dzwonienie-w-uchu-przyczyny-i-leczenie

Dzwonienie w uchu jest jedną z częstych dolegliwości.Uporczywy pisk, brzęczenie, nasilające się i znikające. To bardzo uciążliwa dolegliwość! Czy można mu zapobiec? Jak się je leczy?

Problem ze słuchem

Miliony Polaków mają problemy ze słuchem. 10% Polaków po 55-tym roku życia źle słyszy. Ale kłopoty zaczynają się o wiele wcześniej. Okazuje się, iż coraz więcej młodych osób odczuwa tego rodzaju dolegliwości. A dzwonienie jest jednym z objawów szumów usznych, które mogą występować w różnych postaciach.

REKLAMA

Przyczyny dzwonienia w uchu

Jeśli słyszymy dzwonienie, to przyczyną tego powinny być jakieś drgania, które są źródłem wszystkich dźwięków. Są jednak takie sytuacje, kiedy jest cisza, a my i tak słyszymy typowe, charakterystyczne dzwonienie.

W przypadku dzwonienia czy innych szumów uszu w blisko 70% przypadków to mózg jest główną przyczyną. A jak do tego dochodzi?

Dzwonienie jest skutkiem nieprawidłowej pracy ślimaka, który jest częścią ucha wewnętrznego. Zdarza się, że ślimak na ciszę reaguje tak, jak na jakiś dźwięk. A dlaczego tak się dzieje? To z kolei jest skutkiem oszukania naszego mózgu.

Uszy zbierają dźwięki i je przetwarzają, ale ich ostatecznym i głównym odbiorcą jest mózg, a dokładnie część mózgu odpowiedzialna za słyszenie. Jeśli wiec mózg zostanie w jakiś sposób oszukany, to na brak dźwięku zareaguje tak, jakby ten dźwięk się pojawił.

Sabina Sosnowska

4 KOMENTARZE

  1. Ten artykuł sporo mi wyjaśnił, ale problemów z uszami chyba już się nie pozbędę. Od kilku lat walczę z dzwonieniem w uchu i szumami usznymi. Brałam już różne lekarstwa, które niby pomagają, ale na krótko. Ostatnio byłam nawet kilka dni w szpitalu. Zaaplikowano mi serię kroplówek i co? Trochę pomogły, ale na krótko. Te szumy są okropne, bardzo mnie dekoncentrują. Czy tak już będzie zawsze?:(

  2. Na szczęście nie mam szumu w uszach a tym bardziej dzwonienia.Mogę sobie wyobrazić jakie to musi być dokuczliwe,nieprzyjemne uczucie cały czas słyszeć jakiś szum.Teraz,dzięki artykułowi wiem jak dochodzi do tego,że słyszymy szum,dzwonienie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ