dusznosci-przykry-objaw-menopauzy

Czy w czasie menopauzy mogą wystąpić napady duszności? Co je wywołuje i czy da się im zapobiec? Jak sobie poradzić, kiedy niespodziewanie pojawią się duszności menopauzalne?

Napad duszności

Twoja menopauza sprawia, że czasami czujesz się jak na karuzeli. Najpierw mocne uderzenie gorąca, za chwilę poczucie niepokoju (czasami wręcz atak paniki!), kołatanie serca i uczucie duszności. Do objawów występujących wspólnie z dusznościami można dodać uczucie ciężkości lub ból w klatce piersiowej, płytki oddech, problem z nabraniem powietrza lub zadyszkę i osłabienie organizmu. Wszystkie symptomy występują nagle, bez wyraźnego ostrzeżenia i nie da się ich przewidzieć.

REKLAMA

Przyczyny duszności menopauzalnej

W trakcie menopauzy w organizmie dochodzi do bardzo dużych wahań hormonalnych. Poziom żeńskich hormonów – estrogenów i progesteronu – gwałtownie spada. W menopauzalnych napadach duszności kluczową rolę odgrywa progesteron. U kobiet normalnie miesiączkujących po owulacji hormon ten uspokaja organizm. W trakcie przekwitania owulacje i miesiączki stają się nieregularne.

Spadek progesteronu powoduje wahania nastroju, zwiększenie niepokoju i stany depresyjne. Do organizmu uwalnia się kortyzol (hormon stresu), który może powodować lęki, napady paniki, kołatanie serca i w konsekwencji doprowadza do wystąpienia duszności.

Zapobieganie dusznościom

Najlepszym sposobem na wyregulowanie zaburzeń hormonalnych a w konsekwencji pozbycie się nieprzyjemnych objawów jest przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej. Można próbować również naturalnych sposobów ustabilizowania organizmu.

M. Witczak

8 KOMENTARZE

  1. Czy dobijam do menopauzy,trudno powiedzieć,bo niektóre objawy są jak złoto,ale duszności niestety mnie dopadają.Nikomu tego nie życzę,bo jest to uczucie nie do pozazdroszczenia.I nigdy nie wiem co mam ze sobą zrobić w takim momencie i niestety zawsze dopada mnie uczucie paniki.

  2. Dużo jest dolegliwości związanych z menopauzą. Warto nauczyć się radzić sobie z objawami. Ale nie jest prosto przeciwdziałać bo jak unikać stresu, wysypiać się, nie męczyć i prowadzić spokojny tryb życia? Trzeba byłoby wyjechać na kilka lat do sanatorium… bo w normalnym życiu nie jest to możliwe.

  3. hihihihihihi Mindi Ty już sobie radzisz, albowiem masz ogromne poczucie humoru:):):) gratuluję:):):) Powolutku się da, ale trzeba powolutku… krok po kroku i nie należy się szarpać i walczyć na siłę… Ważne duże poczucie humoru jak u Mindi:):):):)

  4. Trzeba zwalczać panikę i zatrzymywać oddech na te 5 sekund.Dla człowieka nie mogącego swobodnie oddychać to koszmar – przeszłam przez to. Lekarka doradziła mi ćwiczenie – trzeba usiąść i najpierw ręce w górę , potem nachylać głowę jak najbliżej kolan,a rękoma obejmować swoje ramiona ,wówczas żebra są najbardziej rozciągnięte -także drogi oddechowe .Po takim ćwiczeniu oddech musi się wyrównać.

  5. Jak tu się dobrze wysypiać, nie męczyć i prowadzić spokojny tryb życia? Oj! Przydałaby mi się druga doba do dyspozycji;). Duszności miewam, ale zwalam je na astmę, która dopadła mnie kilka lat temu. Oddech stabilizuję aktywnością fizyczną. To naprawdę pomaga 🙂

  6. Przyczyny duszności mogą być różne.I chorobowe,no i …menopauza.Rady zawarte w artykule są dobre.Ale jak tu unikać stresu skoro codziennie są takie sytuacje stresowe.Mi napady duszności są całłkiem obce,nie mam ich.A to dzięki temu,że stosuję HTZ 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ