ABC menopauzy Menopauza
Czy menopauza wpływa na życie seksualne?

Czas przekwitania powoduje u kobiet szereg zmian, zarówno fizycznych jak i psychicznych. Kobieta staje się bardziej świadoma swojej seksualności, swojego ciała i potrzeb. Wczytaj się w siebie i ciesz się seksem!
Ochota na seks?
Menopauza to nie koniec życia seksualnego, wszak seks towarzyszy nam do późnej starości, zmienia się jedynie jego forma i intensywność. Jednakże wiele kobiet traci chęć na seks, przez świadomość utraty swojej seksualności – zwłaszcza po menopauzie. Potrzeby seksualne nadal istnieją, jednak są słabsze niż w latach młodości.
Główny wpływ na popęd seksualny mają hormony, następstwem klimakterium jest ograniczona produkcja estrogenu, który bezpośrednio wpływa na narządy płciowe. Powodem dyskomfortu podczas współżycia jest suchość pochwy, wydzielina pochwowa ulega znacznemu zmniejszeniu, więc podczas stosunku kobieta może odczuwać ból. Zanik nabłonka i suchość pochwy może doprowadzić do pojawienia się plamienia czy krwawienia z pochwy, co sprzyja rozwojowi infekcji. Unormowanie poziomu hormonów może poprawić komfort psychiczny jak i fizyczny kobiety, poprawiając funkcję libido.
A co z antykoncepcją?
Około 40 roku życia czynność jajników zmniejsza się, a później całkowicie wygasa, więc naturalną koleją rzeczy jest zmniejszenie się liczby owulacji. Krwawienia stają się mniej obfite, a zbliżanie się do okresu menopauzy powoduje wydłużenie się czasu między miesiączkami. Jednakże ciągle istnieje możliwość zajścia w ciążę, dlatego też wybranie odpowiedniej metody antykoncepcyjnej jest istotne.
Wiele kobiet obawiających się ciąży stosuje preparaty dopochwowe dostępne bez recepty i prezerwatywy. Istnieje także możliwość antykoncepcji doustnej, która charakteryzuje się niską dawką hormonów, głównie są to estrogeny. Warto także rozważyć długo działające metody antykoncepcji, jest to metoda polecana kobietom palącym, chorym na cukrzyce, nadciśnienie, migreny. Preparaty te zawierają w sobie progestagen, który nie zwiększa ryzyka udaru mózgu, ani zawału serca. Kobiety, które żyją w stałym związku mogą się zdecydować na wkładkę wewnątrzmaciczną, jest bardzo skuteczna, nie wymaga żadnych zabiegów, prócz okresowego sprawdzenia obecności nitki.
Bardzo ważnym momentem jest przejście z antykoncepcji na hormonalną terapię. Istotne w terapii jest zmniejszenie dawki hormonów, środki antykoncepcyjne dostarczają o wiele więcej hormonów do organizmu. Jak sprawdzić pojawienie się menopauzy? Jedną z metod jest coroczne oznaczanie stężenia folitorpiny w surowicy krwi. Tak więc hormonalną terapię rozpoczyna się w momencie pojawienia się objawów klimakterium.
Kanka
« Andropauza okiem statystyka
pati25
12 lat temu
Ja już przeszło rok stosuję HTZ.Jestem bardzo zadowolona bo czuję się świetnie.Co z seksem kobiet w okresie menopauzy?Kobiety są różne.Jedne mają ochotę na seks a inne nie
piszanka48
12 lat temu
Ja na początku menopauzy byłam przerażona. Nawet pytałam na forum o jakieś wskazówki. Niestety( a może i dobrze) nie mogę stosować HTZ, wychodzą mi żylaki. Biorę tabletki ziołowe PRO LADY MENOPAUZA. Jestem z nich zadowolona. Owszem, mam uderzenia gorąca ale nie są aż tak intensywne jak na początku. Dosyć dobrze śpię. Nie wiem, czy to zasługa tabletek czy moje nastawienie. Znajoma farmaceutka poradziła mi, żeby przede wszystkim pozytywnie się nastawić, nie wpadać w panikę jak zaczynają się te uderzenia. Tak właśnie robię i odnoszę wrażenie, że jest dużo lepiej. Po prostu nauczyłam się z tym żyć.
Co do seksu; z tym jest gorzej. Nie mam prawie w ogóle ochoty.
linet
12 lat temu
Masz rację, Summer. Jesteśmy wciąż na etapie fascynacji HTZ , ale jeszcze trochę, a medycyna też zacznie się z niej wycofywać, znajdując więcej skutków ubocznych niż korzyści. Nie jest to wcale taki cudowny sposób na wszystkie trudności i kłopoty przekwitania, jak się nas o tym przekonuje.Tym bardziej że terapia powinna być dobierana indywidualnie dla każdej kobiety , ale to tylko teoria w wielu przypadkach.
Z tego co wiem, w Niemczech już sie odchodzi od HTZ.
A świadomość utraty seksualności po menopauzie też jest wyolbrzymiana , kobiety dojrzałe z wiekszym dystansem podchodzą do seksu, nadając mu ważną, ale nie dominującą rolę.
summer
12 lat temu
Czy my musimy całe życie zażywać jakieś hormony? Najpierw antykoncepcja, potem HTZ? Czy na pewno zażywanie jest lepsze niż nie zażywanie? Nie chcę się zarzekać, bo może ja też nie wytrzymam, gdy dostanę uderzeń gorąca;), jednak traktujmy HTZ jako ostateczność, a nie normalną kolej rzeczy!