czy-piwo-jest-dobre-na-nerki

Bardzo często słychać opinie, że piwo pozytywnie wpływa na pracę nerek. Ale czy faktycznie tak jest? Czy to może tylko tak często powtarzany mit, że traktowany jest jak prawda oczywista?

W przypadku takich chorób, jak kamica nerkowa, pacjent musi wypijać około 2-3 litrów płynów dziennie po to, aby była prawidłowa dobowa diureza (diureza – ogół zjawisk związanych z całym procesem wydalania moczu). I tu pierwszy haczyk – o wiele chętniej wypijemy piwo niż taką ilość wody, więc wolimy sięgnąć po napój, który nie tylko ma smak, ale i spowoduje przyjemne szumienie w głowie. Przecież robimy to dla zdrowia, prawda?

Wypicie dużej ilości piwa spowoduje zwiększoną produkcję moczu, co w teorii zmniejszy ryzyko wystąpienia kamicy nerkowej lub spowoduje wydalenie małych kamieni. Samo piwo jednak nie rozpuści złogu, a więc i nie spowoduje poprawy zdrowia chorego. Piwo nie ma więc żadnych właściwości leczących, a przy leczeniu chorób nerek ważna jest właściwa dieta i picie dużej ilości innych płynów. Piwo, pite bez umiaru, może przynieść więcej skutków negatywnych, niż pozytywnych.

Należy pamiętać o tym, że nadmierne picie piwa powoduje uszkodzenie wątroby i bardzo obciąża nerki, a więc działa odwrotnie, niż mogłoby się wydawać. Piwo zawiera alkohol, który z natury nie jest zbyt dobry dla naszego organizmu, jeśli wypijamy go dużo i pod byle pretekstem.

Piwo działa pozytywnie, moczopędnie na nerki, jednak nie może być traktowane jak lekarstwo, co najwyżej – jako środek profilaktyczny, od czasu do czasu. Codzienne picie nie tylko nie pomoże, ale i na pewno zaszkodzi. Nie mówiąc o tym, że jest przyczyną apetytu na niezdrowe, tłuste i słone jedzenie…

Sabina Sosnowska