
Demencja to bardzo trudna i ciężka choroba, zarówno dla osoby chorej, jak i dla jej rodziny. Szybkie rozpoznanie, prawidłowe leczenie i troskliwa opieka mogą sprawić, że demencja będzie przebiegała łagodniej.
Czym jest demencja?
Demencja starcza lub inaczej otępienie, to choroba dotykająca osoby po 65-tym roku życia, najczęściej w wieku podeszłym (ok. 80. roku życia), po okresie przekwitania. Polega na zaburzeniu różnych funkcji mózgu – procesów poznawczych, pamięci, inteligencji, zdolności mówienia, orientacji czy rozumienia.
Demencja potrafi odmienić charakter i osobowość starszego człowieka, a w najgorszym stadium upośledzić niemal wszystkie funkcje życiowe. Osoba chora potrzebuje stałej opieki i często jest bardzo trudna w leczeniu: nie chce przyjmować lekarstw, miewa ataki agresji, zaniki pamięci.
Jak rozpoznać demencję?
Bardzo ważne jest jak najwcześniejsze rozpoznanie objawów otępienia. Niestety choroba ta jest bardzo często mylona z innymi dolegliwościami, co powoduje dość późne wdrożenie leczenia.
Pierwszymi objawami demencji są: nagłe zmiany nastroju, zaburzenia zachowania oraz nagłe problemy z pamięcią krótkotrwałą. Chory zapomina co działo się przed chwilą, za to doskonale pamięta wydarzenia z przeszłości.
M. Witczak
Demencja starcza dotyka obecnie coraz więcej ludzi .To straszna choroba,cierpi na nia kuzyn mojego męża. Odnosi się wrażenie jakby stawal sie zupełnie kimś innym. teraz już nas nie poznaje. Ze swoją żoną ma jednak dobry kontakt ,jeszcze jej nie zapomniał..
Demencja starcza to straszna choroba . Rzeczywiście dotyka chyba coraz więcej ludzi,albo teraz jest to schorzenie bardziej „nagłośnione”. Przeraża mnie ta starość -wszystko zaczyna odmawiać posłuszeństwa.
Często słyszę stwierdzenie ,że nie udała się Panu Bogu starość. Jestem coraz bardziej skłonna zgodzić się z tym stwierdzeniem.
Zgadzam się, bardzo trudno ją zdiagnozować, ale i ciężko znaleźć właściwego lekarza, który zna chorobę, chce ją zdiagnozować i prawidłowo poprowadzi chorego.Diagnozując chorobę u mojej mamusi musieliśmy przejść, naprawdę, przez armię lekarzy, zanim trafiliśmy na odpowiedniego medyka poważnie traktującego i chorego, i jego rodzinę. Lekarza, który zaczął diagnozowanie od właściwych badań, a następnie zastosował właściwe leczenie. Jak ciężka jest to choroba i jak trudno się pogodzić, że ktoś najbliższy, zawsze sprawny, zaczyna się dziwnie zachowywać i zapominać to wie tylko chory i jego najbliżsi….
Przykre schorzenie. Miejmy nadzieję, że każda tak chora osoba będzie otoczona troską i miłością najbliższych. Ale przy okazji zawsze trzeba pamiętać o zdrowym odżywianiu i ćwiczeniach pamięci.
Ta choroba rzeczywiście dotyka coraz więcej ludzi.Osoby z demencją powinni być odpowiednio zdiagnozowani.
Można wtedy poprawić ich stan zdrowia poprzez odpowiednie leczenie.Jedynym słowem-starość jest okropna
Oby taki stan zdrowia umysłowego nigdy mnie nie czekał. Ale jak o każdy organ także trzeba dbać o umysł, potrzebne jest zdrowe odżywianie, dawka świeżego powietrza, ćwiczenia pamięci, kontrole lekarskie ale też dawka optymizmu bo stres ma duży wpływ na nasz stan umysłu.