Kobieta w społeczeństwie Psychologia

Feminizm, czyli kobiety wkraczają do gry

feminizm-czyli-kobiety-wkraczaja-do-gry

Temat ten stale budzi nasze emocje, podobnie jak sam termin, który z łaciny oznacza „kobieta”. Bitwa o równe szanse rozgrywa się w domu, pracy i polityce. Co tak naprawdę feminizm dał kobietom i czy było warto? Czy „przebojowe” kobiety pojawiły się dopiero w ostatnim stuleciu?

Trochę historii, czyli jak to się zaczęło

Feminizm to ruch społeczny i nurt myśli politycznej. Jego obecna format to tzw. nowy ruch feministyczny. Z jego narodzinami wiąże się książka autorstwa Betty Friedan, feministki ruchu liberalnego.
Amerykańska pisarka, wydając w 1963 r. książkę pt. Mistyka kobiecości skrytykowała panujące w jej kraju poglądy, że panie mogą realizować się jedynie jako niepracujące żony, wychowujące dzieci i prowadzące dom. Podkreśliła mocno, że kobiety nie muszą mieć poczucia winy realizując własne marzenia. Autorka zachęcała współczesne kobiety do zdobywania wykształcenia i pracy zawodowej.

Emancypacja kobiet, czyli ich większa aktywność w sferze publicznej jak i chęć zdobywania wyższego wykształcenia, rodziła się już znacznie wcześniej. Pierwsze kobiece organizacje pojawiły się pod koniec XVIII wieku, m.in. we Francji i USA. Kobiety w tym czasie studiują na uniwersytetach i zabierają głos w życiu politycznym.

Znane są sufrażystki, które walczyły o prawa wyborcze przed I wojną światową w Wielkiej Brytanii i USA. W Polsce pod koniec XIX wieku wysławiły się entuzjastki, czyli grupa pań, które podkreślały wagę samorealizacji kobiet, wolności finansowej.

Kobieta w męskim świecie

Pewne jest to, że feminizm zmienił rolę dawnej kobiety. Dotąd role zarezerwowane jedynie dla panów, przestały nimi być. Kto powiedział, że kobieta nie może być świetnym politykiem, mądrą szefową lub prezesem dobrze prosperującego koncernu samochodowego? Dziś zdecydowanie role się odwróciły. Kobiety wyszły z kuchni i pokazały, że mogą zrobić coś więcej niż być wzorową matką i posłuszną żoną. Zawrotna i błyskotliwa kariera w biznesie? Czemu nie. Prawdziwość tej tezy potwierdzają badania. Wyniki raportu Młodzi 2011 mówią same za siebie. O tym, że rośnie liczba wykształconych kobiet mówi autorka analizy, doktor Krystyna Szafraniec.

– Są to kobiety bardziej zdeterminowane w utrzymaniu pozycji na rynku pracy, są to kobiety, które doświadczają dużo poważniejszych i większych dylematów niż pokolenie wcześniej. Z raportu wynika, że mężczyźni dylematy te rozumieją rzadko – dodała. (źródło PAP)

Anna Konopka

Temat ten stale budzi nasze emocje, podobnie jak sam termin, który z łaciny oznacza „kobieta”. Bitwa o równe szanse rozgrywa się w domu, pracy i polityce. Co tak naprawdę feminizm dał kobietom i czy było warto? Czy „przebojowe” kobiety pojawiły się dopiero w ostatnim stuleciu?

Osiągnięcia feminizmu

Jest ich sporo. Wśród tych najpopularniejszych, naturalnie obecnych w naszej współczesnej codzienności są:

  • prawa wyborcze: w USA kobiety poszły do urn dzięki poprawce w konstytucji wywalczonej w 1920 r. Polki miały jeszcze lepiej – 1918 r.
  • równie traktowanie i równouprawnienie
  • formułowanie się teorii gender: m. in. rozpowszechnianie tematyki kobiecej, propagowanie refleksji feministycznych
  • ograniczenie przemocy w stosunku do kobiet
  • samookreślenie seksualne
  • dopuszczalność aborcji
  • zmiana pozycji matki w społeczeństwie
  • równe traktowanie par homo- i heteroseksualnych
  • szansa na obecność kobiet w różnych dziedzinach życia

Im się udało. Niezwykłe kobiety dawniej i dziś

Tak naprawdę przykładów na to, że kobiety mogą pełnić role zaszczytne należy szukać już od czasów najdawniejszych. Panie te z różnych względów były niepowtarzalne. Od mężczyzn różniło je to… że były kobietami i nieraz przewyższały ich geniuszem.

  • Kleopatra – egipska królowa urodziła się w 69 r. p.n.e. Nie tylko rozkochała w sobie samego Cezara. Była znakomitym strategiem i politykiem. Znana z zamiłowania do luksusu i elegancji, podobnie jak i z kąpieli w mleku. Wyzwolona kobieta? To na pewno ona, i nie przez przypadek dorobiła się przydomku „wielka”.
  • Choco Chanel – ta francuska projektantka mody była ikona dobrego smaku. To właśnie z tą stylową damą należy kojarzyć klasyczną już małą czarną i rewolucję w modzie XX wieku oraz popularne perfumy Chanel No5.
  • Waris Dirie – supermodelka, aktorka i pisarka, autorka bestsellerowej książki pt. Kwiat Pustyni. Książka, która jest autobiografią przedstawia historię somalijskiej dziewczynki, która w wieku trzech lat zostaje poddana obrzezaniu, a siedem lat później zostaje sprzedana człowiekowi, za którego ma wyjść za mąż. Dziewczynce udaje się jednak uciec i zostaje amerykańską supermodelką. Książka doczekała się adaptacji filmowej.

Sukces jest na wyciągnięcie ręki

Bez wątpienia feminizm wniósł sporo do kobiecego świata. To przede wszystkim szansa na rozwój dla kobiet, które wiedzą czego chcą i mają odwagę po to sięgać. W czasach obecnych kobiety już nie muszą mieć obaw, że ich marzenia nie mają szans w realności. Nie warto więc narzekać, tylko trzeba brać się do roboty.

Anna Konopka

Komentarze (4)

pati25

10 lat temu

Ruch feministyczny wniósł wiele zmian.W zapomnienie poszło przeświadczenie,że kobieta „nadaje się ” tylko do rodzenia dzieci i do garów.Kobiety widać na wysokich stanowiskach,w urzędach.Pracują w zawodach kiedyś przypisywanych mężczyznom.Dzięki feminizmowi kobiety dużo osiągnęły 🙂

filodendron

11 lat temu

Linet, zgadzam się z Tobą w stu procentach, pisząc o tych zbyt radykalnych zachowaniach feministek, właśnie to miałam na myśli o czym Ty napisałaś szerzej.Chcę mieć prawa , ale także chcę czuć się kobietą.

linet

11 lat temu

Feminizm zmienił porządek społeczny ,doprowadził do równości obu płci i przyniósł kobietom wiele innych zdobyczy, jak choćby te wymienione w artykule. To i owo jest jeszcze do zrobienia, dlatego mogę zrozumieć rozważne działania na rzecz poprawy statusu kobiet w społeczeństwie, ale już zagorzałe feministki, upatrujące na każdym kroku zamachu na równość i godność kobiety, kompromitują siebie i swój ruch. Hasła w rodzaju: „nie chcemy, żeby mężczyzna przepuszczał nas w drzwiach, podawał płaszcz, płacił rachunek w restauracji, czy czujemy się znieważone żartami na temat głupich blondynek lub bab za kierownicą”, to nie jest walka z realnym i krzywdzącym porządkiem świata, lecz z własnymi kompleksami i fobiami. Żadna normalna kobieta nie będzie wojować, z zapałem godnym lepszej sprawy o to, żeby mężczyzna nie całował jej w rękę, nawet jeśli tego nie lubi.
Chcąc iść na wojnę o takie „ideały”, to tyle co stawać po stronie tych awanturujących się ,ciągle niezadowolonych i szukających dziury w całym aktywistek, zamiast czuć się dumną ,ambitną kobietą, która jest świadoma swojej wartości ,docenia uroki kobiecości i chce z nich korzystać.

filodendron

11 lat temu

kobiety są bardziej radykalne od mężczyzn, np.nawet jeśli chodzi o strój- kobiety już dawno chodzą w garniturach i spodniach a mężczyźni jakoś nie mogą się przekonać do spódnic i sukienek.

Zostaw komentarz