diagnoza-nadcisnienie

Dzięki nieustannej pracy serca nasz organizm zaopatrywany jest w życiodajne składniki, a miarą pracy serca jest ciśnienie tętnicze. Jest to siła dzięki, której krew wyrzucana jest przez serce do dużych tętnic. W jaki sposób „dbać” o ciśnienie i jak radzić sobie z nadciśnieniem tętniczym.

Serce pracuje dwufazowo, kiedy serce wypełnione jest krwią, rozpoczyna się pierwsza faza, czyli skurcz. Rozkurcz jest drugą fazą pracy serca, podczas tego procesu krew napływa z żył do obu przedsionków i komór. Wówczas serce napełnia się krwią, a w ten sposób dochodzi do kolejnego skurczu. Zdrowe serce pracuje od 60 do 80 cykli na minutę.

Mówiąc o ciśnieniu tętniczym mamy na myśli dwie wartości ciśnienia: skurczowe, zwane „górnym”, oraz rozkurczowe, określane potocznie „dolnym”. Ciśnienie optymalne u zdrowego dorosłego człowieka wynosi: RR-120/80 mmHg. Wartość ciśnienia jest uzależniona od różnych czynników, na przykład od pory, aktywności fizycznej, stanu emocjonalnego, spożytych posiłków i używek. W trakcie dnia ciśnienie wzrasta, a obniża się w nocy, kiedy jesteśmy w spoczynku. Wahanie te są naturalne.

Wzrost ciśnienia ponad normę, to nadciśnienie tętnicze.
Aby zdiagnozować nadciśnienie należy prowadzić pomiary, które wykazują jego wyższą wartość. Badania wykazują, że u 95% chorych nadciśnienie pojawia się w sposób samoistny (ma charakter pierwotny), a przyczyny nie są ostatecznie wyjaśnione, u pozostałych 5% chorych wpływ na nadciśnienie mają choroby. Jest to tak zwane nadciśnienie wtórne, wywołuje je np. choroby nerek bądź gruczoły wydzielania wewnętrznego. Osoby, które chorują na nadciśnienie mogą przywrócić jemu prawidłowe wartości, jeśli podejmą odpowiednie leczenie. Nadciśnienie pierwotne leczy się przez całe życie.

Kiedy mamy zdiagnozowane nadciśnienie tętnicze należy kontrolować jego stan i prowadzić dzienniczek, w którym zapisujemy wartość ciśnienia, wraz z datą i godziną pomiaru. Aby pomiar ciśnienia był miarodajny stosujmy się do kilku zasad. A mianowicie, zanim zmierzymy ciśnienie, to odpocznijmy przez kilka minut. Nie pijmy kawy, ani nie palmy papierosów. Mankiet aparatu musi być dostosowany do naszego ramienia, podczas pomiaru powinien znaleźć się na wysokości serca.
Przyczyną podwyższonego ciśnienia jest sztywność tętnic, niestety nie ma uniwersalnego leku aby temu zapobiec. Każda terapia dobierana jest indywidualnie. Z badań wynika, że najlepszy efekt dają długotrwałe leki hipotensyjne, obniżające ciśnienie tętnicze krwi, a także beta-blokery, które zwalniają czynność serca.

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla kondycji naszych naczyń krwionośnych.
Wpływa ona na zmniejszenie sztywności naczyń oraz wzmacnia wytrzymałość ich ścian. Aktywność fizyczna pozwala cieszyć się dobrym zdrowiem, a na uprawianie sportu nigdy nie jest za późno. Ćwiczenia, które doskonale wpłyną na poprawę kondycji naszych naczyń krwionośnych to aerobic, jazda na rowerze i pływanie.

Kanka