dermokosmetyki

Jednymi z najpopularniejszych preparatów używanych do zwalczania schorzeń i problemów skórnych są dermokosmetyki. Co to właściwie znaczy? Czym dermokosmetyki różnią się od typowych kosmetyków? I wreszcie – po co i jak je stosować? Sprawdź!

Czym są dermokosmetyki?

Jeśli dbasz o swoją cerę, walczysz z problemami skórnymi i szukasz skutecznego rozwiązania na walkę z trądzikiem czy pierwszymi objawami starzenia, wiesz pewnie, że jednymi z najskuteczniejszych preparatów, które wspomagają ich wyeliminowanie, są dermokosmetyki. Czym są dokładnie? To różnego rodzaju preparaty, które wspomagają hamowanie procesów starzeniowych, głęboko nawilżają skórę i pomagają zwalczyć problemy, na przykład z trądzikiem. O ich wysokiej skuteczności decyduje zawartość składników biologicznie aktywnych, które mogą działać podobnie do leków.

Dermokosmetyki powstają pod kontrolą dermatologów, kosmetologów i chemików. To produkty hipoalergiczne, pozbawione barwników, środków zapachowych i olejków eterycznych. Wspomagają regenerację skóry np. podczas atopowego zapalenia. Dermokosmetyki do twarzy i ciała są bezbarwne, bezzapachowe i nie zawierają składników potencjalnie podrażniających i uczulających.

Kosmetyki a dermokosmetyki – jakie są między nimi różnice?

Dermokosmetyki różnią się w znacznym stopniu od „zwykłych” kosmetyków. Ich skład jest bezpieczny dla skóry i nie powoduje występowania reakcji alergicznych. Dzięki temu mogą być one stosowane u niemowląt, dzieci i kobiet ciężarnych. Głównym ich składnikiem są wody termalne, bogate w substancje mineralne, takie jak żelazo, mangan, cynk i selen. W zależności od konkretnego rodzaju produktu, mogą zawierać wysokie stężenie witaminy A, E i C, witamin z grupy B, lipidów i składników pochodzenia roślinnego.

Bogata oferta dermokosmetyków pozwoli Ci znaleźć produkty odżywiające, łagodzące, przeciwzapalne, kojące, spowalniające procesy starzenia i fotoochronne. Niektóre z nich łączą kilka właściwości – na rynku kosmeceutyków dostępne są specyfiki przeciwzapalno-kojące czy odżywczo-łagodzące.

U kogo sprawdzą się dermokosmetyki do twarzy?

Wybór odpowiedniego produktu uzależniony jest od wielu istotnych czynników. Na rynku pielęgnacyjnym z łatwością znajdziesz dermokosmetyki do skóry trądzikowej, naczynkowej czy przesuszonej. Decyzja o wyborze najlepszego produktu do danego typu cery jest szczególnie ważna z uwagi na substancje aktywne, które znajdują się w kosmetyku. Przed podjęciem wyboru zastanów się dokładnie, z jakimi schorzeniami skóry się zmagasz, jaki jest stan i rodzaj Twojej cery, jaki styl życia prowadzisz. Weź pod uwagę także porę roku, która definiuje potrzeby skóry w konkretnych warunkach pogodowych.

Odpowiednio dobrane dermokosmetyki pomogą w szczególności osobom, które zmagają się ze skórą naczynkową i wrażliwą. Dermokosmetyki na trądzik pospolity i różowaty pomogą tym, którzy zmagają się z niekontrolowanymi wypryskami i zaczerwienieniami. Specjalistyczne kosmetyki doskonale sprawdzą się w przypadku problemów z łupieżem i łuszczycą, alergią na promienie słoneczne, atopowym zapaleniem skóry, przebarwieniom pigmentacyjnym, egzemą i nadwrażliwością cery.

Najlepsze dermokosmetyki – doskonały skład dla każdej skóry

Najlepsze dermokosmetyki wyróżniają się bogactwem cennych składników. Niezwykle istotne w ich składzie są lipidy, które przyczyniają się do odbudowy bariery ochronnej skóry. Wspomagają eliminację stanów zapalnych, oparzeń czy łuszczycy. Kosmeceutyki zawierają także substancje pochodzenia roślinnego, które wykazują działanie antyoksydacyjne, łagodzące, przeciwzapalne i wygładzające.

Zwróć uwagę na to, jakie witaminy znajdują się w składzie wybranych kosmetyków. Wspomagają walkę z konkretnymi problemami skórnymi:

  • witaminy z grupy B przyczyniają się do odbudowy bariery ochronnej skóry, nawilżają ją i poprawiają ogólną kondycję,
  • witamina C to antyoksydant o działaniu przeciwzapalnym, ochronnym i naprawczym, który rozjaśnia przebarwienia i umożliwia syntezę kolagenu,
  • witamina E wyróżnia się działaniem antyoksydacyjnym i fotoochronnym,
  • retinoidy, czyli pochodne witaminy A, wykazują działanie złuszczające, co sprawdza się w przypadku problemów z trądzikiem, łuszczycą, przebarwieniami, uszkodzeniami posłonecznymi i rogowaceniem starczym.

Jeśli zmagasz się z problemami z trądzikiem czy przebarwieniami, zwróć uwagę na dermokosmetyki o działaniu złuszczającym, które możesz znaleźć pod linkiem: https://drmax.pl/dermokosmetyki/problemy-skorne/tradzik-2. Zawierają w swoim składzie kwasy AHA (alfa-hydroksykwasy), w postaci kwasów glikolowych, cytrynowych i mlekowych oraz kwasy BHA (beta-hydroksykwasy), np. kwas salicylowy. Substancjami rozjaśniającymi naskórek są z kolei hydrochinon, mącznica, kwas glikolowy lub kwas kojowy.

Dermokosmetyki – o czym warto pamiętać?

Kosmetyki apteczne przeznaczone są z myślą o skórze problematycznej. Systematyczne ich stosowanie wspomaga zwalczanie dolegliwości skórnych i niedoskonałości. Są nieco droższe niż produkty drogeryjne, wykazują jednak nieporównywalnie silniejsze działanie, przy wykorzystaniu przebadanych i bezpiecznych dla zdrowia składników.

Pamiętaj, że dermokosmetyków nie można nazwać lekami, nie spełniają bowiem wymogów prawnych, które kwalifikowałyby je jako produkty o właściwościach leczniczych. Są klasyfikowane jako kosmetyki, choć zawierają substancje, które wspomagają eliminację kluczowych problemów skórnych.

Wszystkie toniki, kremy i emulsje powstają we współpracy z dermatologami, kosmetologami, biologami i chemikami. Produkty tworzone są z połączenia serii badań specjalistycznych i wiedzy pracowników. Wspomagają zwalczanie problemu bez wywoływania podrażnień, reakcji alergicznych i innych negatywnych efektów ubocznych. Sprawdzą się zarówno w przypadku osób dorosłych, jak i niemowląt oraz dzieci.

Dermokosmetyki to świetny wybór dla skór wrażliwych, przesuszonych i trądzikowych. To jedne z najbezpieczniejszych preparatów kosmetycznych, dostępnych aktualnie na rynku urodowym. Wysokie stężenie składników aktywnych, brak konserwantów i działanie hipoalergiczne, sprawiają, że może je stosować każdy, pod warunkiem odpowiedniego dobrania preparatów do danego problemu.