dermatolog-odpowiada-na-pytania-czytelniczek

Jak radzić sobie ze zmianami skórnymi? Jak dbać o skórę dojrzałą oraz dlaczego po 40. roku życia wciąż można zmagać się z trądzikiem? na pytania czytelniczek portalu Menopauza.pl odpowiada specjalista dermatolog lek. med. Bożena Bierzniewska.

 

Witam , od kliku lat obserwuje na policzkach popękane naczynka krwionośne . Gdy radziłam się kosmetyczki, zaleciła zabieg laserem. Jest bardzo drogi . Czy na prawdę mi pomoże?

Zabiegi usuwania naczyń przy pomocy lasera rzeczywiście są dość kosztowne, ale jeśli ma Pani liczne, bardzo drobne naczynka i widoczny rumień mogą one przynieść najlepsze efekty i spowodować, że nieestetyczne teleangiektazje znikną z Pani twarzy. W przypadku małych pojedynczych naczyń można skorzystać ze starszej, ale tańszej metody, czyli zabiegów elektrokoagulacji. Warto, aby zaczęła Pani stosować kremy, które wzmocnią ścianę naczynek i zapobiegną ich dalszemu powstawaniu. Kremy te jednak nie zlikwidują naczynek, które już powstały.

 

Witam serdecznie! Od jakiegoś czasu zauważyłam, że na czole i skroniach pojawiają się czerwone wypryski, jakby wykwity. Nie podchodzą ropą, ale są dosyć bolesne i bardzo nieestetycznie wyglądają. Stosuję wodę termalną i żel do mycia twarzy. Dodam, że mam 43 lata, więc na trądzik to chyba o jakieś trzydzieści lat za późno. proszę o radę, jak pozbyć się tych dolegliwości. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję


(na zdjęciu: lek. med. Bożena Bierzniewska)
Pojedyncze zapalne zmiany mogą pojawiać się nawet w dojrzałym wieku. Przyczyny ich powstawania mogą mieć związek z zaburzeniami hormonalnymi, przyjmowanymi lekami, trybem życia, poziomem stresu, jak również rodzajem cery. Pojedyncze zmiany można leczyć preparatami punktowymi, ale jeśli zmiany są zapalne i bolesne zalecam konsultację dermatologiczną. Lekarz dokona analizy możliwych czynników, które są przyczyną Pani problemów i zaleci odpowiednie leczenie.

 

Witam:)

Czy wszystkie kremy 50+ są tłuste? Ja mam 43 lata, ale wydaje mi się, że cerę mam “starszą” niż mój wiek kalendarzowy, dlatego sięgam czasem po kremy dla starszej grupy wiekowej. Niestety, często po 2-3 tygodniach stosowania moja skóra staje się przetłuszczona, wyskakują mi na twarzy pryszcze. Czy jest to efekt “przekarmienia” skóry? Ale pomijając mój wiek – słyszę nieraz, że panie po 50-tce mają tłustą cerę – czy one mogą używać typowych kremów przeciwzmarszczkowych 50+ czy też są one dla nich zbyt tłuste? Jakich więc preparatów powinny używać? Nigdy nie spotkałam się z kremami 50+ albo 60+ dla cery tłustej lub mieszanej.
pozdrawiam

Świecenie się skóry i nadmiar sebum mogą się wiązać z jednoczesną skłonnością skóry do nadmiernego wysuszenia w obrębie jej głębszych warstw. Cera może być starsza niż jej wiek kalendarzowy i mają na to wpływ takie czynniki jak: palenie papierosów, sposób odżywiania się, tryb życia, sumaryczna ilość ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe, a także nawyki pielęgnacyjne. Nie ma przeciwwskazań, aby po ocenie stanu skóry sięgnąć po krem przeznaczony do nieco starszej grupy wiekowej. Osoby mające tłustą cerę mogą używać kremów hamujących starzenie się skóry, ale rzeczywiście powinny unikać tych które mają zbyt tłustą konsystencję.

Obecny rynek kosmetyczny proponuje wiele kremów o lekkiej konsystencji, formy serum, albo krem+serum (jak na przykład nowa linia Eveline Cosmetics Diamonds & 24k Gold). Kosmetyki te można łączyć z emulsjami matującymi i punktowymi preparatami przeznaczonymi na pojedyncze zapalne zmiany. W linii bioHyaluron 4D można na przykład znaleźć przeciwzmarszczkowy krem na dzień i na noc dal cery mieszanej zawierający w swoim składzie kompleks matujący.

Eveline