jak dobrać tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne uchodzą za najskuteczniejszą metodę zapobiegania ciąży. W sytuacji, gdy stosujemy je zgodnie z zaleceniami lekarza, prawdopodobieństwo, że dojdzie do zapłodnienia, jest praktycznie bliskie zeru.  Niestety, kobiety często zapominają o połknięciu kolejnej pigułki lub mylą tabletki z blistra.  Przekłada się to na spadek skuteczności tej metody zapobiegania ciąży. Jak dobrać tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne: minipigułki i różne schematy przyjmowania

Na rynku można znaleźć różnego rodzaju tabletki antykoncepcyjne. Tzw. minipigułki zawierają jedynie gestageny, częściej jednak można spotkać pigułki, w których skład wchodzą zarówno gestageny, jak i estrogeny. Niektóre blistry zawierają 24 tabletki o identycznym składzie hormonów + 4 placebo, podczas gdy inne 21 pigułek o zróżnicowanym składzie, po czym następuje 7-dniowa przerwa na krwawienie z odstawienia. Na dodatek liczba hormonów należących do estrogenów i gestagenów jest dość długa. Jeśli do tego dodamy fakt, iż proporcje między estrogenami a gestagenami wykazują spore różnice, otrzymamy pełny obraz rynku farmaceutycznego. Półki w aptekach uginają się pod ciężarem tabletek antykoncepcyjnych. Teoretycznie dla każdej kobiety da się znaleźć odpowiednie pigułki, w praktyce bardzo często odbywa się to metodą prób i błędów. Jak dobrać tabletki antykoncepcyjne, aby nie tylko zapobiegały ciąży, ale też pełniły dodatkowe funkcje?

Pigułki antykoncepcyjne – skutki uboczne stosowania antykoncepcji hormonalnej

Tabletki antykoncepcyjne czasem wywołują skutki uboczne. Nie oznacza to jeszcze, że pigułki hormonalne nie są dla ciebie. Czasem trzeba po prostu wypróbować kilka różnych opakowań tabletek antykoncepcyjnych, by przekonać się, które pigułki najlepiej się u nas sprawdzają. Wśród skutków ubocznych stosowania tabletek antykoncepcyjnych wymienia się zatrzymywanie wody w organizmie, nadmierną płaczliwość, ból brzucha, mdłości, spadek libido, bolesność piersi.  Czasem jednak okazuje się, że kobieta nie może stosować tabletek antykoncepcyjnych, występują u niej przeciwwskazania np. obciążenie genetyczne rakiem piersi lub bardzo źle się po nich czuje.  W takiej sytuacji lekarz powinien wskazać jej alternatywne metody antykoncepcji – np. prezerwatywy, wkładki wewnątrzmaciczne itp.

Antykoncepcja hormonalna niskodawkowa

Znana też jako antykoncepcja ultralekka stanowi doskonałe rozwiązanie dla młodych kobiet, które pragną uprawiać bezpieczny seks. Blister składa się z 28 tabletek – 24 z substancjami aktywnymi i 4 placebo.  Jest to doskonałe rozwiązanie z wielu powodów. Przede wszystkim uczy systematyczności – tabletki przyjmujemy codziennie o stałej godzinie, a gdy skończymy jeden blister, sięgamy po kolejne opakowanie pigułek.  Nie mamy kilku dni przerwy, dzięki czemu nie zapominamy o otwarciu kolejnego opakowania tabletek. Wszystkie tabletki mają taki sam skład, przez co nie musimy się zastanawiać, a którą to dzisiaj wziąć. Gdy jedna tabletka upadnie nam na podłogę, bierzemy następną i ostatnią bierzemy już z nowego blistra.

Antykoncepcja ultralekka najmniej obciąża wątrobę spośród wszystkich tabletek zapobiegających ciąży. Pigułki zawierają bowiem najniższą dawkę hormonów, nie więcej niż 15 mikrogramów etynyloestradiolu. Nie oznacza to jednak, że ich skuteczność jest ograniczona. Wskaźnik Pearla dla antykoncepcji hormonalnej niskodawkowej wynosi zaledwie 0,24. Oznacza to, że przyjmując pigułki o stałej porze, nie pomijając żadnej z opakowania, praktycznie nie mamy żadnych szans, aby zajść w ciążę.  Ponadto antykoncepcja ultralekka pomaga złagodzić szereg dolegliwości, z którymi zmagają się kobiety. Jeśli cierpisz na trądzik, obfite miesiączki, obrzęk piersi, PMS, bolesne miesiączki, plamienia w środku cyklu, bolesną owulację itp., ginekolog powinien przepisać ci pigułki antykoncepcyjne o najniższej koncentracji hormonów.

Antykoncepcja uniwersalna podwyższy libido

Czasem lekarze polecają swoim pacjentkom antykoncepcję uniwersalną. Tutaj już dawka przyjmowanych hormonów jest zdecydowanie wyższa – 0,03 mikrogramów etynyloestradiolu i 2 mg chlormadynonu octanu.  Tego rodzaju pigułki przyjmuje się przez 21 dni, po czym robi 7-dniową przerwę. W tym czasie powinno pojawić się krwawienie z odstawienia. Warto jednak podkreślić, iż w tym schemacie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych łatwo można zapomnieć o rozpoczęciu nowego blistra. Poza tym tak wysoka dawka hormonów stanowi większe obciążenie dla wątroby. Antykoncepcja uniwersalna wspomaga walkę z trądzikiem, nadmierną produkcją sebum, niskim libido i plamieniami w trakcie cyklu.

Jak dobrać tabletki antykoncepcyjne?

Niezależnie od tego, jak dobrze sprawdzają się tabletki antykoncepcyjne u twojej siostry, nie podbieraj jej pigułek. Nie odkupuj też tabletek na rynku wtórnym w internecie. Tabletki antykoncepcyjne należy dobrać indywidualnie, uwzględniając twoje problemy zdrowotne, wiek i styl życia. Jeśli jesteś osobą zapracowaną, antykoncepcja ultralekka powinna ci znacznie ułatwić życie. Jeśli masz niskie libido, sięgnij po tabletki antykoncepcyjne przyjmowane w schemacie 21 dni + 7 dni przerwy.

 

Irmina Cieślik