dobrodziejstwa-cykorii

Ma przyjemny kawowy smak, ale za to od kofeinowego napoju jest o wiele zdrowsza! Cykoria to dobra alternatywa dla miłośników spożywania hektolitrów kawy. Napój ten jest niskokaloryczny i zachwyci cię swoim aromatycznym i delikatnym smakiem. Dowiedz się jakie właściwości ma cykoria.

Cykoria podróżnik

Jej inne nazwy to cykoria zwyczajna, podróżnik błękitny, podróżnik lekarski, podróżnik polny, podróżnik pospolity. Roślina pochodzi z rodziny astrowatych i występuje w około 8 gatunkach. Rośnie najczęściej w klimacie umiarkowanym ciepłym. Spotkać więc ją można w regionach Afryki, Azji i Europy.

REKLAMA

Cykoria jest byliną, występuje na nieużytkach i przydrożnych rowach. Roślina wyrasta nawet do 1,2 metra wysokości. Na jej łodygach mieszczą się liście, które można poznać po tym, że są zebrane w rozetkę. Kwitnie na biało, niebiesko, najrzadziej na różowo. Kwiaty są skupione w koszyczki. Cykoria charakteryzuje się tym, że w całej roślinie występuje sok mleczny.

Cykoria zdobyła szerokie zastosowanie w kuchni jako przyprawa. Pije się ją także w postaci napoju kawowego. Na rynku dostępne są różne jej warianty smakowe, np. waniliowa.

Co zdrowego ma w sobie cykoria?

Cykoria ma kilka składników leczniczych. Korzeń i ziele cykorii zawierają gorzkie laktony. Inulina, która mieści się w korzeniu cykorii jest wielocukrem i ma działanie probiotyczne.

Anna Konopka

9 KOMENTARZE

  1. Ciekawy artykuł. Muszę przyznać, że dotychczas miałam dosyć mgliste pojęcie o dobrodziejstwach cykorii. Zawsze z góry zakładałam, że nie lubię cykorii, a tego przecież nie wiem, bo jej nie próbowałam. Chyba zacznę od kawy Ricore z cykorią. 🙂

  2. Nigdy nie piłam napoju z cykorii,ale ten artykuł pobudził moja ciekawość.I nawet przez myśl by mi nie przeszło,że cykoria może być tak zdrowa.Jednak chyba rzadko jemy to warzywo,choć można je dostać praktycznie wszędzie.I sałatka,o której pisze Filo jest całkiem kusząca.

  3. Nie przypuszczałam , że ta roślina to cykoria. Tak jak Mejgosia widuję ją opodal na działce. W związku ze zdjęciem tutaj widocznym poszperałam i trochę poczytałam o tym „zielsku”, bo tak nazywałam sobie ją w myślach. Jednak człowiek uczy sie całe życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ