czy-moge-zajsc-w-ciaze-podczas-menopauzy

Menopauza powoduje bezpłodność fizjologiczną, gdyż czynność jajników wygasa. Jednak zupełnie inaczej jest w okresie przed menopauzalnym. Przed przekwitaniem kobieta miesiączkuje, a cykl nie jest regularny. Zajście w ciążę w późnym wieku jest możliwe i stanowi niebezpieczeństwo zarówno dla matki jak i dla dziecka.

Badania prenatalne

USG – jest podstawowym badaniem pozwalającym ocenić rozwój płodu oraz potrafiącym wykryć niektóre wady genetyczne (błędy chromosomów i wady cewy nerwowej). Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo badanie wykonuje się od 3 do 4 razy; około 10 tygodnia, w celu potwierdzenia ciąży; w 18-20 tygodniu w celu kontroli rozwoju dziecka i prawidłowości wykształcania się narządów; w 28 tygodniu by sprawdzić prawidłowy rozwój płodu; w 38 tygodniu, jeśli istnieją takie wskazania, sprawdza się ułożenie dziecka i planuje się sposób przyjścia na świat.

Amniopunkcja – badanie to wykonuje się u kobiet ciężarnych po 35 roku życia albo w przypadku podejrzenia wady wrodzonej dziecka (jeśli w rodzinie występują choroby dziedziczne). Badanie przeprowadza się za pomocą cienkiej igły, za jej pomocą pobiera się niewielką ilość płynu owodniowego, cały proces monitorowany jest przez USG. Dzięki analizie materiału genetycznego można wykryć nieprawidłowości w chromosomach. Badanie nie jest niebezpieczne, rzadko występują powikłania.

Kanka