dlaczego-piwo-pszeniczne-pachnie-bananami

Na rynku można kupić różne rodzaje piwa. Poszczególne gatunki różnią się właściwościami organoleptycznymi. Dlaczego niektóre osoby wyczuwają w piwie pszenicznym nuty charakterystyczne dla banana?

Wiele osób mówiąc o piwie, ma na myśli złocisty trunek. W rzeczywistości o barwie napoju decyduje sposób, w jaki został przygotowany. Browarnictwo ma bogatą historię. Przed laty rodzinne fabryki prześcigały się w opracowywaniu receptur. W związku z tym na rynku możemy znaleźć różne rodzaje piwa.

Historia piwa

Historia tego popularnego, orzeźwiającego napoju sięga czasów starożytnych. Sumerowie chętnie korzystali z jego dobrodziejstw, o czym świadczą rysunki wygrawerowane na glinianych tabliczkach.

Proces produkcji

Z przeprowadzonych badań wynika, iż piwo jest najczęściej spożywanym napojem alkoholowym. Ten specyficzny trunek uzyskuje się w wyniku hydrolizy enzymatycznej skrobi i białek obecnych w ziarnach zbóż, która poprzedza fermentację alkoholową. W produkcji piwa wykorzystuje się surowce takie jak woda, chmiel, słód oraz wyselekcjonowane szczepy drożdży.

Wybór słodu

W browarnictwie najczęściej stosuje się słód jęczmienny, ale nie jest to regułą. Coraz większą popularnością cieszy się surowiec uzyskiwany z ziaren pszenicy. Producenci piwa najrzadziej sięgają po słód żytni.

Popularne gatunki piwa

Surowce, które wykorzystuje się w produkcji piwa, determinują jego właściwości organoleptyczne. Czasem do napoju wprowadza się przyprawy korzenne, które wzbogacają bukiet smakowy trunku. Istnieje wiele gatunków piwa. Największą popularnością cieszą się: stout, ale, bitter, weizen, porter, pilzner, lager, porter bałtycki i koźlak.

Irmina