Dieta O dietach

Dieta Paleo

dieta-paleo

Jedną z najpopularniejszych diet wśród wielu osób pragnących wprowadzić do swojego życia zasady zdrowego odżywiania jest dieta Paleo. Inaczej można ją nazwać „dietą paleolityczną” , „dieta pierwotną”, „dietą myśliwych” lub ”dietą człowieka jaskiniowego.

Głównym zadaniem Paleodiety jest przyjęcie nawyków żywieniowych stosowanych przez człowieka pierwotnego, czyli spożywanie pokarmów dostępnych tylko dla myśliwych i zbieraczy. Nasi przodkowie opierali swoją dietę na produktach uzbieranych lub upolowanych. Ich menu opierało się w głównej mierze na produktach mięsnych, rybach, warzywach oraz owocach. Ludzie pierwotni nie znali, a co za tym idzie nie spożywali roślin strączkowych, zbóż, soli, rafinowanego cukru ani produktów mlecznych pochodzenia zwierzęcego.

Należy pamiętać, że Paleo to nie jest zwykła dieta, a raczej określony styl życia, czy też sposób odżywiania oparty na jedzeniu nieprzetworzonej, wysokojakościowej żywności. Sympatycy Paleodiety twierdzą, że rozwój cywilizacyjny doprowadził do tego, że zaprzestaliśmy jeść zgodnie z naszymi genami. W sposobie naszego odżywiania dopatrują się przyczyny występowania chorób cywilizacyjnych u coraz szerszej rzeszy społeczeństwa. Należą do nich przewlekłe bóle, trądzik, problemy z trawieniem, nietolerancje pokarmowe, alergie, choroby nowotworowe, cukrzyca, choroby serca. Dietetycy zajmujący się tym sposobem odżywiania twierdzą, że organizm człowieka nie zmienił się znacząco od czasów prehistorycznym, a ludzie nie są roślinożerni, ani wszystkożerni, tylko mięsożerni.

Konsekwencje zmiany sposobu odżywiania wśród społeczeństwa:

– Zaburzenie naturalnego funkcjonowania całego organizmu poprzez spożywanie przetworzonych produktów i stosowanie rygorystycznych diet odchudzających.

– Podwyższenie poziomu insuliny we krwi poprzez zwiększenie poziomu spożycia cukru oraz jego substytutów.

– Zwiększenie problemu związanego z nietolerancjami pokarmowymi, zaburzeniami trawienia, nadmierną otyłością poprzez wprowadzenie do jadłospisu nadmiernej ilości zbóż oraz roślin strączkowym (w tym soi).

– Masowe niedobory witamin i minerałów wśród społeczeństwa spowodowane zbyt małym spożyciem warzyw i owoców.

E.K.

Jedną z najpopularniejszych diet wśród wielu osób pragnących wprowadzić do swojego życia zasady zdrowego odżywiania jest dieta Paleo. Inaczej można ją nazwać „dietą paleolityczną” , „dieta pierwotną”, „dietą myśliwych” lub ”dietą człowieka jaskiniowego.

Zalety

Do zalet Paleodiety z całą pewnością możemy zaliczyć:

– dużą naturalność, oparta jest na zasadach odżywania naszych przodków, – zapobieganie powstawaniu chorób cywilizacyjnych, – brak efektu jojo,
-brak konieczności liczenia kalorii,
-polega nie tylko na zdrowym systemie odżywiania, ale również popularyzuje zdrowy styl życia,
-nie wyniszcza naszego organizmu, wręcz przeciwnie dostarcza dużą dawkę energii.

Wady:

Do wad Paleodiety należą:


-konieczność zmiany nawyków żywieniowych do końca życia,
-istnieje możliwość, że nie dostarczy naszemu organizmowi wszystkich potrzebnych substancji,
-powolny spadek wagi.

Przykładowy jadłospis:

Śniadanie: 2 jajka na twardo, garść migdałów, gruszka.

II śniadanie: sałatka z tuńczyka, pomidorów i szczypiorku.

Przekąska: jabłko, garść słonecznika

Obiadokolacja: wołowina z warzywami.

Początkowo nowy trend w odżywianiu oparty na diecie paleolitycznej cieszył się dużym powodzeniem, lekarze i dietetycy starają się jednak studzić oczekiwania społeczeństwa. Niektórzy specjaliści uważają, że dieta paleolityczna nie jest w stanie dostarczyć organizmowi człowieka wszystkich potrzebnych substancji odżywczych. Dietetycy twierdzą, że żadna dieta ograniczająca w zupełności część pokarmów z naszego jadłospisu może nam pomóc w zgubieniu kilogramów w zdrowy sposób.

Naszym zdaniem każdy powinien mieć możliwość zdobycia informacji na temat różnych sposobów odżywiania i spośród wielu propozycji wybrać dla siebie najlepsze rozwiązanie. Dla osób, które są zainteresowane tematem, a przy tym znają język angielski przedstawiamy filmik opisujący w szerszy sposób dietę człowieka prehistorycznego. W komentarzach możecie opisać swoje spostrzeżenia na temat pierwotnego sposobu odżywiania. Stosowałyście się może kiedyś do zasad tej diety? Zauważyłyście spadek wagi i poprawę samopoczucia? Czekamy na wasze opinie !

E.K.

Komentarze (3)

elle@elle

7 lat temu

Mi te diete paleo poelcil dietetyk z poradni chorb metabolicznych, mam duza nadwage ,ze proste dania ,niewyszukane tak jak ludzie robili je kiedys sa najzdrowsze ,ciesze sie ze u nas jest o tej diecie artykul :)))jeszcze polecil mi diete srodziemnomorska ale jest duzo bardziej kosztowna ,chociaz tez by mi w sumie odpowiadala :)))

Zostaw komentarz