nieswoiste choroby zapalne jelit

Nieswoiste zapalne choroby jelit, to dla wielu osób tajemnicza grupa schorzeń układu pokarmowego. Czym są nieswoiste zapalne choroby jelit?

Nieswoiste zapalne choroby jelit

Grupa schorzeń, określana jako nieswoiste zapalne choroby jelit nie ma do końca wyjaśnionej etiologii. Stany zapalne występują w jelitach, ale ich przyczyną mogą być różne czynniki, wśród których często wymienia się czynniki genetyczne czy środowiskowe. Przewlekłe schorzenia charakteryzują się nawrotami i powikłaniami, przez co leczenie jest niezwykle trudne i długotrwałe. Tego typu schorzeniom mogą towarzyszyć inne choroby autoimmunologiczne. Do nieswoistych chorób zapalnych jelit zaliczamy chorobę Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Kto choruje na nieswoiste zapalne choroby jelit?

Choroby zapalne jelit zwykle występują w środowiskach zurbanizowanych. Zdecydowanie więcej chorych jest zlokalizowanych na półkuli północnej. Kobiety chorują tak samo często, jak mężczyźni. Ryzyko zachorowania na chorobę Leśniowskiego-Crohna wzrasta u osób, palących papierosy. Mimo tego, że zapalne choroby jelit mogą wystąpić na każdym etapie życia człowieka, najczęściej przypadków diagnozuje się w 2-3 dekadzie.

Przebieg choroby

Ze względu na przewlekły przebieg nieswoistych chorób zapalnych jelit, u pacjentów występują okresy zaostrzeń. Schorzenia jelitowe objawiają się bólem brzucha, biegunkami czy wzdęciami. Pierwsze fazy chorób zwykle dnie dają żadnego obrazu klinicznego, co utrudnia ich rozpoznanie. Czasem mijają lata, zanim pacjentowi zostanie postawiona właściwa diagnoza. Leczenie polega na podawaniu środków farmakologicznych oraz suplementów witaminowych, uzupełniających niedobór witamin, co jest częstą przypadłością przy tego typu chorobach.

choroby zapalne jelitNieswoiste zapalenie jelit to trudne dla pacjenta dolegliwości, które przekładają się na jakość funkcjonowania organizmu. Liczne powikłania czy ryzyko rozwoju innych chorób, także nowotworowych, wciąż pozostaje w kwestii badań i poszukiwać skutecznych metod leczenia oraz zapobiegania.

Katarzyna Antos