dializa-nerek

Dializa jest ratunkiem i poprawą komfortu życia dla osób, które mają poważne problemy zdrowotne z nerkami. To jedyna metoda obok przeszczepiania nerki, która pozwala latami utrzymać przy życiu pacjentów, nawet z całkowicie zniszczonymi nerkami.

Co to jest dializa?

Dializoterapia to forma 1eczenia, która zastępuje jedynie czynność wydalniczą nerek. Umożliwia pacjentom ze schyłkową niewydolności nerek nie tylko długotrwałe przeżycie, ale bardzo często powrót do życia rodzinnego i zawodowego, pozwala też choremu oczekiwać na przeszczep nerki.

REKLAMA

Dializa to zabieg oczyszczania krwi z produktów przemiany materii. Zabieg ten umożliwia usunięcie większości szkodliwych produktów przemiany materii, takich jak np. mocznik.

Dwie główne metody dializy

  • Dializa Otrzewnowa

inaczej zwana wewnątrzustrojowa jest to metoda wykorzystująca zdolności przesiękowe otrzewnej czyli błony surowiczej wyścielająca jamę brzuszną i jamę miednicy.
Metoda polega na wprowadzeniu do jamy otrzewnej dwóch cewników (jeden jako cewnik napływowy, drugi jako odpływowy) i jednorazowym podawaniu przez cewnik napływowy odpowiedniej ilości i stężenia płynów dializacyjnych. W czasie zabiegu do płynów przedostaje się z krwi nadmiar mocznika i potasu oraz innych substancji toksycznych , które są odprowadzane przez cewnik odpływowy.

Zuzanna Górka

6 KOMENTARZE

  1. Bardzo ciekawy artykuł. Mimo wielu wad i skutków ubocznych jakie niosą za sobą dializy, są one ratunkiem dla wielu osób. Dzięki dializom mogą żyć i w miarę normalnie funkcjonować. Ponadto wiele dializowanych osób szczęśliwie doczekało przeszczepu nerki, dzięki któremu odzyskali zdrowie i radość życia.

  2. Tak, tak, dializa ratuje /a w sumie podtrzymuje/ życie, jednakże zawsze informacje o tym leczeniu przygnębiały mnie, zwłaszcza od momentu, gdy jedna dializująca się znajoma zmarła w wieku 47 lat:(. Ale oczywiście nie można się poddawać, zwłaszcza, gdy jest nadzieja na przeszczep, który może dać choremu drugie życie!

  3. Znałam jedną osobę, która była poddawana dializie! To bardzo uciążliwa terapia, ale jeśli ratuje życie ,to staje się automatycznie częścią życia codziennego, jak jedzenie i spanie! Pan którego znałam juz też nie żyje, ale dializy pozwoliły mu na to ,że przeżył dłużej i zobaczył swojego wnuka! Gdyby nie dializa , nigdy by się nie poznali!

  4. Moja sąsiadka ma 4 dzieci i wszystkie odziedziczyły po ojcu okropną chorobę nerek,która ujawnia sie dopiero po 30-stce.Wszyscy czworo mają dializy.Ciągle są w oczekiwaniu na transplantacje.Ich organizmy niestety odrzucają przeszczepy.Co ta rodzina przeżywa to jest tragiczne.Wszystkie dzieci tej pani żyją tylko i wyłącznie dzięki dializom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ