Jak zapobiegać? Profilaktyka

Dieta a fitoestrogeny

dieta-a-fitoestrogeny

Fitoestrogeny są polecane w szczególności kobietom w okresie menopauzy. Łagodzą one bowiem jej objawy. Ponad to stanowią również doskonałą profilaktykę. Czy właściwa dieta wystarczy?

Fitoestrogeny są związkami pochodzenia roślinnego, które pod względem budowy chemicznej przypominają ludzkie estrogeny. Przyjmując suplementy zawierające te substancje, uzupełniamy niedobór żeńskich hormonów płciowych i tym samym łagodzimy dokuczliwe objawy menopauzy.

Przeanalizuj swój sposób żywienia

Okazuje się, iż kobiety zamieszkujące rejony Azji rzadziej odczuwają nieprzyjemne skutki związane z klimakterium niż Europejki. O wiele rzadziej chorują one również na raka sutka czy inne schodzenia układu rozrodczego. Wpływ na to ma bez wątpienia ich dieta niezwykle bogata w soję, nasiona sezamu i słonecznika, które stanowią źródło fitoestrogenów. Azjatki dostarczają dziennie około 200 mg tego związku, podczas gdy Europejki tylko 5 mg.

Suplementy

Obserwując tak znaczącą rolę fitoestrogenów w prawidłowym funkcjonowaniu kobiecego organizmu, należy zadać sobie pytanie, w jaki sposób zwiększyć ich obecność w codziennej diecie. Dla kobiet w okresie klimakterium zapotrzebowanie na izoflawony, do których należą fitoestrogeny, wynosi 40-45 mg/na dobę. Niezwykle pomocna więc okazuje się odpowiednia suplementacja. Niestety szerokość geograficzna w jakiej żyjemy uniemożliwia nam powszechny dostęp do produktów charakterystycznych dla kuchni wschodniej. W związku z tym, nie jesteśmy w stanie zaspokoić zapotrzebowania organizmu na fitoestrogeny jedynie samą dietą. Rynek farmaceutyczny na szczęście oferuje szeroką gamę różnego rodzaju suplementów zawierających ten związek. Przed rozpoczęciem jego przyjmowania pamiętać jednak należy o uprzednim skonsultowaniu się z lekarzem.

Rezultaty

Niestety żadne suplementy nie zastąpią nam prawidłowej i dobrze zbilansowanej diety. Tryb życia jaki prowadzimy ma również ogromny wpływ na jego jakość. Jeśli zadbamy o wszystkie te czynniki, zapewne wkrótce odczujemy znaczną poprawę naszego stanu zdrowia.

Redakcja

Komentarze (2)

pati25

8 lat temu

Otóż to 🙂 Tylko odpowiednka dieta i ruch pomogą nam.Dodatkowo możemy przyjmować też suplementy. 🙂

drobina

9 lat temu

…i to jest to! Najważniejsza jest dobrze zbilansowana dieta, a suplementy to tylko dodatek do całości:-X

Zostaw komentarz