O badaniach Profilaktyka

Elastografia – rewolucyjna metoda badania piersi

elastografia-rewolucyjna-metoda-badania-piersi

Elastografia to nowoczesne, zrewolucjonizowane badanie ultrasonograficzne (USG), które pozwala ocenić twardość tkanek. Analiza ucisku piersi precyzyjnie określa ich kondycję. Dzięki temu skuteczność wykrywania nowotworów znacznie się poprawiła, a pacjentki nie są narażone na wykonywanie dodatkowych, bolesnych badań diagnostycznych.

Wynik w kolorze

Badanie elastografii opiera się na bardzo precyzyjnej ocenie twardości tkanek, które są poddane obrazowaniu nowoczesnym sprzętem wizualnym. Zmieniona chorobowo powierzchnia ma inną strukturę, niż zdrowa. Zajęte tkanki są twarde, nie zmieniają swojego kształtu pod naciskiem. Tkanki zdrowe są miękkie i plastyczne. Dodatkowo wykorzystuje się innowacyjną technologię identyfikacji wizualnej w postaci kolorowej skali, obrazującej poszczególne stopnie zachodzących zmian. Każdy stopień twardości ma przyporządkowane konkretne barwy:

  • Zielona – tkanka miękka – bez zmian
  • Zielono-żółto-czerwona – tkanka miękka – zmiana łagodna
  • Niebieska – tkanka twarda – zmiana podejrzewana o złośliwość
  • Niebiesko-zielona – tkanka twarda – zmiana złośliwa
  • Niebiesko-zielono-czerwona – tkanka sztywna, twarda – zmiana złośliwa, zaawansowana martwica

Jak wykonuje się elastografię?

M. Witczak

Elastografia to nowoczesne, zrewolucjonizowane badanie ultrasonograficzne (USG), które pozwala ocenić twardość tkanek. Analiza ucisku piersi precyzyjnie określa ich kondycję. Dzięki temu skuteczność wykrywania nowotworów znacznie się poprawiła, a pacjentki nie są narażone na wykonywanie dodatkowych, bolesnych badań diagnostycznych.

Przebieg badania

Elastografia prawie niczym nie różni się od zwykłego USG. Wykonywana jest takim samym urządzeniem ultrasonograficznym, ale na aparat zakładana jest specjalna głowica. Podczas badania lekarz uciska nią piersi, aby zobaczyć jak tkanka reaguje na ściskanie i jakie wykazuje właściwości mechaniczne. Urządzenie pokazuje analizę na bieżąco. Na ekranie monitora pojawiają się kolorowe odczyty z przeprowadzonego badania. Elastografia pozwala na bardzo precyzyjne określenie rodzaju i wielkości zmian, a także na dokładne wskazanie miejsca do przeprowadzenia biopsji guza.

Badanie elastograficzne jest znacznie bardziej dokładne niż zwykłe USG. Widać na nim wszystkie miejsca zmienione chorobowo, również we wczesnym stadium nowotworu. Daje to o wiele większą niż do tej pory szansę na skuteczną diagnostykę i szybkie leczenie.

M. Witczak

Komentarze (8)

pati25

9 lat temu

Bardzo dobra informacja dla kobiet,że jest takie badanie lepsze nawet niż USG piersi.Dokładniejsze.Pozwoli ono szybko wykryć nawet najmniejsze zmiany

drobina

10 lat temu

Może dzięki temu, że Elastografia jest bardziej precyzyjna od badania USG, uda się szybciej i skuteczniej walczyć z rakiem piersi.

filodendron

10 lat temu

W NL prześwietlają piersi wszystkim kobietom po 50-tce chyba co 2 lata , potem przychodzi wynik, absolutnie bez szczegółów. Odpowiedź,jest tylko jedna -dobrze lub żle. Ja też chciałabym wiedzieć szczegóły, wiem na pewno {z badań w Polsce, że mam ,sorry miałam 2lub3 torbiele},czyli nie jest to dobrze,Moja siostra miała wielką mastopatię, po leczeniu był spokój ,a teraz znowu narzeka.Musze wygonić ją do lekarza.Ona na swoje schorzenie pije napar z nagietka, ale przedtem była leczona specjalnymi ziołami i hormonami.Z tą nową metodą jeszcze się nie zetknęłam.

Annagata

10 lat temu

Tak,to było coś takiego.Na szczęście u mnie kolory były w normie.Ale lekarz powiedział dziwną rzecz,która mnie zastanowiła.Ja mam dużo torbieli w piersiach o bardzo różnej wielkości.Do tej pory mnie to martwiło,żeby się któraś nie zezłośliwiła,ale lekarz powiedział,że to bardzo dobrze,ze jest ich tyle.Należałoby się martwić,gdyby była jedna albo dwie,a tak po prostu taką mam budowę.I powiedział,że liczba torbieli w piersiach ulega ciągłej rotacji,jedne się wchłaniają,a inne na to miejsce powstają.Ale kontrolować trzeba.

mejgosia

10 lat temu

O ile dobrze pamiętam, to Annagata już miała taki rodzaj badania! ciekawe kiedy będę mogła z tego skorzystać w mojej okolicy?

pauzka

10 lat temu

Elastografia, coś nowego, mam nadzieję ,że szybko zostanie wdrożona
w gabinetach gdzie wykonuje się zwykłe USG piersi. Akurat to badanie
muszę wykonywać co pół roku kontrolnie.W moim przypadku jest ono
bardziej miarodajne niż mamograf.

Zostaw komentarz