Dzień Wszystkich Świętych

Dzień Wszystkich Świętych to dla większości Polaków czas zadumy i refleksji, uroczystość tę obchodzimy dość tradycyjnie. Katolicy nie tylko odwiedzają groby bliskich, ale też uczestniczą w mszy, która ma dość podniosły i smutny charakter. Wyznawcy innych religii oraz ateiści zanoszą kwiaty oraz znicze na groby, w których spoczywają ich bliscy.  Co ciekawe, Dzień Wszystkich Świętych nie we wszystkich zakątkach świata jest obchodzony tak samo. W niektórych krajach jest to dość radosne święto.

 

Dzień Wszystkich Świętych w Meksyku

Mieszkańcy tego kraju, choć w większości są katolikami, dość specyficznie obchodzą Dzień Wszystkich Świętych. 1 listopada  to dla nich radosne święto, w którym wspominają swoich bliskich z uśmiechem na twarzy. Dla mieszkańców Meksyku śmierć to nie koniec, lecz początek nowego życia. W tym latynoamerykańskim kraju wierzy się w wędrówkę dusz i życie wieczne. Choć wierzenia te są spójne z wartościami chrześcijańskimi, znaleźć można  w nich wiele elementów pogańskich.  Dzień Wszystkich Świętych w Meksyku stanowi doskonałą okazję do odwiedzenia grobów bliskich z pysznym jedzeniem i butelką tequili.  Radosne obchody Święta Zmarłych stały się tak sensacyjne, iż turyści z całego świata na przełomie października i listopada zjeżdżają do Meksyku, aby uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Święto Zmarłych w Czechach

Czesi stanowią ewenement na skalę światową w swoim podejściu do zmarłych. W żadnym innym państwie nie pozostawia się urn z prochami w krematorium na pastwę losu. Wśród Czechów jest to dość powszechna praktyka. Nasi południowi sąsiedzi bardzo często zapominają odebrać szczątki swoich krewnych. W rezultacie po upływie  określonego czasu urny są wrzucane do zbiorowych grobów. W Polsce, Rosji, Meksyku czy Chinach rzeczą niedopuszczalną jest niezapewnienie godnego pochówku zmarłym. Ceremonie pogrzebowe stanowią ważne wydarzenie dla większości nacji, za wyjątkiem Czechów,  którzy mają do nich dość luźne podejście.

 

Jak pamięć zmarłych czczą Japończycy?

Choć Japończycy wielu Polakom kojarzą się z ludźmi wyzbytymi jakichkolwiek emocji, w rzeczywistości są dość rodzinni. Dzień Wszystkich Świętych wprawdzie obchodzą w sierpniu, ale pamięć o bliskich, którzy odeszli, kultywują przez 4 dni.  Japończycy, podobnie jak Polacy, w tych dniach odwiedzają rodzinne strony, aby powspominać zmarłych przy specjalnie utworzonych ołtarzykach, na których ustawia się zdjęcia zmarłych.  Święto Zmarłych to czas, kiedy na ołtarzach okolicznościowych składa się ofiary z jedzenia. Wyjątkowy charakter obchodom tej uroczystości nadają papierowe lampiony, które wprowadzają nastrój zadumy. W wielu japońskich domach przetrwała tradycyjna tworzenia warzywnych postaci, które następnie umieszcza się przed posiadłością, aby stworzyć przejście między życiem doczesnym a wiecznym.

Święto Zmarłych w Chinach

Tradycja wspominania zmarłych przodków przetrwała nawet w na wskroś ateistycznych Chinach.  Święto Zmarłych obchodzi się tam wiosną w sposób podobnych do tradycji meksykańskiej. Chińczycy odwiedzają cmentarze, aby na grobach swoich bliskich położyć kadzidła oraz żywność. Podarki mają zapewnić im przychylność zmarłych w życiu pośmiertnym, dlatego też mieszkańcy Chin są bardzo hojni i  ofiarowują swoim bliskim prawdziwe skarby.

Irmina Cieślik