dieta-montignaca

Doktor Michael Montignac jest twórcą diety odchudzającej w której obala teorie, że kaloryczność spożywanych produktów wpływa na wzrost naszej wagi. W swojej teorii twierdzi on, że jedynie nieodpowiedni dobór poszczególnych składników posiłku może prowadzić do przybierania na wadze. Według Montignaca najgroźniejsze dla naszej wagi są produkty gwałtownie podnoszące poziom cukru we krwi, czyli węglowodany.

Dieta Montignaca nie jest tradycyjną dietą, ponieważ nie stawia nam żadnych ograniczeń dotyczących ilości i wielkości spożywanych posiłków. Menu jest całkowicie zrównoważone i polega na właściwym połączeniu produktów z różnych grup: węglowodanów, tłuszczów i białek. Doktor Montignac podzielił swoją dietę na dwa etapy: w pierwszym najistotniejsza jest utrata wagi, w drugim jej utrzymanie. Etap drugi powinien trwać do końca naszego życia.

Jak stosować dietę Montignaca

Etap I: tracenie na wadze

Okres jego trwania zależy od tego, ile kilogramów chcemy zrzucić. Istotne jest tutaj wybieranie białek i tłuszczów oraz spożywanie odpowiednich produktów węglowodanowych (o indeksie glikemicznym mniejszym niż 50). Dzięki zachowaniu tych zasad mamy pewność, że spożywane przez nas posiłki nie spowodują u nas nagłego wzrostu poziomu glukozy w organizmie. Przemyślane układanie menu zapobieganie nadmiernemu gromadzeniu się tłuszczu przez nasz organizm. Ponadto uruchamia mechanizmy, które rozkładają jego nadmiar. Podczas tej fazy diety cały organizm przechodzi detoksykację, w czasie jej trwania dochodzi do „uspokojenia” trzustki, wszystko to prowadzi do stopniowej utraty wagi. Na tym etapie nasze śniadanie powinno być pełne „dobrych” produktów węglowodanowych, natomiast każdy obiad musi być skomponowany z produktów bogatych w białko i tłuszcz. Kolacja powinna być lekkostrawna, najlepiej białkowo-węglowodanowa lub białkowo-tłuszczowa.

Etap II: zachowanie odpowiedniej masy ciała

Faza II jest naturalnym przedłużeniem pierwszego etapu odchudzania oraz powinna obowiązywać przez całe nasze życie. Na tym etapie podczas dobierania jadłospisu nadal wybieramy węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, z ta jednak zmianą, że ich wybór jest rozszerzony. W tej fazie najistotniejsze jest, aby odżywiać się według zasad poznanych w poprzednim etapie. Jedyna różnica pomiędzy fazą pierwszą i drugą polega na zwiększeniu objętości posiłku w etapie drugim. Podstawowe zasady mówią o wyeliminowaniu cukru i jego substytutów. Pieczywo (tylko pełnoziarniste) można zjadać tylko podczas śniadania.

E.K.