cytrynowe-oczyszczanie-organizmu

Cytryna – już na samo wspomnienie jej smaku, na większości twarzy pojawia się grymas. Kwaśna, kwaśna jak mało co, ale jak się okazuje… bardzo skuteczna.

Słów kilka o kwasie moczowym

Kwas moczowy jest organicznym związkiem chemicznym, pochodzenia purynowego. Większość kwasu wydalana jest z naszego ciała podczas oddawania moczu, część jednak przedostaje się do krwi. Ponieważ jest to związek trudno rozpuszczalny w wodzie, jego wysokie stężenie może zakłócać pracę organizmu, który próbując zneutralizować toksynę, traci wiele minerałów i witamin. To prowadzi do naruszenia gospodarki cukrowej, zakłócenia wymiany tłuszczów i otłuszczenia ciała, w efekcie czego może stanowić przyczynę wielu chorób.

REKLAMA

Jak zneutralizować kwas w organizmie?

Coraz więcej specjalistów żywienia zaleca oczyszczającą dietę cytrynową. Jest to wyjątkowo kwaśny sposób poradzenia sobie z wrogiem, ale naturalny i jak się okazuje – skuteczny.
Aby oczyścić organizm z kwasu moczowego należy pić sok z cytryny, a najlepiej zastosować 12 dniową kurację leczniczą:

 • Dzień 1 i 12 – sok z 5 cytryn
 • Dzień 2 i 11 – sok z 10 cytryn
 • Dzień 3 i 10 – sok z 15 cytryn
 • Dzień 4 i 9 – sok z 20 cytryn
 • Dzień 5, 6, 7 i 8 – sok z 25 cytryn

Kuracja ta, choć wymaga konsekwencji, jest idealna dla ludzi z chronicznymi schorzeniami jak cukrzyca, nadwaga, nadciśnienie, astma, hemoroidy, migreny, wrzody żołądka a nawet mówi się o właściwościach antyrakowych.

Jak to działa?

Sok należy pić kilkakrotnie w ciągu dnia (3–5 razy dziennie), najlepiej 15-30 minut przed posiłkiem. Powinien on mieć czystą postać, tzn. nie być rozcieńczony wodą, bez dodatku miodu i cukru. Wiele osób myśli, że picie takiego soku jest niezdrowe i podrażnia żołądek, jednak prawdą jest, iż ma on kwaśny smak tylko w momencie przygotowania. Gdy zostaje spożyty, enzymy w jamie ustnej zmieniają jego smak na słodki, ponieważ cytryna ma odczyn zasadowy a nie kwaśny.

Do żołądka sok dochodzi w postaci kwasu cytrynowego i askorbinowego – kwasy te w porównaniu z kwasem solnym (występującym w żołądku) są słabe i absolutnie nie są w stanie uszkodzić błony śluzowej żołądka. Sokiem z cytryny zatem mogą leczyć się nawet osoby ze wrzodami żołądka.

Na koniec ważna informacja dla Pań w okresie okołomenopauzalnym – sok z cytryny zawiera również fitoestrogeny, tak pomocne w łagodzeniu objawów przekwitania.

A. Złotkowska

29 KOMENTARZE

 1. Ponieważ od kilka dni jestem na diecie i muszę dużo pić,do butelki z woda mineralną niegazowaną 2l wyciskam sok z 3-4 cytryn i przez cały dzień wypijam.Ponieważ moje nerki pracują wręcz fascynująco,oczyszczanie organizmu następuje błyskawicznie,a do tego nie chce się jeść.Polecam,jeśli ktoś nie jest przekonany do picia samego soku z cytryny.

 2. Artykuł jest bardzo dobry.Przypomina nam jaką ważną role odgrywają cytryny w naszym jadłospisie.Jeszcze jak pracowałam to już wtedy natknęłam się na taki artykuł o oczyszczeniu organizmu właśnie sokiem z cytryny. Sok z cytrynu wlewałam do wody mineralnej niegazowanej i popijałam.Doskonale gasił pragnienie.Piłam sok z cytryny ale nie w takiej ilości.Wiem też, że jest znakomity sok z cytryny, na bolące gardło.Sok rozcieńcza się w wodzie i płucze gardło.Basia

 3. Bardzo dobry artykuł, naprawdę cytryna nie jest taka straszna,jeśli
  chodzi o kwas.Stosuję kurację cytrynową zawsze pod koniec lata.
  zanim na dobre zacznie się jesienna plucha-bardzo uodparnia.
  Nawet kiedy złapię jakieś przeziębienie,mija po 2 dniach bez powikłań.
  Jedyny szkopuł to znależć dobre cytryny jednak w sporą ilość trzeba
  się zaopatrzyć.Bardzo dobre np. są z Hiszpanii.)

 4. Nieosłodzonego miodem soku chyba nie dałabym rady wypić, ale spokojnie mogę zjeść cytrynę w cząstkach obranych z błonki, pytanie tylko, czy wtedy efekt będzie taki sam, czy podobnie jak w czosnku chodzi o rozerwanie błony komórkowej i dopiero wtedy uzyskuje się pożądany efekt…
  Ktoś wie?

  W artykule zabrakło mi też informacji co ile taką kurację należy powtarzać.

 5. Glorio, zjedz 25 cytryn jednego dnia, to dopiero będziesz mogła sie chwalić:)
  A wiesz Drobina, że odkryto szkodliwe działanie herbaty z cytryną na organizm?
  Otóż zawarte w herbacie aluminium reaguje z kwasem cytrynowym i zmienia się w jakiś związek chemiczny, który odkłada się w tkankach, szczególnie w mózgu, uszkadzając je? Dopatrzono się nawet zależności między herbatą z cytryną a chorobą Alzheimera.
  Sok cytrynowy najbezpieczniej jest rozcieńczać wodą.

 6. Próbowałam pić sok z cytryny bez wody i niestety cytryna wyżarła mi gardło i uszkodziła żołądek.Ewentualnie z wodą mogę pić , ale drugi raz takiej krzywdy organizmowi nie zrobię.Potem długo musiałam leczyć gardło i żołądek.Widocznie mam słaby nabłonek i dlatego doszło do uszkodzeń.

 7. Ten przepis dwunastodniowy jest dla zaawansowanych smakoszy cytryn, mozna zaczac od innego znacznie mniej drastycznego przepisu, kuracje zaczynamy od jednej cytryny dochodzimy do dziesieciu dziennie i wracamy do jednej cytryny,czyli tak pierwszy dzien jedna drugi dzien dwie i tak dalej az dojdziemy do 10-ciu i zmniejszamy dziewiec, osiem, az do jednej i konczymy kuracje,

 8. Pisałam wcześniej ,że stosuję kurację cytrynową-jest świetna.
  Powiem tak- trudniej jest ją zacząć niż kontynuować, trudno jest się przełamać do połknięcia soku choćby z jednej cytryny.
  W miarę postępu kuracji ja połykając sok cytrynowy czuję wręcz jego słodkawy smak-może to kubki smakowe się dostosowują ? no i nasze ”nastawienie” jest niezmiernie ważne:D

 9. Próbowałam tę kurację w tamtym roku chcąc oczyścić i uodpornić organizm przed zimą. Nie jest ona dla mnie odpowiednia, po dwóch cytrynach bolał mnie żołądek a po pięciu dostałam wysypki na całym ciele, najbardziej wysypało mnie na twarzy.
  Pierwszy raz się zdarzyło, że napisałam post i zniknął. Musiałam napisać drugi raz 🙂

 10. Świeży sok z cytryny zawiera ponad 20 związków działających antynowotworowo, oczyszcza i odkwasza organizm oraz pozwala utrzymywać właściwe pH organizmu. Osobom, które nie mają problemów z żołądkiem, zaleca się jego codzienne picie na czczo. Sok wyciśnięty z połowy cytryny należy zmieszać z ciepłą wodą i ewentualnie miodem

 11. Ja cytryny kupuję siatkami i ciągle się kręcę obok nich , herbatki ciągle z dużą cytryną, woda mineralna z cytryną i miętą buraczki z cytryną. Ciągle dostarczana witamina C w postaci cytryny powoduje, że całą zimę się nie przeziębiam . Polecam każdemu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ