do-zakochania-jeden-krok

Słowa popularnej piosenki przypominają nam o tym specyficznym stanie serca i umysłu, jakim jest zakochanie. Czym charakteryzuje się ten stan, jak długo trwa i czym się różni od miłości?

Każdy z nas zna to niezwykłe, silne uczucie, któremu towarzyszy euforia, chęć bycia blisko z obiektem pożądania. Zakochanie jest pierwszą fazą miłości, ale bardzo często się w nią nie przeradza. Dlaczego tak się dzieje?

Czym jest zakochanie?

Istnieje wiele definicji miłości, jednak wszyscy psychologowie, filozofowie i humaniści są zgodni co do tego, że silna reakcja fizyczna, połączona z pożądaniem, towarzyszy nam głównie na początku. Nasz organizm produkuje odpowiednie hormony, które w kontakcie z obiektem uczuć wywołują w nas euforię, poczucie uskrzydlenia, namiętność. Chcemy ciągle przebywać w towarzystwie danej osoby, poznawać ją, dotykać. Kiedy nie możemy tego zrobić – wpadamy w czarną rozpacz.

Co robimy wtedy? Otóż zaczynamy fantazjować o spotkaniu, rozmowach, czasem nawet odważnie snujemy fantazje erotyczne. W początkowej fazie robimy to nawet wtedy, jeśli mamy pewność, że się z tym kimś niedługo ponownie zobaczymy.

Najlepszy afrodyzjak świata

W początkowej fazie zakochania myśl o drugiej osobie jest najbardziej podniecającą rzeczą na świecie. Podniecają nas elementy jego ubrania zostawione w naszym mieszkaniu, kubek, z którego ukochany pił kawę, widok jego twarzy na zdjęciu. Zakochanym wystarczy patrzeć sobie w oczy, by czuć radość i szczęście, rozkoszą jest trzymanie się za dłonie czy przypadkowe muśnięcia łokciem.

Joanna Pastuszka-Roczek