereliny, cytokininy. Miejscem ich wytwarzania są stożki wzrostu pędów i korzeni.

Gdzie znajdziesz fitohormony?

Fitohormony są obecne w takich roślinach jak:

 • szałwia
 • nagietek
 • lipa
 • soja
 • daktyle
 • granaty
 • siemię lniane
 • niedojrzała kukurydza
 • koniczyna
 • szyszki chmielu
 • koper
 • bazie wierzby
 • kiełki pszenicy
 • ryż

Zgodnie z obecną wiedzą te roślinne estrogeny wpływają pozytywnie na hormonalną równowagę naszego organizmu.

Zuzanna Górka

Matce naturze zawdzięczamy wiele dobrodziejstw mających wpływ na nasze zdrowie oraz wygląd. Czy słyszałaś o hormonach roślinnych? Dzięki fitohormonom możesz opóźnić proces starzenia skóry i dłużej cieszyć się młodym wyglądem.

W przypadku menopauzy (zmniejszona ilość estrogenów) roślinne estrogeny sprawiają, że zmniejsza się nasilenie nieprzyjemnych objawów np. uderzenia gorąca.

Hormony roślinne w kosmetykach

Szukając dla siebie odpowiedniego kremu zawsze masz wątpliwości, które składniki aktywne są najbardziej skuteczne? Wybieraj kremy, które zawierają hormony roślinne.
Fitohormony znajdziemy w kosmetykach przeznaczonych dla cery dojrzałej, która traci swoją elastyczność, ma skłonność do przesuszania i powstawania zmarszczek. Dzięki fito hormonalnej terapii skóry zyskujemy nawilżenie skóry, a to sprawia, że jest napięta i bardziej elastyczna. Taka rewitalizacja powoduje wygładzenie zmarszczek oraz poprawę kolorytu.

Fitohormony polecane są do stosowania w kosmetykach przeznaczonych dla cery dojrzałej
o obniżonej elastyczności, ze skłonnością do przesuszania naskórka. Produkty tego typu stosowane systematycznie:

 • opóźniają procesy starzenia się skóry,
 • stymulują regenerację naskórka.
 • Działają łagodząco oraz przeciwzapalnie.
 • Pod ich wpływem poszerzają się naczynia krwionośne, a skóra staje się lepiej ukrwiona i odżywiona.

Zuzanna Górka

Matce naturze zawdzięczamy wiele dobrodziejstw mających wpływ na nasze zdrowie oraz wygląd. Czy słyszałaś o hormonach roślinnych? Dzięki fitohormonom możesz opóźnić proces starzenia skóry i dłużej cieszyć się młodym wyglądem.

 • Fitohormony stymulują produkcję kwasu hialuronowego zatrzymującego wodę i zapewniającego odpowiednie nawilżenie skóry, dzięki czemu zwiększa się jej napięcie i elastyczność, poprawia koloryt.
 • Drobne zmarszczki stają się mniej widoczne, a skóra jest zrelaksowana i odprężona.
 • Fitohormony stosowane są również w preparatach modelujących owal twarzy, ponieważ zapobiegają odkładaniu się tkanki tłuszczowej w okolicach dolnej powieki, podbródka i policzków.
 • Niektóre z nich wykorzystuje się w specyficznych preparatach, np. ujędrniających biust.

Postaw na soję

Szczególną uwagę należy zwrócić na naturalne fitoestrogeny sojowe. Dzięki naturalnym składnikom odżywczym zawartym w soi skóra staje się jędrna i elastyczna. Dzieje się tak gdyż soja wpływa pozytywnie na stymulację kwasu białuronowego, właśnie on odpowiedzialny jest za zatrzymanie wody i utrzymanie prawidłowej wilgotności skóry. Kosmetyki zawierające fitoestrogeny soi mają działanie przeciwutleniające, chronią skórę przed uszkodzeniem błon komórkowych. Proces starzenia się skóry jest spowodowany niszczeniem komórek, tzw. proces zapalny. Fitoestrogeny łagodzą to zjawisko, naczynia krwionośne poszerzają się dzięki temu skóra staje się lepiej ukrwiona i odżywiona.

Stosowanie kosmetyków zawierających fitoestrogeny ma korzystny wpływ na skórę, zwłaszcza kobiet po 40. roku życia. Czerp ze skarbów natury to, co najlepsze!

Zuzanna Górka

Komentarze (7)

filodendron

8 lat temu

Azjatki jedzą pożywienie , w którym jest wiele fitohormonów i rzeczywiście wyglądają młodo i do tego podobno łatwiej przechodzą menopauzę.

Annagata

9 lat temu

Często nie zdajemy sobie sprawy,ile dobrodziejstw daje nam natura!Rzucamy się na chemię,jakby tylko od niej zależał nasz wygląd,a naturę traktujemy po macoszemu.A wychodzi na to,że fitohormony potrafią wiele zdziałać.Wystarczy tylko się do nich przekonać.

irysek7

9 lat temu

Doprawdy to zadziwiające, że hormony, które wytwarzają rośliny dla własnych celów (wzrastanie, pączkowanie itp) mogą wpływać na ludzki organizm- o wiele bardziej złożoną strukturę, należącą do innej kategorii systematycznej. Matka Natura nieźle to sobie”wymyśliła”… 😉

topik4433

9 lat temu

Natura, natura i jeszcze raz natura! Ludzie we wszystkich dziedzinach życia wracają do natury i naturalnych sposobów dbania o siebie i zdrowie. Oby tak dalej 🙂

basikmac

9 lat temu

Matka Natura dba o nas i o nasz wygląd. Żałuje, że nie mogę uzywać powyższych ziół, ale są jeszcze fitohormony w pokarmach – soja – hehe i w kosmetykach 🙂

Zostaw komentarz