demencja-starcza

Demencja to bardzo trudna i ciężka choroba, zarówno dla osoby chorej, jak i dla jej rodziny. Szybkie rozpoznanie, prawidłowe leczenie i troskliwa opieka mogą sprawić, że demencja będzie przebiegała łagodniej.

Czym jest demencja?

Demencja starcza lub inaczej otępienie, to choroba dotykająca osoby po 65-tym roku życia, najczęściej w wieku podeszłym (ok. 80. roku życia), po okresie przekwitania. Polega na zaburzeniu różnych funkcji mózgu – procesów poznawczych, pamięci, inteligencji, zdolności mówienia, orientacji czy rozumienia.

REKLAMA

Demencja potrafi odmienić charakter i osobowość starszego człowieka, a w najgorszym stadium upośledzić niemal wszystkie funkcje życiowe. Osoba chora potrzebuje stałej opieki i często jest bardzo trudna w leczeniu: nie chce przyjmować lekarstw, miewa ataki agresji, zaniki pamięci.

Jak rozpoznać demencję?

Bardzo ważne jest jak najwcześniejsze rozpoznanie objawów otępienia. Niestety choroba ta jest bardzo często mylona z innymi dolegliwościami, co powoduje dość późne wdrożenie leczenia.

Pierwszymi objawami demencji są: nagłe zmiany nastroju, zaburzenia zachowania oraz nagłe problemy z pamięcią krótkotrwałą. Chory zapomina co działo się przed chwilą, za to doskonale pamięta wydarzenia z przeszłości.

M. Witczak

6 KOMENTARZE

  1. Demencja starcza to straszna choroba . Rzeczywiście dotyka chyba coraz więcej ludzi,albo teraz jest to schorzenie bardziej „nagłośnione”. Przeraża mnie ta starość -wszystko zaczyna odmawiać posłuszeństwa.
    Często słyszę stwierdzenie ,że nie udała się Panu Bogu starość. Jestem coraz bardziej skłonna zgodzić się z tym stwierdzeniem.

  2. Zgadzam się, bardzo trudno ją zdiagnozować, ale i ciężko znaleźć właściwego lekarza, który zna chorobę, chce ją zdiagnozować i prawidłowo poprowadzi chorego.Diagnozując chorobę u mojej mamusi musieliśmy przejść, naprawdę, przez armię lekarzy, zanim trafiliśmy na odpowiedniego medyka poważnie traktującego i chorego, i jego rodzinę. Lekarza, który zaczął diagnozowanie od właściwych badań, a następnie zastosował właściwe leczenie. Jak ciężka jest to choroba i jak trudno się pogodzić, że ktoś najbliższy, zawsze sprawny, zaczyna się dziwnie zachowywać i zapominać to wie tylko chory i jego najbliżsi….

  3. Oby taki stan zdrowia umysłowego nigdy mnie nie czekał. Ale jak o każdy organ także trzeba dbać o umysł, potrzebne jest zdrowe odżywianie, dawka świeżego powietrza, ćwiczenia pamięci, kontrole lekarskie ale też dawka optymizmu bo stres ma duży wpływ na nasz stan umysłu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ