czy-mam-objawy-menopauzy

„Życie wzywa kobiety po drugiej stronie menopauzy do nowych relacji. Być może wstąpią one — tak jak w okresie dojrzewania także z tym kryzysem, w fazę intensywniejszych przeżyć i zdolności asocjacyjnych, która ofiaruje im szansę dalszego, osobistego rozwoju i „per saldo” ubogaci je.

Kształtujcie menopauzę pozytywnie i poprawiajcie przez to równocześnie obraz dojrzałej, doświadczonej kobiety w oczach opinii publicznej.” – I. Esser Mittag

Menopauza jest naturalnym etapem życia każdej kobiety, przychodzi nieuchronnie jak jesień po lecie czy wiosna po zimie. Bardzo rzadko jednak spada na nas jak grom z jasnego nieba, zazwyczaj zbliżające się przekwitanie jesteśmy w stanie wyczuć, obserwując zmiany w swoim organizmie. Jakie mogą być symptomy zwiastujące menopauzę, by móc się na nią przygotować? Oto one:

Rozchwiane cykle menstruacyjne

Najczęstszym objawem zbliżającego się okresu przekwitania są zaburzenia miesiączkowania, polegające na zmianie rytmu, długości i nasileniu krwawień. U jednych kobiet cykle się skracają o jakieś 3-7 dni, u innych przeciwnie – trwają 40 czy nawet 60 dni. W tym okresie mogą pojawić się u Ciebie plamienia czy wystąpić obfite, prawie krwotoczne miesiączki – wszystko z powodu zmian, jakie następują w jajnikach w tym czasie.

Rozdrażnienie i nerwowość

Zwykle zmiany w naszym zachowaniu bagatelizujemy, tłumaczymy je raczej chwilowym stresem niż widzimy w nich podłoże biologiczne. Tymczasem tak, jak w przypadku dojrzewania płciowego, klimakterium opiera się na burzy hormonalnej.

A. Złotkowska